با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مؤلف به مثابه‌ی تولیدکننده

دانلود و خرید کتاب مؤلف به مثابه‌ی تولیدکننده

با دو مقاله انتقادی از بوریس بودن و هیتو استیرل

۲٫۵ از ۲ نظر
۲٫۵ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مؤلف به مثابه‌ی تولیدکننده  نوشته  والتر بنیامین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مؤلف به مثابه‌ی تولیدکننده

 مؤلف به مثابه‌ی تولیدکننده نوشته والتر بنیامین یکی از کتاب‌های مجموعه پرتاب فکر نشر چشمه است.

پرتاب فکر مجموعه است که افکار، و ایده‌های گاه نامتعارف اندیشمندان را در قالب کتاب منتشر کرده است. افکاری که دبیر مجموعه، امیرهوشنگ افتخاری راد، آنها را همچون سنگ‌هایی می‌داند که به شیشه پنجره‌ای می‌خورند و اگرچه می‌شکنند اما هوای تازه را به درون اتاق هدایت می‌کنند. این نوشته‌ها گاه شرح تفسیر هدفمند و گاه قطعات و نوشته‌هایی گسسته اعم از ترجمه یا تالیف‌اند.

خلاصه کتاب مؤلف به مثابه‌ی تولیدکننده

مقالهٔ مؤلف به مثابهٔ تولیدکننده در تابستان ۱۹۳۴، در دورهٔ اقامت طولانی بنیامین نزد برشت نوشته شده است. این مقاله پس از یکی دیگر از معروف‌ترین مقالات او، با نام تاریخ خُرد عکاسی (۱۹۳۱) نوشته شد؛ مقاله‌ای که بنیامین با آن تحلیل تکنولوژی و فرم‌های فرهنگی را آغاز کرد و اکنون بیش از هر چیز دیگر، دست‌کم در نظریهٔ هنر و نظریهٔ ادبی، بابت آن پرآوازه شده است.

 درباره والتر بنیامین

والتر بنیامین فیلسوف، مترجم، نویسنده، برنامه‌ساز رادیو و زیبایی‌شناس مارکسیست آلمانی-یهودی بود. او از اعضای مکتب فرانکفورت و یکی از منتقدین ادبی، فرهنگی و اجتماعی قرن بیستم آلمان بود. او به شدت از امریالیسم انتقاد و با سرمایه‌داری مبارزه می‌کرد.

بنیامین به نقد ابزارها و نمودهای سرمایه‌داری می‌پرداخت و آن‌ها را مسبب بروز تحولاتی خاص و غالباً منفی در پروسهٔ تحولات اجتماع می‌دانست.

اثر هنری در عصر بازتولید مکانیکی، خاستگاه نمایش سوگبار آلمانی، انگیزه‌های بودلر، پارک مرکزی و پروژه پاساژها از آثار والتر بنیامین هستند.

جملاتی از کتاب مولف به مثابه تولیدکننده

پرداخت دیالکتیکی به این پرسش ــ و حالا به اصل موضوع می‌رسم ــ مطلقاً جایی برای پرداختن به چیزهای منجمد و تک‌افتاده‌ای مانند اثر هنری، رمان و کتاب باقی نمی‌گذارد. چنین پرداختی باید اَشکال فوق را در زمینه‌های زندهٔ اجتماعی قرار دهد. حالا شما به‌حق خواهید گفت که این کار بارها در حلقهٔ دوستان‌مان انجام شده است. حتماً. اما اغلب فوراً به سراغ پرسش‌های سترگ و لاجرم ذاتاً گنگ می‌روند. مناسبات اجتماعی، همان‌طور که می‌دانیم، مشروط به مناسبات تولید است. و هر گاه یک اثر، موضوع نقد ماتریالیستی قرار می‌گرفت، رسم بود بپرسند که نسبت این اثر با روابط اجتماعی تولید زمانهٔ خود چیست. این پرسشی مهم اما بسیار دشوار است. پاسخ دادن به آن همیشه بری از سوءتفاهم نیست. و اینک می‌خواهم پرسشی به‌مراتب بی‌واسطه‌تر پیش بکشم: پرسشی که فروتنانه‌تر است، و هدفش چندان دور از دسترس نیست، اما تصور می‌کنم بخت بیشتری برای گرفتنِ پاسخ دارد. یعنی به‌جای پرسیدن این‌که: نسبتِ یک اثر هنری با روابط تولید زمانهٔ خویش چیست؟ آیا با آن‌ها همخوان است، و ارتجاعی است؟ یا این‌که در تلاش برای دگرگون ساختن‌شان است، و انقلابی است؟ ــ به‌جای این پرسش و به هر صورت پیش از آن، می‌خواهم پرسشی دیگر را به شما پیشنهاد کنم. نمی‌پرسم که «نسبت یک اثر هنری با روابط تولید زمانه‌اش چیست؟» بلکه سؤال من این است: «موضع‌گیری‌اش در میان آن‌ها چیست؟» این پرسش بی‌درنگ، به سراغ کارکردی می‌رود که اثرْ در چارچوبِ روابطِ ادبی تولیدِ یک عصرِ تاریخی واجد آن است. به عبارت دیگر، این پرسش مستقیماً تکنیک ادبی آثار را نشانه می‌رود.

فهرست کتاب مولف به مثابه تولیدکننده

یادداشت دبیرمجموعه

یادداشت مترجمان

مؤلف به مثابهٔ تولیدکننده

مفهوم تکنیک

ظهور روزنامه

عینیت نو

تئاتر اپیک

یک اتحاد باواسطه

پیوست‌ها

قرائت دوبارهٔ «مؤلف به مثابهٔ تولیدکننده»

مفصل‌بندی اعتراض

یادداشت‌ها

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Amin D
۱۴۰۰/۰۵/۰۴

پیرامون ترجمه و مترجمین اثر دو مترجم بیست و پنج ساله، تصمیم می گیرند یکی از مهمترین مقالات والتر بنیامین را ترجمه کنند، مقدمه ای هم از خودشان اضافه می کنند تا با ارائه یک سری مفاهیم و ارجاع به نوشته

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
خلاصه کنیم: اگر نوعی مشغولیتِ چپ‌گرایانه در شرق وجود داشته باشد، لزوماً و تماماً یک کالای واردهٔ التقاطی از غرب است.
hooman waysea
چگونه اثر در مقابل مناسبات اجتماعی تولید زمانه‌اش قرار می‌گیرد؟ این در اصل همان پرسشی است که بحث بنیامین پاسخی به آن بود. آیا می‌توان پرسشی یکسان را امروزه نیز مطرح ساخت؟ آیا هنوز چیزی شبیه روش انتقادی ماتریالیسم دیالکتیکی در اختیار ما قرار دارد تا با استفاده از آن به تأمّل بپردازیم؟ پاسخ این است: بدبختانه، نه!
hooman waysea

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۱۴
تعداد صفحات۷۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۱۴