با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب ضیافت اثر افلاطون

دانلود و خرید کتاب ضیافت

سخن درباره‌ی عشق

۳٫۹ از ۱۱ نظر
۳٫۹ از ۱۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ضیافت  نوشته  افلاطون   و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ضیافت

کتاب ضیافت افلاطون، یا سخن در خصوص عشق رساله‌ای زیبا و خواندنی از افلاطون است که به نوعی زادگاه عشق افلاطونی نیز به حساب می‌آید. ضیافت افلاطون را محمدعلی فروغی به فارسی برگردانده است. 

درباره‌ کتاب ضیافت افلاطون

ضیافت افلاطون، روایت داستانی زیبایی از تعریف افلاطون از عشق است. عشق افلاطونی که در حقیقت به عشق افسانه‌ای و اسطوره‌ای و فراتر از جنبه‌های ظاهری اشاره دارد، برگرفته از همین ضیافت افلاطون است. ماجرای کتاب ضیافت افلاطون میان تعدادی از ادیبان آتن اتفاق می‌افتد. آنان در یک مهمانی دور هم جمع شده‌اند. میهمانان این ضیافت فایدروس، پاوسانیاس از اعضای گارد سلطنتی، اروکسیماخوس پزشک، آریستوفانس، آگاتون شاعر و سقراط فیلسوف هستند. در این ضیافت، میهمانان تصمیم می‌گیرند که برخلاف رسم ضیافت‌های دیگر، در آن مهمانی شراب کمتری بنوشند. اما در عوض آن هر کدام سخنی درباره‌ی عشق بگویند....

خواندن کتاب ضیافت افلاطون را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

اگر دوست دارید درباره‌ی عشق افلاطونی بدانید و با نظر افلاطون درباره‌ی عشق آشنا شوید، کتاب ضیافت افلاطون را انتخاب کنید. کتاب ضیافت افلاطون برای دوست‌داران فلسفه نیز کتابی جذاب و شنیدنی محسوب می‌شود.

درباره‌ افلاطون

افلاطون، فیلسوف بزرگ آتنی در عصر کلاسیک یونان است. افلاطون، شاگرد سقراط و استاد ارسطو بوده است. نام واقعی او را آریستوکلس می‌دانند و فرض بر این است که به‌خاطر هیکل درشت و تنومندی که دارد، نامش را افلاطون گذاشته‌اند. افلاطون دو نظریه‌ی مهم فلسفی دارد: نظریه‌ی مثل و نظریه فیلسوف شاه. او همچنین یک مکتب فلسفی در آتن ایجاد کرد که به نام آکادمی مشهور است.

بخشی از کتاب ضیافت افلاطون

دیروز هنگامی که از فادرون به شهر خود باز می‌گشتم، در راه یکی از رفقایم به ناام گراگون که من را از پشت‌سر دیده بود، از دور به شوخی صدایم کرد و مرا نزد خود خواند. پس من ایستادم تا او رسید و گفت: از فادرون، آیا ممکن است لحظه‌ای ایستاده و از گفتگوهایی که درباره‌ی عشق از خانه‌ی آگاتون و با حضور سقراط و چند نفر دیگر انجام شد، برایم تعریف کرده و مرا از آن آگاه سازی؟ من بسیار مشتاقم که حرف‌هایی را که درباره‌ی عشق گفته شده، بشنوم. زیرا رفیق من فونیک پسر فیلیپوس، از آن باخبر بوده و به من اظهار داشت و گفت که تو می‌توانی آن داستان را واضح و به‌طور مشروح، بازگویی. پس لطف خود را از من دریغ مدار و شرح آن ماجرا را برایم حکایت کن چرا که من تو را در نقل اخبار دوستانت، راستگو یافته‌ام. اما به جان من بگو بدانم که آیا تو، خودت هم در آن مهمانی حضور داشتی؟ و آیا آن گفتگوها را به گوش خود شنیدی یا از زبان دیگری؟

در جوابش گفتم: هر آنکس که این خبر را به تو داده روشن و واضح سخن نگفته است...

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
نسترن
۱۴۰۰/۱۰/۱۴

ابتدای کتاب تا نیمه ها در مورد افلاطون و نقد آثارش بود ،افلاطون خیلی از کتاب هاشو به شیوه استادش سقراط یعنی بر پایه بحث و مناظره نوشته و تا زمان شاگردش ارسطو ادامه یافته کتاب قشنگیه ولی برای اینکه از

- بیشتر
M khataei
۱۴۰۰/۰۶/۳۰

جالب و البته در مواردی فهم مطلب سخت میشه تفاوت چندانی هم بین ترجمه ی این نشر و نشر جامی نیست

Erfan
۱۴۰۱/۰۷/۰۸

متاسفانه متن رو تغییر دادن نمی دونم تا چه حد ولی حتی بعد از ترجمه و چاپ اول تو تاقچه متن تغییر کرده مثلا موسس سلطنت ایران شده بنیان گذار امپراطوری هخامنشی :|

