با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
درآمدی بر ادبیات معاصر ایران

دانلود و خرید کتاب درآمدی بر ادبیات معاصر ایران

۴٫۳ از ۳ نظر
۴٫۳ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب درآمدی بر ادبیات معاصر ایران  نوشته  محمود عبادیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب درآمدی بر ادبیات معاصر ایران

محمود عبادیان ( ۱۳۹۲- ۱۳۰۷)، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی است. وی بیش از ۳۰ عنوان کتاب فلسفی و ادبی را ترجمه یا تألیف کرده است. « درآمدی بر ادبیات معاصر ایران» به بررسی ماهیت ادبیات معاصر ایران و دستاوردهای آن در عرصه‌ شکل و محتوا و نیز دگرگونی و تکوین ادبیات ایران در دوقرن اخیر پرداخته است. در دوقرن اخیر که صحنه تاریخ جهان و ایران دستخوش دگرگونی‌های دوران‌ساز بوده است، ادبیات ایران چگونه شکل گرفته، تکوین یافته و رو به کدام سو دارد؟ ماهیت ادبیات معاصر ایران چیست و دستاوردهای آن در عرصه شکل و محتوا کدام است؟ مجموعه‌ حاضر، متضمن اطلاعاتی است در باب زندگی و آثار شخصیت‌های برجسته‌ی ادبی، شاعران، دانشمندان و نویسندگان عرصه‌ زبان و ادبیات فارسی ازبکستان و نیز وضعیت ادبی ازبکستان در قرن بیستم. همچنین کتاب حاوی مطالبی است درباره‌ کسانی که خارج از ازبکستان به دنیا آمده، ولی در این سرزمین زندگی و کار کرده‌اند و نیز محققان و مترجمانی که در تحقیق و پژوهش و معرفی ادبیات فارسی نقش داشته‌اند. ضمن آن که مطالبی نیز در خصوص محافل ادبی، تذکره‌ها، نشریه‌ها، مراکز و بنیادها و جنگ‌ها (نشریه‌های ادبی) فراهم آمده است. گفتنی است عناوین کتاب به ترتیب حروف الفباست که با مدخل « آتون آی عثمان آوا» آغاز می‌شود و با نام «یوسفعلی گل‌اف» پایان می‌یابد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
Hemmat
۱۳۹۵/۰۲/۲۴

کتاب مناسبی است. در مورد ادبیات معاصر چه نظم و چه نثر کتاب های زیادی نوشته شده و تحیقات فراوانی انجام گرفته است. این کتاب با توجه به جایگاه استاد عبادیان در فلسفه و إشنایی ایشان با ادبیات کتاب بسیار

- بیشتر
مصیب نوروزی
۱۳۹۴/۰۸/۲۴

واقعا انسان را با تغییر و تحولات مربوط به ادبیات معاصر آشنا می‌کند، آنهم به گونه ای شیوا و جذاب که خواننده را پای متن می‌نشاند… خیلی خوب

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
ادبیات گزارش صِرف واقعیتهای زندگی آدمی نیست، توصیف و تصویر آرمانی و یا اعتقادی آن، یعنی بازتاب ایدئولوژیکی (عقیدتی) زندگی است. اثر ادبی وقتی دارای این خصیصه می‌شود و واقعیت را عقیدتی افاده می‌کند که از ذهن هنرمندانه شاعر یا نویسنده گذشته و به تار و پود شعور اجتماعی ـ فردی او درآمیزد و واقعیت را فشرده، بارز و آرمانی تصویر کند و این امر وقتی تحقق می‌پذیرد که هنرمند مستقیما از واقعیتهای زندگی، که آن را با حس و عقل خود به جای می‌آورد، الهام و مایه گیرد و آن را در قالب شکل و طرز بیانی افاده کند که با فرهنگ روزگار مناسبت داشته و برای مخاطب هنر فهمیدنی باشد.
Ahmad
قرائن نشان می‌دهد که مبتکران «بازگشت ادبی» هوادار قطعی احیای سنتهای شعر و نثر کلاسیک فارسی نبودند؛ در واقع خواسته آنان رساندن ادبیات ایران به عظمت دوران شکوفای قرن‌های پنجم تا هشتم بود. اما از آن جا که اهرمهای اجتماعی و سیاسیِ به وجود آورنده چنان هنری را در دسترس نداشتند، به ناگزیر به تقلید از نمایندگان برجسته آن دست یازیدند. و این همانا سبب عدم موفقیت و انحطاط این دسته از شاعران بود. چه، احیای شرایطی که در آن فردوسی، فرخی و سعدی شعر می‌سرودند، یکبار برای همیشه سپری شده بود. در این دوره نه تکاپوی قرنهای نخستین هجری در راه رستاخیز فرهنگ و زبان ملی دیده می‌شد و نه دربار محمد یا فتحعلی‌شاه قاجار شباهتی به دربار سامانیان و غزنویان داشت. آنچه بود، ایرانی بود واپس مانده در اثر جنگها و دخالتهای بیگانگان و فساد و بی‌عرضگی زمامداران.
Ahmad

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۸/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۸۳۸-۹۷-۸
تعداد صفحات۱۰۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۸/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۸۳۸-۹۷-۸