با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب به سوی نقدی بر عقل سیاسی اثر میشل فوکو

دانلود و خرید کتاب به سوی نقدی بر عقل سیاسی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب به سوی نقدی بر عقل سیاسی  نوشته  میشل فوکو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب به سوی نقدی بر عقل سیاسی

کتاب به سوی نقدی بر عقل سیاسی اثری از میشل فوکو، فیلسوف نامدار فرانسوی است. این اثر ترجمه سخنرانی میشل فوکو است که در تاریخ ۱۰ و ۱۶ اکتبر ۱۹۷۹، زیر عنوان سلسله «درس‌گفتارهای تَنِر در باب ارزش‌های انسانی»، در دانشگاه استنفورد ایراد شده است. 

 درباره کتاب به سوی نقدی بر عقل سیاسی

سخن‌رانی‌های فوکو در این کتاب هم مانند دیگر سخن‌رانی‌هایش بیانگر دغدغه او در باب قدرت و سابژکتیویته است. او این دیدگاه عموماً پذیرفته‌شده را که بر اساس آن این دو همواره دو قطب متضاد هم هستند به چالش می‌کشد. قدرت نه فقط از طریق سرکوب سوبژکتیویته بنیادین بلکه با ارتقاء، پرورش و بارور کردن آن عمل می‌کند. این عملکرد قدرت باعث شکل‌گیری سوبژکتیویته‌ای بسامان و منظم می‌شود. این فرایند از رهگذر سازوکارهایی حاصل می‌شود که فوکو آن‌ها را «کردارهای سامان‌بخشِ خود» می‌نامد. 

متنی که پیش رو دارید از اصل انگلیسی سخنرانی فوکو ترجمه شده و خود فوکو نیز این سخنرانی را به زبان انگلیسی ایراد کرده است.

 خواندن به سوی کتاب نقدی بر عقل سیاسی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم.

 علاقه‌مندان و پژوهشگران فلسفه مدرن و دوست‌داران آثار میشل فوکو را به خواندن این اثر دعوت می‌کنیم.

درباره میشل فوکو

میشِل فوکو زادهٔ ۱۵ اکتبر ۱۹۲۶ و درگذشتهٔ ۲۴ ژوئن ۱۹۸۴، فیلسوف، تاریخدان، باستان شناس اندیشه و متفکر معاصر فرانسوی بود. فوکو نخستین کسی بود که فرضیه روشنگری درباره عینی بودن شناخت را زیر سوال برد. فوکو عنوان کرد که زبان، حقیقت جهان را بیان نمی‌کند بلکه بازتابی از تجربهٔ شخصی فرد است.

 در انسان‌شناسی هم فوکو مطرح کرد که میان استفاده از زبان و قدرت، نوعی همبستگی وجود دارد، به گونه‌ای که زبان برای قدرتمندان و صاحبان امتیاز جنبهٔ ابزاری دارد و در حفظ و حمایت از پایگاه اجتماعی-سیاسی آن‌ها عمل می‌کند. 

برخی فوکو را یک نوساختارگرا می‌دانند اما اغلب او را اندیشمندی پساساختارگرا می‌دانند. 

از آثار مهم فوکو می‌توان به نظم اشیا، نظم گفتمان، دیرینه‌شناسی دانش، مراقبت و تنبیه، پیدایش کلینیک، تاریخ جنون و تاریخ جنسیت اشاره کرد، مجموعه چند جلدی درس‌گفتارهای میشل فوکو هم در کلژدوفرانس نیز از سوی انتشارات گالیمار منتشر شده‌است.


نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۳
شابک۹۷۸-۶۲۲-۹۵۰۰۳-۵-۴
دسته بندی
تعداد صفحات۷۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۳
شابک۹۷۸-۶۲۲-۹۵۰۰۳-۵-۴