با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اشرافیت، سلطنت، دموکراسی: داستان حماقت و تباهیِ اخلاقی و اقتصادی

دانلود و خرید کتاب اشرافیت، سلطنت، دموکراسی: داستان حماقت و تباهیِ اخلاقی و اقتصادی

۳٫۸ از ۶ نظر
۳٫۸ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اشرافیت، سلطنت، دموکراسی: داستان حماقت و تباهیِ اخلاقی و اقتصادی  نوشته  هانس هرمان هوپ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب اشرافیت، سلطنت، دموکراسی: داستان حماقت و تباهیِ اخلاقی و اقتصادی

«اشرافیت، سلطنت، دموکراسی: داستان حماقت و تباهیِ اخلاقی و اقتصادی» نوشته هانس هرمان هوپ(-۱۹۴۹)، اقتصاددان و استاد تاریخ نظری است. تاملی در دولت دموکراتیک مدرن، ما را بر آن می‌دارد تا در ماهیت آن اندیشه کنیم و از خود بپرسیم که چه چیزی حق فرمان‌فرمایی به دولت و حاکمان و دست‌اندرکاران یک دولت می‌دهد؟ قانون چیست و منشأ قوانین کدامند؟ مسیر ترقی در دموکراسی چگونه طی خواهد شد؟ چه کسانی باید تصمیم بگیرند؟ پیامدهای اخلاقی دموکراسی چه خواهد بود؟ از منظر هانس هرمان هوپ، تفکر و تعمق در همه این پرسش‌ها گویای یک گذار معکوس است. برخلاف آنچه ادعا می‌شود، راهی که به ظاهر به ‌سوی آزادی به تصویر کشیده‌اند، قهقرایی است که آزادی را به قربانگاه می‌برد. امروزه همه متعلق به جغرافیایی خاص هستیم که در سیطره نظامی سیاسی، یعنی دولت، قرار دارد که عمدتا مبتنی ‌بر انتخابات است و رأی عمومی و صِرف مشارکت کمی بیش از نصف جامعه، تنها توجیه برای الزام به تبعیت و اطاعت از حاکمیت سیاسی است؛ حاکمیتی که نه‌ تنها بایستی بر بازندگان انتخابات، بلکه بر‌ آنان که مشارکتی در آن نداشته‌اند نیز فرمان براند. اما آنچه قانون، دستور یا فرمان خوانده می‌شود، در فرایند پارلمانتاریسم به‌ علت ماهیت شورایی‌اش، رنگ و لعابی مشروع به خود می‌گیرد؛ یعنی فرمان این‌گونه به قانون تبدیل می‌شود و سپس قانون قدسیت می‌یابد و نافرمانی از قانون مستوجب تنبیه و بی‌حرمتی و توهین به روح جمعی قلمداد می‌شود. غافل از اینکه این جامعه چیزی جز یک جمع غایب نیست که تنها در فرایند انتخابات، یک «نه» یا «آری» به صندوق ریخته‌اند. اینکه از یک «آری» چگونه می‌توان تاییدی برای همه تصمیمات نمایندگان پارلمانی استخراج کرد، شاید تنها از عهده نظریه‌پردازان دموکراسی برآید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Amin D
۱۳۹۷/۰۹/۲۵

جای تاسف دارد که انتشارات دنیای اقتصاد، این کتاب را با چنین ترجمه افتضاح و ویراستاری ضعیف روانه بازار می کند. وقتی ناشرانی که در ظاهر بصورت تخصصی کتاب چاپ می کنند، چنین نتایج اسفناکی از خود بجای می گذارند،

- بیشتر
Travis
۱۳۹۸/۰۹/۲۴

عالی، مناسب برای همه جویندگان حقیقت 💸💸

بهار
۱۳۹۷/۰۷/۱۵

ای کاش طاقچه امکان اینترنت رایگان برای کتابخانه همگانی فراهم می کرد.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۰)
امروزه هم انسان‌های ثروتمند وجود دارند، ولی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم داشته‌های خود را از قِبَلِ دولت به دست آورده‌اند. برای همین، تداوم دولت و دور ماندن عمده مردم از رفاه را به نفع خود می‌دانند. آنان پیشینه خانوادگی چندانی نداشته و تازه به دوران رسیده‌اند. رفتار آنان شاخصه‌های فضیلت، حکمت، عزت و سلیقه در خود ندارد
sheikh
در هر جامعه‌ای حتی با سطحی ابتدایی از پیچیدگی، تعداد کمی از افراد می‌توانند به موقعیت یک الیت طبیعی دست پیدا کنند. به عللی همچون دستاوردهای برتر رفاهی، عقلی، شجاعت یا روابط فامیلی و زناشویی، تعدادی از افراد جامعه به اقتدار بیشتری نایل می‌شوند؛ به‌گونه‌ای که دیگران به آرا و عقایدشان احترام می‌گذارند.
Travis
«اتفاقا برخلاف آنچه ادعا می‌شود، اگر در سلطنت مزایا به نجبا و درباریان محدود می‌شد، حال در دموکراسی همه به‌ شرط دستیابی به جایگاهی در پست‌های اداری و عمومی در چپاول و تاراج شریکند‌.»
sheikh
تنها وظیفه شاهان حفظ و حمایت از قوانین خوب و دیرین بود.
Travis
به‌ علت ازدواج‌های انتخابی و قوانین مدنی و میراث‌های ژنتیکی، موقعیت‌های اقتدار طبیعی غالبا در چندین نسل از یک خانواده همچنان باقی می‌مانند.
Travis
ایده سلطنت از راه تولد، در اوایل قرون وسطی وجود نداشت و برای شاه شدن بایستی رضایت خاطر اعضای جامعه جلب می‌شد و آنان می‌توانستند در برابر عملکردهای غیر قانونی شاه بایستند و او را کنار زده و دنبال شخصی دیگر باشند.
Travis
اگرچه آنچه بر بردگان تحمیل می‌شد، نسبت به آنچه امروزه در دولت مدرن به عنوان مالیات بر کارگران تحمیل می‌شود، ناچیز بوده است.
Travis
قانون اساسی برای حمایت مردم از شاه نبود، بلکه شاه را از دست مردم در امان نگاه می‌داشت.
Travis
در رژیمِ هر شخص یک رای، بازتوزیع رفاه و درآمد، به ‌صورتی بی‌رحمانه به‌کار می‌افتد. قابل‌ پیش‌بینی است که اکثریت نداران همواره خواهان متمول کردن خود با هزینه دارایان باشند.
Travis
من تنها مدعی‌ام که این نظم می‌توانست از خلال چند ویژگی‌اش به نظم طبیعی منتهی شود: الف) تفوق یک قانون و تبعیت همه از آن، ب) عدم وجود قدرت یا نهاد مولد قانون، ج) نبود انحصار قانونی بر قضاوت و داوری. و من مدعی‌ام که این سیستم می‌توانست کامل‌تر شود و در نتیجه خدماتش بدون تغییر باقی بماند.
Travis

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۶/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۰۴-۲۹-۵
تعداد صفحات۷۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۶/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۰۴-۲۹-۵