با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
من آنچه شرط بلاغ است...

دانلود و خرید کتاب من آنچه شرط بلاغ است...

ضمیمه‌ای بر جامعه‌شناسی خودمانی

۴٫۳ از ۱۴ نظر
۴٫۳ از ۱۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب من آنچه شرط بلاغ است...  نوشته  حسن  نراقی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب من آنچه شرط بلاغ است...

«من آنچه شرط بلاغ است... » ضمیمه‌ای است که حسن نراقی بر کتاب «جامعه‌شناسی خودمانی»‌اش نوشته است.

«جامعه‌شناسی خودمانی» که با استقبال خوبی روبه‌ رو شد، بی‌پرده و باغ رویکردی آسیب‌شناسانه به بسیاری از رفتارها و عادات ناپسند اجتماعی ایرانی‌ها می‌پردازد. عاداتی مثل حقیقت‌گریزی، توهم توطئه، برتری‌جویی، مسئولیت‌ناپذیری، ریاکاری و...

در کتاب حاضر، نراقی «چه باید کردها» مطرح کرده است یعنی صحبت درباره کارهایی که باید برای تعدیل و اصلاح معضلات رفتاری اجتماعی خودمان بکنیم:

«این سرفصل‌ها را می‌توان به دو گروه متمایز به‌اصطلاح نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم کرد که سخت‌افزارهایش را در قالب اقداماتی می‌دانم که قطعاً دست دولت‌ها برای اجرای آن باید در کار باشد؛ یعنی کار جنبهٔ فیزیکی و اجرایی دارد. متحول کردن اساسی بعضی از ساختارهای دولتی دیگر دست من و شما نیست. ولی اجرای بیشتر پیشنهادهایم دست خود من و شماست مثل برخورد با فرزندان‌مان، خودداری از دروغ گفتن‌های سریالی هر روزه یا کم کردن این‌همه تعارفات بی‌پایه و به‌معنی واقعی کلمه بیهوده. اینها را دیگر نه دولت‌ها گردن‌مان گذاشته‌اند و نه حتی استکبار جهانی! دست خودمان است. باید تک‌تک‌مان باور کنیم که تا این موارد و دیگر موارد از قلم افتاده از این دست اصلاح نشوند و زیربنای لازم برای اصلاحات عمیق و واقعی تأمین نشود، حتی اگر تمامی کشور را هم در پوششی از صداقت و درایت یک مدیریت استثنایی تصور کنیم، هرگز به آنچه مورد نظرمان است نخواهیم رسید؛ همان‌طور که تابه‌حال نرسیده‌ایم.»

زبان و بیان نراقی در این کتاب هم مانند کتاب جامعه‌‌شناسی خودمانی، بسیار روان و صمیمانه و صادقانه است و این ویژگی خواندن کتاب او را برای ما راحت‌ می‌کند. پس تصور نکنید که با یک کتاب سنگین جامعه‌شناسی طرف هستید. این کتاب مخاطب خاص ندارد بلکه هر ایرانی‌ای می‌تواند طرف سخن نویسنده باشد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۷)
سیّد جواد
۱۳۹۹/۰۲/۲۱

کتاب ۲۷۰ از کتابخانه همگانی، کتاب خوب و جذابی بود مثل جامعه شناسی خودمانی ، امیدوارم که هرکس مطالعه میکنه یه جرقه ای در ذهنش ایجاد بشه برای تغییر . باید ابتدا از خودمان و از مسایل کوچک شروع کنیم اصلاحات

- بیشتر
عاشق ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۴

عااااااااااااالی بود ممنونم

z.rezayi
۱۳۹۹/۰۹/۲۷

پای درد دل های استادی دلسوز.... کاش همه ایرانی ها این کتاب را بخوانند.

kordelia
۱۳۹۹/۱۰/۲۹

اینکه هنوز دلسوزان صاحب اندیشه‌ای هستند که برای منافع جمعی حرف میزنند حال آدم رو خوب میکنه...باید بپذیریم که اصلاح وضع موجود نه کار یک فرد یا گروه بلکه یک تصمیم همگانی‌ست...یا علی

moo
۱۳۹۹/۰۷/۱۴

کتابی که هر ایرانی باید بخواند

Ali.h
۱۴۰۰/۰۱/۲۸

مزخرف... کیه که ندونه اینارو؟!!! چقدر سر گفتن این مزخرفاتی که همه میدونن و (هیچکی عمل نمیکنه) خودش رو علامه میدونه و افتخار میکنه که کتابهای پر فروش چاپ کرده. البته نظر شخصیه! به شخصه سبک از سبک نویسندگی و مخصوصاً

