وضعیت آخر
۴٫۴از ۸۹ نظر

دانلود کتاب وضعیت آخر

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
۴٫۴از ۸۹ نظر
۴٫۴از ۸۹ نظر
۴٫۴از ۸۹ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب وضعیت آخر

«وضعیت آخر» با عنوان فرعی «من خوب هستم، شما خوب هستید» یکی از کتاب‌های مشهور روان‌شناسی به قلم تامس ای. هریس (۱۹۹۵-۱۹۱۰) با ترجمه‌ای از اسماعیل فصیح (۱۳۸۸-۱۳۱۳) است. این کتاب می‌کوشد به زبانی ساده، رویکرد روانشناسانه «تحلیل رفتار متقابل» را معرفی کرده و آنطور که در پیشگفتار توضیح داده، علم روانشناسی را به این روش به عموم مردم عرضه کند و روش‌های کاربردی واقعی برای بهبود زندگی ارائه دهد.

«تحلیل رفتار متقابل» روشی واقع‌بینانه است زیرا بیمار را با این واقعیت مواجه می‌سازد که صرف‌نظر از هر آنچه در گذشته اتفاق افتاده او خودش مسؤول آنچه در آینده اتفاق می‌افتد خواهد بود. علاوه بر این، اشخاص را قادر به تغییر می‌سازد تا بتوانند در خود یک نوع کنترل شخصی و جهت‌یابی شخصی ایجاد کنند، و همچنین به این واقعیت دست یابند که همواره آزادی حق انتخاب دارند.

یک دلیل عمده که چرا «تحلیل رفتار متقابل» چنین امید گسترده‌ای را در پر کردن شکاف‌های بین نیاز و وسیله درمان روانی به ما می‌دهد آن است که این روش، بهتر از هرجا، در گروه‌ها ثمربخش است. این یک وسیله آموزش و یادگیری است ــ نه کاوش‌های باستان‌شناسی در زیرزمین‌های روحی.

مهمترین جنبه موفقیت‌آمیز «تحلیل رفتار متقابل» این است که به بیماران وسیله‌ای می‌دهد که خودشان بتوانند از آن در همه جا استفاده کنند. هدف این کتاب آن است که این وسیله را تعریف کند. هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند. مردم لازم نیست مریض باشند تا مجبور شوند آن را به کار برند.

نویسنده در جای دیگری از کتاب می‌گوید: «از اینکه اغلب مشاهده می‌کنم چگونه از همان جلسه اول مردم شروع به تغییر می‌کنند، خوب می‌شوند، رشد می‌کنند، و اولین حرکت را ــ برای خلاصی از استبداد گذشته ــ انجام می‌دهند لذت ژرفی به من دست می‌دهد.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۲)
zbabaxni
۱۳۹۹/۰۶/۱۲

پشیمون هستم از اینکه چرا سالها قبل این کتاب و کتابهای مرتبطش رو نخوندم. کتاب بازی ها، تحلیل رفتار متقابل، وضعیت آخر و ماندن در وضعیت آخر. به نظرم یه مجموعه رو میدن که واقعا مطالعه ی اون ها تاثیر

- بیشتر
saeed_vadi
۱۳۹۹/۰۶/۰۸

روانکاوی آنچنان علم عمیق و گذشته نگری هست که همواره از سویی متهم به عینی نبودن و نداشتن ابزار سنجش معتبر برای کاویدن روان آدمی بوده است و از طرفی هم با سیر در دنیای ذهنی گذشته آدم ها خصوصا

- بیشتر
Ramtin
۱۳۹۹/۰۴/۲۵

اگر واقعا عاشق روانشناسی هستید و از‌متن های طولانی خسته نمیشید بخونید بدرد میخوره😁

