با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اولئانا

دانلود و خرید کتاب اولئانا

۴٫۴ از ۱۱ نظر
۴٫۴ از ۱۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اولئانا  نوشته  دیوید ممت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب اولئانا

«اولئانا» نمایشنامه‌ای از دیوید مَمِت( -۱۹۴۷)، نویسنده و کارگردان آمریکایی به همراه سالشمار زندگی و آثار وی است. همچنین برندا مورفی، در مقاله‌ای که در این کتاب آمده است به تحلیل این نمایشنامه می‌پردازد. در بریده‌ای از این نوشتار آمده در کتاب می‌خوانیم: «عنوان اولئانا، عنوانی گول‌زننده و کنایی، و در عین حال، مقدمه‌ای خوب برای توصیف خط ‌مشی‌های زبانشناسانه خود نمایشنامه است. اولئانا، مجمعی آرمانی و قرن نوزدهمی بود که توسط ویولونیست نروژی، اوله بال و همسرش آنا تأسیس شد: اولئانا (آمیزه‌ای است از این دو نام.) این مجمعِ کشاورزی به دلیل خرید زمینی که سنگلاخ و سترون بود ورشکسته شد و خریداران آن مجبور شدند به نروژ بازگردند. همچنان که نمایشنامه پیش می‌رود، کاربرد این عنوان برای توصیف رویای آرمانی و شکست‌خورده دانشگاه آشکار می‌شود؛ این امر، در عین حال، در مورد کاربرد دومین نقل قول ممت از کتاب رفتن به سرای باقیِ ساموئل باتلر نیز صدق می‌کند، که نشان می‌دهد کودکانی که هرگز «با حال‌وهوایی درونی و محبت‌آمیز» آشنا نبوده‌اند، فقدان آن را درک نمی‌کنند و به‌راحتی از یافتن آن منع می‌شوند، «یا به هر تقدیر[فقدان] آن را به چیز دیگری مگر گناهکاری خود نسبت نمی‌دهند» . اولئانا، به برخی از اصلی‌ترین شکست‌های آموزش امریکایی و تأثیرات بلندمدتِ صدمه‌ای که بر جوانان وارد می‌کند اشاره می‌کند. اما اگر بگوییم اولئانا در مورد آموزش است، مثل این است که بگوییم گلن گری گلن راس در مورد شغل معاملات ملکی است. ممت از نظام آموزشی به عنوان ابزاری برای ارائه دستمایه همیشگیِ خود، یا آنچه که وی آن را «تعاملات انسانی» می‌نامد استفاده می‌کند، که در این مورد خاص، نمایانگر میل کنایی به قدرت و فهم در روابط انسانی است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
همتا
۱۳۹۸/۰۹/۲۷

نمی‌دونم چرا باید در مقدمه‌ی کتاب ، نقد نوشته شده باشه؟! دوستانی که میخوان شروع کنن، مقدمه رو بذارن در آخر بخونن!! چون داستان کلا لو میره! و اما در مورد محتوا.. ممکنه کتابو که تموم کردین یکم سردرگم بشید که

- بیشتر
Bookworm
۱۳۹۵/۱۲/۰۱

از زبانی استفاده میکنیم که همه آن گونه حرف میزنند پس چرا فهمی از آن زبان یکسان نداریم، آیا لازم است برای رسیدن به قدرت و شهوت دست به هر کاری بزنیم..

Kavehpzh
۱۳۹۶/۰۶/۲۶

اولئانا نمایشنامه واقعا عجیبیه . جدای از محتوی نثر فوق العاده پیچیده ای داره که فقط موقع اجرا متوجهش میشی .

pockethead
۱۳۹۷/۰۱/۲۲

فوق العاده..دیالوگ های دیوید ممت تو این نمایشنامه در اوج خودش قرار داره..خیلیخوب مساله قدرت و وارونگی اون رو مطرح کرده

Dana far
۱۳۹۸/۰۸/۰۴

عالی بود 👌 حتما نقد این نمایشنامه رو هم باید خووند با سپاس فراوان از استاد علی‌اکبر علیزاد و نشر بیدگل 🌱🌻

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
آیا نمی‌شه گفت درست در همون لحظاتی که فکر می‌کنیم خیلی قوی و محکم هستیم از همیشه آسیب پذیرتریم
Mostafa F
جان: آیا همه بچه‌ها باید به دانشگاه برند؟ چرا... کارول:[ مکث ]که یاد بگیرند؟ جان: ولی اگه یه بچه‌ای یاد نگیره چی؟ کارول: اگه یه بچه‌ای یاد نگیره؟ جان: در آن‌صورت چرا باید به دانشگاه بره؟ چون به اون گفته شده این «حق» توئه.
valencia

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۷/۰۸
شابک‫‭۹۷۸-۶۰۰-۵۱۹۳-۰۱-۵
تعداد صفحات۱۴۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۷/۰۸
شابک‫‭۹۷۸-۶۰۰-۵۱۹۳-۰۱-۵