- بیشتر
azim
۱۳۹۹/۰۸/۲۶

برنده‌ی ۴۰٪ تخفیف اشتراک طاقچه بی‌نهایت شدی. کد S99BVF1NJPFY6 رو در قسمت خرید اشتراک وارد کن. فقط ۲ روز برای استفاده از این کد فرصت داری.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲۶)
آیا تابه‌حال کسی را دیده‌اید، حتی یک نفر ــ روی این یک نفر تأکید دارم ــ که از کمبود عقل خودش شکایت کند؟ من که ندیده‌ام.
سیّد جواد
ما ایرانی‌ها در مقایسه با مقداری که از زبان‌مان استفاده می‌کنیم، هرگز از ظرفیت گوش‌های‌مان بهره‌برداری نمی‌کنیم. بیشتر دوست داریم حرف بزنیم تا گوش کنیم.
سیّد جواد
«انگار که همین دیروز بود»
کامکار
خصلت بسیار ریشه‌دار بیشتر ما ایرانیان که چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم، از زیانبارترین خصلت‌های جامعهٔ ماست و آن، روحیهٔ «نق زدن» و بدوبیراه گفتن و ایراد گرفتن تقریباً دائمی ماست از زمین و زمان؛ دوست و غریبه؛ حکومت و آب، ترافیک و سرنوشت. و هر آنچه احتمالاً به ذهن‌مان برسد؛ یعنی مثل این‌که این «نق زدن» کم‌کم به‌صورت یک قرص و کپسول مکمل برای تقویت شخصیت اجتماعی ما آدم‌ها به‌ویژه در محافل و میهمانی‌های خانوادگی شده. بدون اینکه دقت کنیم که وقتی این نارضایتی و " نق زدن " تبدیل به عادتی ثانوی شد، روح جامعهٔ ما کم کم پژمرده می‌شود. جامعه مغموم می‌شود. پرخاشگر و عصبی می‌شود. بلایی که کم و بیش این روزها خودمان درگیرش هستیم.
سیّد جواد
بگذارید فرزندتان یک بچهٔ متوسط و معمولی باشد اما با روحیهٔ شاداب و سرزنده رشد کند. درس زندگی بالاتر از همهٔ درس‌ها است
Hossein Mehrabi
صادقانه با خودتان بیندیشید که در طول روز، خودتان، همسرتان، همکارتان چند بار از زندگی و سختی‌هایش گله می‌کنید و در مقابل به من بگویید که به‌طور متوسط حالا چند بار از مثبت‌هایش یاد می‌کنید؟ بی‌شک این رفتار در شکل دادن به روحیهٔ فرزند شما اثر می‌گذارد.
سیّد جواد
بگذارید فرزندتان یک بچهٔ متوسط و معمولی باشد اما با روحیهٔ شاداب و سرزنده رشد کند. درس زندگی بالاتر از همهٔ درس‌ها است. همهٔ این حرف و سخن‌ها برای بهبود خود زندگی است اما مثل این که ما واقعاً هدف را در بین ابزارهای رسیدن به هدف گم کرده‌ایم.
ترنج
این‌که می‌بینید هر رئیسی، هر مدیری و هر وزیری که سر کار می‌آید اولین قدمش نفی دست‌آوردهای نفر قبلی است و انداختن به خیال خودش طرحی نو! یک دلیل ساده‌اش این است که هیچ‌کس، هیچ‌کس را به‌جز خودش قبول ندارد
م . مصفا
سؤال اصلی من این است که حالا بعد از این همه سال که متوجه قضیه شده‌ایم چرا برای رفع اشتباهات خودمان قدمی برنمی‌داریم؟ کجای این بانک‌ها با این سودهای کمرشکن، اسلامی است؟
Z.SH
آنچه می‌گویی گر از بهر خداست هر چه می‌خواهی بگو کج یا که راست گر سخن با یاد یار دلکش است گو به‌هر لفظی که خواهی، آن خوش است ملا احمد نراقی
سیّد جواد

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۱۳
دسته بندی
تعداد صفحات۱۵۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۱۳