با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تنگسیر

دانلود و خرید کتاب تنگسیر

۴٫۷ از ۴۹ نظر
۴٫۷ از ۴۹ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تنگسیر  نوشته  صادق چوبک  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تنگسیر

تنگسیر یکی از مهمترین و مشهورترین آثار صادق چوبک، نویسنده معاصر ایرانی است. این کتاب به ۱۸ زبان ترجمه شده است. تنگسیر یک اثر واقع‌گرا با رویکردی اجتماعی انتقادی است و روایتی از ساختار ناعادلانه در مناطق جنوب کشور را روایت می‌کند. 

فیلم تنگسیر در سال ۱۳۵۲ برگرفته از همین کتاب با بازی بهروز وثوقی ساخته شد.

درباره‌ی کتاب تنگسیر

صادق چوبک در کتاب تنگسیر ما را به خواندن داستان زندگی زائرمحمد که قهرمان داستان است، دعوت می‌کند. زائرمحمد جوانمرد تنگسیری است که زندگی ساده‌ای دارد. خانواده دوست است و بسیار پاک زندگی می‌کند. اما سرمایه و پول‌هایش را برخی از مردم شهرنشین بندر خورده‌اند و او می‌خواهد که از آن‌ها انتقام بگیرد. بنابراین از خانواده‌اش خداحافظی می‌کند تا آخرین راه چاره‌ای که به ذهنش می‌رسد را امتحان کند. شخصیت زائرمحمد، شخصیت جوانمرد و عجیب و یکی از درخشان‌ترین شخصیت‌های ساخته و پرداخته‌ی صادق چوبک است. 

در کتاب شلوارهای وصله‌دار نوشته‌ی رسول پرویزی هم داستان کوتاهی برگرفته از رمان تنگسیر صادق چوبک به چشم می‌خورد. نام شخصیت اصلی آن داستان، شیرمحمد است. 

کتاب تنگسیر را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

تنگسیر در کنار روایت جذاب خود از ماجرای داستان، نگاهی انتقادی به ناعدالتی‌های جنوب کشور دارد. اگر به نوشته‌هایی با چنین محتوایی علاقه‌مند هستید، بدون شک از مطالعه کتاب تنگسیر لذت می‌برید.

درباره‌ی صادق چوبک

صادق چوبک در تیر ۱۲۹۵ در بوشهر متولد شد. او نویسنده ایرانی بود که همراه صادق هدایت و بزرگ علوی ا‌ز پدران داستان‌نویسی‌ مدرن ایرانی است. در بوشهر و شیراز درس خواند و دوره کالج آمریکایی تهران را هم گذراند.در سال ۱۳۱۶ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. او نویسنده‌ی رئالیست است که مشکلات و مسائل زندگی مثل فقر را بی پرده به قلم درمی‌آورد اما بسیاری او را به علت همین تندی قلم، نویسنده‌ای ناتورالیست می‌دانند.

از آثار مشهور وی می‌توان مجموعه داستان انتری که لوطی اش مرده بود و رمانهای سنگ صبور و تنگسیر نام برد. 

صادق چوبک در تیرماه سال ۱۳۷۷ در برکلی درگذشت. 

جملاتی از کتاب تنگسیر

هوایِ آبکیِ بندر همچون اسفنج آبستنی هُرْمِ نمناک گرما را چِکه چِکه از تو هوای سوزان ورمی‌چید و دوزخ شعله‌ور خورشید تو آسمان غرب یله شده بود و گردی از نم بر چهره داشت. جاده «سنگی»، کشیده و آفتاب تو مغز سرخورده و سفید و مارپیچ از «بوشهر» به «بهمنی» دراز رو زمین خوابیده بود. جاده خالی بود. سبک بود. داغ و خاموش بود. سفیدی آفتاب بیابان با سایه یک پرنده سیاه نمی‌شد.

«کنار مهنّا» گرد گرفته و سوخته و خاموش با برگ‌های ریز و تیغ‌های خنجری‌اش، برزخ و خشمگین کنار جاده نشسته بود. همه می‌دانستند که این درخت نظر کرده است و هرکس از پهلوی آن می‌گذشت، چه روز و چه شب، بسم‌اللهی زیرلب می‌گفت و آهسته رد می‌شد. این «کنار» خانه اجنه و پریان بود و خیلی از مردم بوشهر قسم می‌خوردند که عروسی و عزای پریان را در میان شاخه‌های آن به چشم دیده‌اند.

سایه پهن تبدار «کنار» محمد را به سوی خود کشید و نیزه‌های سوزنده خورشید را از فرق سر او دور کرد. پیراهنش به تنش چسبیده بود و از زیر ململ نازکی که به تن داشت، موهای زبر پرپشت سیاهش تو عرقِ تنش شناور بود. تو سایه «کنار» که رسید ایستاد و به نیزه‌های مویین خورشید که از خلال شاخ و برگ‌ها تو چشمش فرومی‌رفت نگاهی کرد و بعد کنده کلفت پرگره آن را ورانداز کرد و گرفت نشست بیخ کنده‌اش و به آن تکیه زد. یک برگ تکان نمی‌خورد. سایه خفه سنگین «کنار» رو دلش فشار می‌آورد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۷)
malih banoo
۱۳۹۷/۰۸/۲۱

این کتاب از نظر من سه نکته جالب داشت: 1.نکته اول اینکه داستان در زمان استعمارگری انگلیس اتفاق افتاده و با وجود حضور استعمارگران انگلیسی، کسانی که حق زارممدو خورده­ ان انگلیسی­ها نیستن. اتفاقا اونا پولش و کامل پرداخت کردن و

- بیشتر
فائزه
۱۳۹۹/۰۴/۲۳

داستان درباره جوان تنومند تنگستانی به نام محمد است که در میان اهالی تنگسیر از اعتبار بالایی برخوردار است. اما مشکلی یرایش پیش آماده که دیگر خواب و خوراک ندارد و تصمیم میگیرد به هر قیمتی مشکلش را حل کند.

