با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
در باب امپراطوری

دانلود و خرید کتاب در باب امپراطوری

۴٫۴ از ۷ نظر
۴٫۴ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب در باب امپراطوری  نوشته  فرانسیس بیکن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب در باب امپراطوری

«در باب امپراطوری» نوشته فرانسیس بیکن(۱۶۲۶-۱۵۶۱)، فیلسوف، سیاستمدار و اندیشمند انگلیسی است. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: داشتن آرزوی اندک و بیم بسیار‌، حال ناخوشایندی است و به طور معمول، شاهان چنین حالی دارند و در عین در اوج بودن، در طلب آمال خویش‌اند و این باعث بیماری بیشتر ذهن آن‌ها می‌شود و نمود‌های فراوان آن، مخاطرات و شبهه‌هایی است که ذهنشان را مکدر می‌سازد. این نیز یکی از تأثیراتی است که اسکریپچر از آن سخن می‌گوید؛ اینکه قلب شاهان نفوذ ناپذیر است. حسادت بسیار و نبود آرزویی خاص، که باقی آرزو‌ها را به نظم آورد و مرتب سازد، قلب هر فردی را دور از دسترس و بیمار می‌سازد. از این رو شاهان، اغلب برای خود آرزو می‌تراشند و قلب خویش را معطوف بازیچه‌ها می‌سازند. گاهی معطوف یک بنا، گاهی معطوف یک دستور، زمانی پیشی گرفتن از کسی و زمانی تعالی در یک هنر یا یک شاهکار- مانند نرون در نواختن چنگ، دومیتیان در چیره‌دستی در تیراندازی، کومودودس در شمشیر بازی و کاراکالا در ارابه رانی و شبیه آن. این برای کسانی که از قاعده‌ی آن آگاهی ندارند قابل باور نیست: ذهن بشر بیشتر با منفعت بردن از چیز‌های کوچک شاداب و تازه می‌گردد تا تکیه زدن بر جایگاهی بزرگ. شاهد بوده‌ایم که شاهانی که در سالهای نخست، فاتحانی خوش اقبال بوده‌اند بدین علت که امکان پیشرفت‌ جاودان وجود ندارد و بایستی مانع و سدی برای اقبال آن‌ها موجود باشد؛ در سال‌های پایانی به خرافه و اوهام روی می‌آوردند؛ زیرا آنکس که به پیشرفت خو کرده و به مانعی برخورد می‌کند از مطلوب خویش جدا می‌افتد و دیگر، آن کس که بود، نیست. حال، به خلق و خوی راستین فرمانروایان می‌پردازیم که نادر است و کنترل آن دشوار، زیرا خلق خوب و بد هر دو آمیزه‌ای از تضاد‌هاست. اما آمیختن تضاد‌ها یک چیز است و تعامل آن‌ها چیزی دیگر.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
مسیح
۱۳۹۹/۰۲/۳۰

نکاتی آموزنده پیرامون اخلاق مدار بودن و نگرشی زیبا داشتن در ابعاد مختلف زندگی

کاربر ۱۵۷۳۱۲۲
۱۳۹۹/۰۶/۲۷

عالیی

کاوه
۱۳۹۵/۱۰/۲۰

خیلی جالبه.درباره هر یک از موضوعات مختلف حدود دو صفحه نکات بسیار ظریف نوشته.

Reza Nemati
۱۳۹۸/۰۶/۰۴

کتاب بی‌نظیریه. در ادبیات خودمون هم نمونه بارزش گلستان سعدی رو داریم که در ابواب مختلف خیلی زیبا سخن می‌گه.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
همسر دلبر مرد در جوانی، همراه وی در میانسالی و پرستار او در پیری است.
Mil
گذشته‌ها گذشته‌اند و دیگر باز نمی‌گردند پس عاقلان به آنچه پیش روست می‌پردازند و به دوش کشیدن دیروز برایشان کاری بیهوده است
Mil
بی‌تردید باشکوه‌ترین آثار و بنا‌ها از آن انسان‌های بی‌فرزند است آنهایی که ذهنشان با خلق یک اثر در پی جبران چیزی است که جسمشان فروگذار کرده است.
Reza Nemati
شخص بی‌فضیلت همواره در حسد فضایل دیگران است. زیرا خوراک ذهن آدمی یا نیکی خویش است و یا پلیدی دیگری و کسی که خواستار اولی‌ست، دستخوش دومی نیز هست.
Reza Nemati
داشتن آرزوی اندک و بیم بسیار‌، حال ناخوشایندی است و به طور معمول، شاهان چنین حالی دارند و در عین در اوج بودن، در طلب آمال خویش‌اند و این باعث بیماری بیشتر ذهن آن‌ها می‌شود و نمود‌های فراوان آن، مخاطرات و شبهه‌هایی است که ذهنشان را مکدر می‌سازد. این نیز یکی از تأثیراتی است که اسکریپچر از آن سخن می‌گوید؛ اینکه قلب شاهان نفوذ ناپذیر است. حسادت بسیار و نبود آرزویی خاص، که باقی آرزو‌ها را به نظم آورد و مرتب سازد، قلب هر فردی را دور از دسترس و بیمار می‌سازد. از این رو شاهان، اغلب برای خود آرزو می‌تراشند و قلب خویش را معطوف بازیچه‌ها می‌سازند. گاهی معطوف یک بنا، گاهی معطوف یک دستور، زمانی پیشی گرفتن از کسی و زمانی تعالی در یک هنر یا یک شاهکار- مانند نرون در نواختن چنگ، دومیتیان در چیره‌دستی در تیراندازی، کومودودس در شمشیر بازی و کاراکالا در ارابه رانی و شبیه آن. این برای کسانی که از قاعده‌ی آن آگاهی ندارند قابل باور نیست: ذهن بشر بیشتر با منفعت بردن از چیز‌های کوچک شاداب و تازه می‌گردد تا تکیه زدن بر جایگاهی بزرگ.
esrafil aslani

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۰/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۷۳۳۹-۳۵-۰‮‬
تعداد صفحات۷۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۰/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۷۳۳۹-۳۵-۰‮‬