شهرزاد مجدی
۱۴۰۱/۰۵/۱۸

ضیافت | افلاطون / ترجمه‌ی محمدعلی فروغی، یک گفتمان دوستانه و عمیق فلسفی درباره‌ی عشق است، که به صراحت از آن صحبت می‌کند. گفت‌وگوها بسیار بی‌پرده و صادقانه‌ هستند، تصور کنید پدری مهربان راز هستی عشق را برای فرزندانش بر

- بیشتر
Ghazal Hashemi
۱۴۰۱/۰۵/۰۱

کتاب خوبیه،ادم با خدای برق و اب و گاز هم اشنا میشه،چقدر عاشق سقراط شدم😍 ولی این یونانی هاشاهد بازیاشون 🤦🏾‍♀️🤦🏾‍♀️😶...

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
آموزگار خوب آن است که شاگرد را به راهی هدایت کند که او خود بتواند کشف حقایق کند. دربارهٔ آثار کتبی خوب نیز همین سخن را می‌توان گفت. یعنی عبارت آن نیست که مستقیماً خواندنش چیزی به خواننده بیاموزد، بلکه آن است که فکر خواننده را بیدار و متنبه کند و چون فکر به کار افتاد بسا حقایق را خود کشف می‌نماید. نوشته‌هایی که این خاصیت را داشته باشد فراوان نیست. آثار افلاطون این ویژگی را به کمال داراست.
Hashem Fardinnezhad
باور درستی که نتواند منطق خود را اثبات کند، دانایی نیست.
𝐍𝐨𝐜𝐭𝐮𝐫𝐧𝐞
آگاثون گفت: سقراط من نمی‌توانم تو را اقناع کنم. سقراط پاسخ داد: تو حقیقت را نمی‌توانی اقناع کنی، اما سقراط را چرا.
𝐍𝐨𝐜𝐭𝐮𝐫𝐧𝐞
کتاب چیزی است جامد و بی‌جان که محتویات خود را نمی‌تواند توضیح دهد و با مقتضای حال مناسبت دهد و مطابق فهم خواننده سخن بگوید؛ از این‌رو سوءبرداشت بسیار ممکن است پیش آید و فایدهٔ خواندن کتاب کم باشد. بنابراین تعلیمات سقراط تماماً شفاهی بوده، آن هم نه به‌صورت تدریس و نطق و خطابه؛ بل به‌صورت مباحثه و مجادله.
فاطمه
عاشقی که با تنِ بشری، و نه با نفس انسانی عشق می‌ورزد، او را نه قدر و قیمتی هست و، نه عشق او را دوام و ثباتی
فاطمه
هسیود چنین می‌گوید: «هرج‌ومرج عالم هستی را فرا گرفته بود، تا اینکه زمین آفریده شد، زمین مرکز ثقل اشیاء گردید. و پس از آن عشق پدید آمد. پس زمین و عشق بودند که جانشین هرج‌ومرج و بی‌شکلی آغازین هستی شدند.»
رئوف
از لحاظ دانش و شناخت نیز ما هرگز به حال پایدار خود باقی نمی‌مانیم. هنگامی که گمان می‌کنیم دربارهٔ یک موضوع به فکر فرو می‌رویم، در همان لحظه آگاهیم که شناخت ما از بین رفته است؛ زیرا فراموشی در واقع از بین رفتن شناسایی است و از راه یادآوری، شناخت تازه‌ای به‌جای آنکه از بین رفته است، در ما ایجاد می‌شود؛ به‌نحوی که به‌نظرمان چنان می‌رسد که این شناسایی جدید همان شناسایی گذشته است.
فاطمه
حکیم گفت: به سعادت کسی پس از مرگ نمی‌توان حکم کرد.
0014
طبیعت فانی و میرای موجودات زنده باعث می‌شود که آن‌ها برای خود جاودانگی و نامیرایی پدید آورند. در جانوران تنها راه همان تولیدمثل است که سبب بقای آن‌ها می‌شود. با تولیدمثل، موجود زنده به‌جای موجود پیر و رو به زوال، از خویش نوزاد تازه‌ای را به‌جا می‌گذارد.
نسترن
گفت که عشق نه زیبا است، و نه نیکو. از او پرسیدم که تو ای دیوتیما! آیا گمان می‌کنی که عشق بدی و زشتی است؟ گفت: خاموش! مگر آنچه را که زیبا نیست باید زشت باشد؟ مگر نمی‌دانی که میان دانایی و نادانی فاصله‌ای وجود دارد؟ گفتم: آن فاصله کدام است؟ گفت: باور درستی که نتواند منطق خود را اثبات کند، دانایی نیست. اما چون شناخت به حقیقت است، نادانی هم نیست و این فاصلهٔ میان دانایی و نادانی است.
𝐬𝐚𝐫𝐢𝐧𝐚𝐲

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۷/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۶۸۷-۳۶-۰
تعداد صفحات۱۲۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۷/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۶۸۷-۳۶-۰