با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
پوکه‌باز

دانلود و خرید کتاب پوکه‌باز

۴٫۰ از ۶ نظر
۴٫۰ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پوکه‌باز  نوشته  کورش اسدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب پوکه‌باز

«کوروش اسدی» برنده جایزه ادبی گلشیری برای کتاب «باغ ملی» در سال ۱۳۴۳ متولد شد و درسال ۱۳۹۶ به مرگ خود خواسته رسید. «پوکه‌باز» نام دهمین داستان کوتاه از مجموعه داستانی به همین نام است. داستان‌های این مجموعه اغلب درباره سال‌های جنگ تحمیلی یا شخصیت‌هایی است که زندگی‌شان به گونه‌ای با جنگ گره خورده و در طول جنگ هر روز درگیر مرگ بوده‌اند. مرگ اندیشی به نوعی درونمایه‎ی تمام داستان‌ها است. «پوکه‌باز» روایتی نو از جنگ است، درباره افرادی که بارها مرگ را از نزدیک لمس کرده‌اند و نمی‌توانند زندگی عادی داشته‌ باشند. اگرچه در داستان‌هایی مثل «خواب‌های جنوبی» تنها سایه‌ای محو از جنگ را می‌بینیم، اما ناامیدی و مرگ‌اندیشی در شخصیت‌هایی که به رویا پناه می‌برند و خودخواسته یا به اجبار تنها هستند از نقاط بارز داستان است. در داستان های کوروش اسدی دیالوگ‌های کمی می‌خوانیم و بیشتر شاهد مونولوگ‌های افراد با خودشان هستیم. در داستان «خواب‌های جنوبی» از این مجموعه می‌خوانیم: «دختر پارسالی شلوارک سرخ پوشیده بود و پیراهن حلقه‌ای زرد و آن‌قدر سفید بود که آدم از آفتاب بدش می‌آمد. مخصوصاً وقتی که یکی دو دقیقه بعد لپ‌هاش سرخ می‌شد و قطره‌های عرق می‌نشست بالای لبش و رسول زود می‌گفت: «سرتاسر! نه که از این سر تا این سر همین‌طور دور خودش پیچیده، بهش می‌گن سرتاسر. اگه بخوای باید اول این سرش را بگیری و بلند کنی، بگو خب... بعد آروم همین‌طور بلند می‌کنی، بلند می‌کنی تا از جایی بشکنه. از هرجا شکست می‌شه قسمتت. یعنی اندازهٔ پولی که دادی. حالا دیگه خودت و شانست. خیلی هم شیرین و خوش‌مزه‌س.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
ارش
۱۳۹۷/۰۵/۲۰

روحش شاد

ماراتن
۱۳۹۷/۰۹/۱۵

خواندنی است. بیشتر خواندم که با قلمش آشنا شوم اما داستانها را دوست داشتم، دو داستان آغازین کمی گنگند اما خوابهای جنوبی، باز هم غروب شد بیشتر و باقی داستانها را کمتر دوست داشتم.

مانا
۱۳۹۸/۰۵/۱۸

یکی از بهترین مجموعه داستان کوتاه های ایران است.

vahid
۱۳۹۸/۰۵/۱۸

فقط اومدم این سوال از کاربران مطرح کنم ، است شما هم مثل من در گردونه طاقچه شانس ندارید!دقیقا ده شبه بعد 12، فقط برام پوچ میاره ..عجیب نیست?!واسه بقیه هم اینطوریه

فطرس
۱۳۹۸/۰۵/۰۱

مرگ خودخواسته؟؟ نام دیگرخودکشی است؟؟

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۲/۰۸
تعداد صفحات۱۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۲/۰۸