- بیشتر
k.t
۱۳۹۹/۰۲/۲۱

متن شیرین این کتاب در روایت تلخی زندگی، جذابیتی بی نظیر داشت. رئالیسم این داستان انقدر قوی بود که تمام شخصیت ها برام قسمتی از تاریخچه تنگستان شدند و شک به واقعیتش را هم دوست ندارم! شیر محمد راست میگفت؛ چرا باید

- بیشتر
mehregan
۱۳۹۵/۰۹/۱۵

سبک چوبک ناتورالیستی است و موضوع هایی را گاه مطرح میکند که ممکن است خوشایند همه نباشد، یکی از نقاط قوت کتاب های چوبک شخصیت پردازی آنها است حتی ادم های فرعی و گذری را هم طوری شخصیت پردازی میکند

- بیشتر
MSadra
۱۳۹۹/۰۲/۱۷

سلام داستان زیبا و روانیه و از همه مهم تر امروز که رمان ها (بخصوص ایرانی)یا پر از ناامیدی هستن یا انباشتی از امید واهی، واقع گرایی جذابی داره قهرمان داستان طوری هست که به سادگی می شه با عقاید و افکارش ارتباط

- بیشتر
سیّد جواد
۱۴۰۰/۰۲/۱۹

کتاب ۳۸۵ از کتابخانه همگانی ، داستان خوب و جذابی بود ، ظاهرا این کتاب بر اساس واقعیت نوشته شده و اسامی افراد نیز واقعی است. بلافاصله بعد از مطالعه کتاب، فیلمی که از روی این داستان ساخته شده را دیدم (فیلم

- بیشتر
بابای مینو
۱۳۹۹/۰۳/۲۰

فضاسازی بی نظیر و گویش محلی جالبی داره دوست داری زودتر بخونیش و دلت نمیخواد کتاب رو زمین بذاری.

کاربر faty
۱۳۹۹/۰۲/۱۵

جذابیت و کشش خاصی داره.. پیشنهاد میکنم حتما بخونیدش..

Mahsa
۱۳۹۹/۰۹/۰۱

جالب بود که میشد صحنه هارو تجسم کرد و وقتی فهمیدم فیلم این کار با بازی آقای بهروز وثوقی بوده همش چهره ایشون جلوی چشمم بود :) داستان در کل میخواد بگه که مظلومه که باعث میشه ظالم اینقد ظلم کنه

- بیشتر
سارا ایرانی
۱۳۹۹/۰۹/۰۴

روان، مهیج، کاملا حرفه ای در داستان پردازی و توصیف. در یک کلام فراموش نشدنی.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۳)
سگ لق‌لق می‌زد و خودش را دنبال محمد می‌کشاند. لاغر و مُردنی و بی‌رمق گُر گرفته بود و لَه لَه می‌زد. «دلم خیلی از این مردم گرفته. باور می‌کنی دلم می‌خواسّ جای تو باشم و با شماها زندگی می‌کردم؟ آخه شماها که به همدیگه نارو نمی‌زنین. شما که دروغ و دَغل تو کارتون نیس.
🌵🍁 cactus
روزایِ شونزه، هفده ساعته تابستون خیلی سخته آدم روزه بگیره. اما خدا اجر می‌ده.
سیّد جواد
ــ از اینجا تا دَواس چطور می‌ری؟ همه جا تفنگچی گذاشتن. ــ حالا نمی‌دونم. وختی که تو کوچه رسیدم، ببینم چه پیش می‌آد.
erfan khalaji
و تو دریا و بیابان و نخلستان و تو گوش محمد و شهرو همهمه پیچید: «خدا نگهدار.»
erfan khalaji
«ظلم، خونمون رو خراب کرد.»
🌵🍁 cactus
به هیچ‌چیز فکر نمی‌کرد. فکرش خوابیده بود.
Gisoo
درخت خرما از آنگاه که شکوفه می‌دهد تا زمانی که خرما می‌شود بارش خوردنی است.
Aysan
به نظر من اگه یه شکایتی به احمدشاه می‌نوشتی می‌فرسّادی تهرون بد نبود. بالاخره شاه مملکته.» «باور کن که احمدشاه اصلا نمی‌دونه بوشهر مال ایرونه یا مال عربسّون؟» سپس بلند خندید
نَعیمَ‌ک
ناگهان دو تا بچه موش و یک موش قهوه‌ای چرب گنده که از موش اولی یغورتر بود دور نان و ماهی سبز شدند و به آن حمله کردند. چشمان درشت سُرخ‌گونشان تو نور مُرده غروب سوسو می‌زد. صدای کروچ کروچ دندانشان رو استخوان‌های محمد می‌خورد و چِندشش می‌شد. «وختی آدم را تو گور می‌ذارن، همینا می‌آن گوشت تن آدم را به یه چشم به‌هم زدن می‌خورن.
md
بینی‌واره: این ترکیب ساخته نویسنده این کتاب است و عبارت است از حلقه زر یا سیم و گاه آهن که زنان از درون پره بینی می‌گذرانند و در کرانه‌های دریای جنوب این زینت بسیار متداول است. عربی آن خزّامه است. همچنان که در فارسی گوشواره داریم چرا باید از ترکیب بینی‌واره بپرهیزیم؟
حسین احمدی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۳۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۱/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۱۶۲-۳
تعداد صفحات۲۳۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۱/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۱۶۲-۳