ناهید
۱۳۹۹/۰۴/۲۱

جملات سنگین است و درک و تفسیر آن سخته ست

omid
۱۳۹۹/۰۴/۱۴

ترجمه مهتاب ویسی چطوره؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۲۴)
«چه حماقتی! ما از اینکه نکند تمام زندگیمان به هدر برود وحشت داریم، اما هر روز از تکه‌تکه دورریختن آن ابائی نداریم.»
FerFerism
«بشر همان چیزی است که تمام روز به آن فکر می‌کند.»
کتابکار
باشد. اما آنچه امروز ما درو می‌کنیم، محصول کشت گذشته‌هاست.
msadeq
ما از ملیتِ خود، یا گروه خود، یا «والد» خود کورکورانه دفاع می‌کنیم و فراموش می‌کنیم که ملتهای دیگر نیز همین کار را می‌کنند. ما اسم دفاع خود را «میهن‌پرستی» می‌گذاریم و اسم دفاع آنها را «یوغ بندگی».
FerFerism
وقت متاعی است که ما از هر چیزی بیشتر می‌خواهیم ــ اما افسوس که از هر چیز بدتر هدرش می‌دهیم.
FerFerism
«لحظه‌هایی هست که من به جنبه‌های مختلف روح خودم با شگفتی نگاه می‌کنم. می‌بینم که من واقعآ از چند آدم مختلف ساخته شده‌ام، و آن که در حال حاضر دست بالا را دارد بعد از مدتی عاقبت جای خود را به دیگری می‌دهد. اما کدام یک از اینها من واقعی است؟ تمام آنها یا هیچکدام؟»
mohsen1618
تظاهرات و انتقادات سختی که جوانان می‌کنند دلیل آن است که آنها در شرایط قدرت و سلامتی «بالغ» اند و نمی‌خواهند زیر فشار، قوانین مقامات را ــ که به عقیده آنها برای عدالت و بقاء بشر مضر است ــ کورکورانه و نفهمیده و نسنجیده قبول کنند. قوانین وضع شده، قوانین آخرالزمان نیستند. در تمام طول تاریخ قوانین بد در کنار قوانین خوب وضع شدند و سالها دوام داشتند، و بسیاری از این قوانین بد بر اثر مخالفتها و انتقاداتی نظیر آنچه امروز می‌بینیم، منسوخ و مطرود شدند. اگر بخواهیم تظاهرات صلح‌آمیز و انتقادات سازنده را منع کنیم، راه را برای تسلط شورشهای «کودک» بر اوضاع باز کرده‌ایم. اگر امروز با منطق پاسخ ندهیم، در آینده پاسخهایمان بیشتر و بیشتر محکوم هول و هراس خواهد بود.
FerFerism
بجز پدر و مادر اصلی، منابع دیگری نیز برای کسب اطلاعات «والد» وجود دارند. بچه سه ساله‌ای که هر روز ساعتهای متمادی جلو تلویزیون می‌نشیند. هر چه که می‌بیند و می‌شنود ضبط می‌کند. برنامه‌هایی که او تماشا می‌کند، درست مانند رفتار پدر و مادر، برنامه‌های آموزنده و القاء کننده «مفهوم یاد داده شده زندگی» می‌شوند. اگر او برنامه‌هایی که شامل خشونت و خونریزی است تماشا کند، به عقیده من خشونت و خونریزی را در «والد» خود ضبط می‌کند. به خود می‌گوید: «آره، همین‌طور است. زندگی همین است.»
حامد
در این دوران ناتوانی و عجز، از کودک توقعات زیاد و سازش‌ناپذیری هم داریم. از یکطرف (به‌طوری که ضبطهای ژنتیک ثابت کرده است) او باید اضطرارآ گهگاه و بی‌موقع احتیاجات طبیعی خود را برآورد، باید حرکت کند، باید اکتشاف کند، بفهمد، بشکند، سروصدا کند، احساسهای خود را نشان دهد، و تمام لذتهای حرکت کردن و کشف کردن را تجربه کند. و از طرف دیگر، به‌طور مداوم ــ عمدتآ از طرف پدر و مادر ــ از او خواسته می‌شود که این لذتها و رضایتمندیهای اساسی را به‌خاطر رضایت پدر و مادر و به‌خاطر اینکه دوستش داشته باشند کنار بگذارد، و عاقل باشد. موضوع «رضایت و دوست داشتن» پدر و مادر که مدام ظهور می‌کند و غیب می‌شود و آن مفهوم عجیب «عاقل بودن» در نظر بچه که هنوز ذره‌ای از روابط علت و معلولی و عقل را نمی‌فهمد، از جمله اسرار عجیب و غیرقابل فهم است
مجید مبلغی
تنها راه خارج کردن تعصب این است که او خودش کشف کند دیگر برایش خطرناک نیست که با پدر و مادرش اختلاف نظر داشته باشد، و بفهمد که او امروز می‌تواند آن اطلاعات را توسط «بالغ» خود تصحیح کند و با واقعیت روز تطبیق دهد.
FerFerism

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۴۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۴۴۳-۴۶-۳
تعداد صفحات۳۴۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۴۴۳-۴۶-۳