با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
شوپنهاور

دانلود و خرید کتاب شوپنهاور

۲٫۹ از ۷ نظر
۲٫۹ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شوپنهاور  نوشته  مسعود انصاری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب شوپنهاور

«شوپنهاور» نوشته‌ی گیوم مورانو است. شوپنهاور فیلسوف قرن ۱۹ آلمانی است. سراسرِ فلسفه‌ی شوپنهاور بر دو اصل استوار است، نخست آنکه جهان، تجلّی و بازنمودی است و دیگر جهان اراده است. منظور از «جهان، تجلّی و بازنمودِ من است» این است که هر وجود خارجی، در واقع به ذهن برمی‌گردد و از این روی می‌توانیم همه‌ی قوانینِ جهان را از ذهن نتیجه‌گیری کنیم. این کتاب در خصوص ابعاد نگرش فلسفی شوپنهاور است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

من به عنوانِ ذهنی که از ادراک بهره‌مند می‌شود، جهان را از لابه‌لای ادراکِ خود دریافت می‌دارم. و بهرِ شناختی، اگر جهان شناخت‌پذیر باشد، آن هم به اندازه‌ی ممکن، ما ابتدا باید پیوندِ «ذهن» را با جهانی که ادراکش را تشکیل می‌دهد، بشناسیم.

این پیوند در شناختِ سرراست، هیچ مشکلی را پدید نمی‌آورد، زیرا همواره چنین می‌پنداریم، جهان همان است که درمی‌یابیم و می‌بینیم، برگه‌ی سپید نیز چنین است، زیرا من رنگِ سپید را در آن می‌بینم و احساس می‌کنم که زبانه‌ی آتشش می‌سوزاند، زیرا من حرارتش را دریافت می‌کنم. بدین‌سان بینِ جهانی که من در ادراکِ ویژه‌ی خود دریافت می‌دارم و جهان به عنوانِ نمونه‌ای که، در خود، پدید می‌آید و از لابه‌لای این ذهن، سازگاری وجود دارد.

برآیندِ نخست این باور خودانگیخته آن است که جهان با غیابِ ذهنی که آن را درک می‌کند، از وجود باز نمی‌ایستد. من چنین تصوّر می‌کنم که آسمان نیلگون می‌شود تا اینکه چشمانم را فرو می‌بندم و از اندیشیدن به آن باز می‌ایستم. در عینِ حال زبانه‌ی آتش نیز با پراکندنِ حرارتش ادامه می‌یابد، حتّی وقتی که آنجا دستی هم نباشد که آن را حسّ کند یا در آن بسوزد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
پروا
۱۳۹۹/۰۶/۲۵

کتاب شوپنهاور ، نوشتۀ گیوم مورالو که به فلسفۀ آرتور شوپنهاور می پردازد اگر چه در مباحث خود به خوبی عمل کرده و در کتابی نسبتا موجز ، فلسفۀ شوپنهاور را ژرف کاوی کرده است اما ترجمۀ آقای انصاری بشدت

- بیشتر
f.bn
۱۳۹۹/۰۹/۲۷

به کاربردن نادرست علائم نگارشی و ترجمه ی سخت ،متنی سخت رو سخت تر و گنگتر کرده !! برای ترجمه ی کتاب های فلسفی این چنین ، باید بیشتر از اینها تلاش کرد ، با هدف مطالعه ی فلسفه ی شوپنهاور

- بیشتر
اسب دریایی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴

ترجمه بعضی جاها ایراد داره ولی با یه کم دقت میشه به مطلب پی برد

1212
۱۳۹۶/۰۵/۱۰

.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶۲)
كار فيلسوف، ديدنِ چيزها در حالتِ استثنايیِ آنها نيست، بلكه آنها را در حالتِ عادی و معمولی می‌بيند كه كسی در آن حالت به آنها نينديشيده است.
اسب دریایی
ارضای هر شهوتی، شهوتی ديگر می‌زايد
اسب دریایی
شكل ساعت ديواری، نزد شوپنهاور، صحنه‌ی هستیِ انسانی را به تصوير می‌كشد: اين آدميان، چنانكه هستند، به ساعتی ديواری می‌مانند كه بدونِ ايستادن، و همچنين بدونِ علّتی فهم‌پذير كار می‌كند.
اسب دریایی
عموما، پی‌گيریِ پديده‌های كمياب و مستقر نيست كه آدمی را به كشفِ حقايق پراهميّت‌تر رهنمون می‌شود، بلكه بررسی پديده‌های بديهی و روشن برای همگان است.
اسب دریایی
در زندگی ما، راهِ گريزی از بدی نيست و رنجِ اخلاقی ضروری می‌شود و بی‌نيازی از آن ممكن نيست.
اسب دریایی
ما احساسِ درد می‌كنيم، امّا نه بدونِ درد، احساسِ اندوه می‌كنيم، امّا نه بدون اندوه، احساسِ بی‌قراری می‌كنيم، امّا نه با آسايش، مانند احساس گرسنگی و تشنگی، احساس رغبت می‌كنيم. امّا به محضِ آنكه اين رغبت اشباع می‌شود، به تكّه‌ای شيرينی می‌ماند كه مزه‌ی آن را در دهان احساس می‌كنيم، امّا وقتی آن را فرو می‌بلعيم، ديگر نسبت به آن احساسی برجای نمی‌ماند. ما از سخت‌ترينِ دردهای تُهی از لذّت و شادی در رنج هستيم و اكنون از آن اندوهگينيم.
esrafil aslani
جسمِ من، در خود، جز خواستِ من نيست كه قابل رؤيت شده است، در اين سطح از سازگاری، حركاتِ جسمی من نيست كه با اراده‌ی مستقلّ هماهنگ می‌شود، بلكه اين خودِ اعضای جسمیِ من است كه رويكردهای بنيادينِ اراده را بيان می‌كند.
پروا
اگر وضعِ آدمی، از بنياد، قرينِ نيكبختی باشد، چنين وضعی، در عين حال، احمقانه نيز هست. انديشه، بی‌ترديد، توانايیِ خالصی برای بيرون رفتن از سيطره‌ی اراده را خواهد يافت، ولی اين اراده كه از كمال برخوردار است، نزد خود، هيچ انگيزه‌ای برای انجام آن نخواهد يافت.
اسب دریایی
نتيجه‌ی نخستينِ فلسفه‌ی شوپنهاور آن است جهانی را كه با انديشه‌ی خود تصوّر می‌كنم، با جهانی كه در واقع هست، همخوانی ندارد. پس جهان = موضوع يا جهان به عنوانِ مظهر (جلوه = نمود) يگانه وجهِ هستی نيست. آن تقريبا رويه‌ی ظاهری آن است، آنجا جهانی ديگر نيز هست و آن رویِ درونی جهان است كه كاملاً با اوّلی متفاوت است
اسب دریایی
فصلِ چهارم كتابِ «جهان به مثابه‌ی اراده و تجلّی» چنين در ميان آمده تا ما را قانع كند كه زندگیِ ما نگونبختی است، نه بيشتر! درد است كه ژرفای زيستنِ بشر را تشكيل می‌دهد
اسب دریایی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۲/۰۶
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۷۴۳۶-۵۴-۷
تعداد صفحات۲۵۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۲/۰۶
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۷۴۳۶-۵۴-۷