با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حقوق انسان

دانلود و خرید کتاب حقوق انسان

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حقوق انسان  نوشته  توماس  پین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب حقوق انسان

«حقوق انسان» نوشته توماس پین(۱۸۰۹-۱۷۳۷) اندیشمند قرن هجدهم است که در جریان انقلاب فرانسه این کتاب را تالیف کرد. خرد و جهل که دو روی یک سکه‌اند بر بخش اعظم بشریت تأثیر می‌گذارند. اگر هرکدام از این دو به‌حدکافی در کشوری جاری‌و‌ساری باشد، دستگاهِ حکومت به‌آسانی کار می‌کند. خرد از خود تبعیت می‌کند، و جهل به هرآن‌چه به آن دیکته شود تمکین می‌کند. دو نوع از حکومت در جهان غالب هستند به قرار ذیل‌اند: یکم: حکومت انتخابی و نمایندگی دوم: حکومت ناشی از توالی ارثی قدرت نوع یکم را عموماً به جمهوری می‌شناسند و نوع دوم را با نام پادشاهی و اشرافی. این دو نوع شکل متضاد حکومت خود را پایه‌های متمایز و متضاد خرد و جهل بر پا می‌دارند. از آن‌جا که حکومت‌کردن به درایت، قابلیت و توانایی نیاز دارد، و نظر به‌این‌که قابلیت و توانایی به ارث نمی‌رسند، واضح است که توالی ارثی قدرت به باوری متکی است که خرد انسانی آن را نمی‌پذیرد، و فقط بر جهل او استوار می‌شود؛ هرچقدر جهل در کشوری بیشتر باشد، برای این نوع از حکومت مناسب‌تر است. برعکس، حکومتِ خوش‌ترکیب جمهوری به هیچ باوری که مغایر با خرد باشد متکی نیست. انسان منطق عقلی کل نظام، منشأ و طرز عمل آن را می‌فهمد و وقتی خوب فهمیده می‌شود به‌بهترین نحو هم پشتیبانی می‌شود، قابلیت‌های فکری انسان با جسارت به منصه ظهور می‌رسند. این شکل از حکومت فتّوتِ عظیم انسانی است بنابراین از آن‌جایی‌که هر یک از این اشکال براساس متفاوتی عمل می‌کنند، یکی آزادانه به مدد خرد پیش می‌رود و آن دیگری با جهل جلو می‌رود، مرحله‌ی بعد این است که بررسی کنیم نوعی از حکومت که حکومت مخلوط نامیده می‌شود، یا گاهی محض مزاح حکومتی کمکی از این و کمکی از آن خوانده می‌شود، چگونه کار می‌کند و قوه‌ی محرکه‌ی آن چیست؟
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
اگر کسانی که قدرت به آن‌ها احاله شده، درست عمل کنند، محترم می‌مانند. ‌اگر درست عمل‌نکنند، خوار‌ شمرده‌می‌شوند؛ درخصوص کسانی که هیچ قدرتی به آن‌ها داده نشده، اما خود را صاحب قدرت می‌دانند، جهان معقول خبری از آن‌ها ندارد.
maryam_z
پس به ریشه‌ها برسیم و به حکومت‌ها درس انسانیت بدهیم. مجازات خونین حکومت‌ها بشریت را فاسد می‌سازد. در انگلستان درمواردی مجازات دارزدن، به چارچوبی بستن با درشکه‌ای کشیدن و قلب محکوم را از سینه درآوردن و به جمعیت ناظرنشان دادن انجام شده است. در فرانسه، تحت حکومت سابق، مجازات‌ها کمتر از انگلستان سَبُعیّت نداشت. چه کسی است که اعدام دامین را که زیر سّم اسبان له‌ولورده شد فراموش کند؟ اثر آن صحنه‌های شنیع و دلخراش برروی مردم از بین رفتن مهربانی و برانگیختن حس انتقام است، و حکومت‌ها با فکر غلطِ حکومت رعب، خود سابقه‌ای برای مجازات ایجاد می‌کنند. حکومت‌ها برای مرعوب‌کردن فقیرترین و دون‌پایه‌ترین، اقشار حکومت رعب را اجرا می‌کنند، و بر روان فقیرترین اقشار بدخیم‌ترین اثر را به‌جا می‌گذارند. فقیرترین آدم‌ها حس می‌کنند که هدف رعب آن‌ها هستند؛ و آن‌ها نیز به نوبه‌ی‌خود نمونه‌های رعبی را که خود تعلیم دیده‌اند، روزی به‌کار می‌بندند.
maryam_z
هرگز هیچ پارلمانی یا جمع بشری و نسلی از انسان‌ها، در هیچ کشوری صاحب این حق نیست که آیندگان را تا ابد متعهد و منقاد کند یا حکم کند که جهان در آینده چگونه حکومت شود، یا چه‌کسی حاکم باشد؛ بنابراین تمامی این صغراوکبراچیدن‌ها، مواد قانونی و بیانیه‌ها که با استناد به آن‌ها برای آیندگان تصمیم گرفته می‌شود، کان‌لم یکن هستند و هیچ‌کس یا کسانی چنین حقی ندارند و نمی‌توانند داشته باشند، و یا توان به اجرا درآوردن آن را ندارند. هر عصری و هر نسلی باید همانند نسل‌ها و اعصار پیشین حق داشته باشد آزادانه عمل کند. خودبینی، عُجْب و نخوت از ورای گور، مضحک‌ترین و وقیحانه‌ترین استعدادهاست. هیچ انسانی در تملک انسان دیگر نیست؛ هیچ نسلی هم مالک نسل‌های پس از خود نیست.
maryam_z

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۹۴-۱۱۶-۳
دسته بندی
تعداد صفحات۱۷۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۹۴-۱۱۶-۳