با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
معمای ماری روژه و ماجراهای دیگر شوالیه دوپن

دانلود و خرید کتاب معمای ماری روژه و ماجراهای دیگر شوالیه دوپن

۱٫۷ از ۳ نظر
۱٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب معمای ماری روژه و ماجراهای دیگر شوالیه دوپن  نوشته  کاوه میرعباسی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب معمای ماری روژه و ماجراهای دیگر شوالیه دوپن

کارشناسان «ادبیات جنایی/ معمایی» ادگار آلن پو (۱۸۴۹-۱۸۰۹)، داستان‌نویس، شاعر، رساله‌نگار و منتقد ادبی امریکایی را بنیانگذار این گونه‌ی ادبی می‌دانند. اعتبار پو، در مقام ابداع‌کننده‌ی روایت کارآگاهی مدرن، عمدتاً بر ماجراهای شوالیه اوگوست دوپن استوار است: قتل‌های کوچه‌ی مورگ (۱۸۴۱)، معمای ماری روژه (۱۸۴۲) و نامه‌ی ربوده‌شده (۱۸۴۵). پو بسیاری از سنت‌های داستان کاوش‌گرانه را پی افکند. کارآگاه آماتور برخوردار از تیزهوشی خارق‌العاده و قدرت استدلال و استنتاج خیره‌کننده و کم‌نظیر و ناشیگری مأموران نالایق و بی‌عرضه‌ی پلیس، از جمله آشکارترین این سنت‌ها هستند. نویسنده همه‌ی سرنخ‌ها را با کاربرد تردستی و شگردهای شعبده‌بازانه،به معرض تماشا می‌گذارد ولی از زاویه‌ای آن‌ها را به خواننده می‌نمایاند که او قادر به کشف حقیقت نباشد و این یکی دیگر از ابداعات پو است. «معمای ماری روژه و ماجراهای دیگر شوالیه دوپن» آلن پو را به همراه یاددداشتی بر شیوه‌نگارش او در این کتاب می‌خوانید. معمای ماری روژه با الهام از ماجرای واقعی مری سسیلیا راجرز نوشته شد، که در جولای ۱۹۴۱ در نیویورک به قتل رسیده بود. ادگار آلن پو مکان وقایع را به پاریس منتقل کرد. ماجرا از طریق بریده‌ی روزنامه‌های فرانسوی شرح داده می‌شود که دوپن آن‌ها را به روش خاص خود تفسیر می‌کند و نکات متناقضی در آن‌ها می‌یابد و بر پایه‌ی همین اطلاعات ضد و نقیض به حقیقت پی می‌برد. این اثر را می‌توان سرآغاز یکی از شاخه‌های تقریباً مستقل روایت جنایی/ معمایی که به Armchair Detective (کارآگاه صندلی راحتی) شهرت دارد دانست: هنگامی که جسد کشف شد، تصور عمومی بر این بود که قاتل فقط برای مدتی بسیار کوتاه می‌تواند از چنگال عدالت، که کارکشته‌ترین مأمورانش را بدون فوت وقت به جست‌وجویش فرستاده بود، در امان باشد. فقط پس از آنکه یک هفته سر آمد و نتیجه‌ای حاصل نشد، ضروری دیدند که پاداشی معین کنند؛ و تازه آن موقع هم این پاداش از هزار فرانک فراتر نمی‌رفت. در این فاصله، کاوش‌ها با جدیت پیگیری می‌شدند، هرچند همواره با عقل سلیم و قوه‌ی تمیز سازگار نبودند؛ افراد بسیاری را استنطاق کردند بی‌آنکه به نتیجه‌ای برسند؛ در این میان، فقدان هر گونه سرنخ برای حل این معما مدام بر تب و تاب و التهاب عمومی می‌افزود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
arashhulk
۱۳۹۷/۰۳/۰۵

فقط دانشجویان فلسفه منطق بلکه از کتاب‌خوششون بیاد. داستان‌دوم بعد از صد صفحه استدلال و‌استنتاج در نهایت قاتلی پیدا نمیشه! کلمات اضافی هم توی کتاب بیداد میکنه و‌نثر خیلی خشکش واقعا کشش اعصاب میخواد. یا ترجمه بده یا الن پو

- بیشتر
نیلوفر
۱۴۰۰/۰۱/۰۹

کتاب خیلی بد ترجمه شده لااقل کتاب هایی که قرار می دهید رو از مترجم هایی که خیلی خوب ترجمه کردند قرار بدید که آدم دلزده نشه از خرید از اپ تون تشکر.

nafiseh
۱۳۹۹/۰۷/۲۰

ترجمه روانی نداشت

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۱/۲۱
شابک‌‫‫‬‭‬‭۹۷۸-۶۰۰-۵۹۰۶-۸۱-۳‬‬
تعداد صفحات۱۴۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۱/۲۱
شابک‌‫‫‬‭‬‭۹۷۸-۶۰۰-۵۹۰۶-۸۱-۳‬‬