با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب اضطراب وضعیت اثر آلن دوباتن

دانلود و خرید کتاب اضطراب وضعیت

۳٫۶ از ۷ نظر
۳٫۶ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اضطراب وضعیت  نوشته  آلن دوباتن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب اضطراب وضعیت

کتاب اضطراب وضعیت نوشته آلن دوباتن است و با ترجمه مهدی نمازیان منتشر شده است. این کتاب به شما کمک می کند یک زندگی اجتماعی موفق داشته باشید. 

درباره کتاب اضطراب وضعیت

اضطراب وضعیت ترس از خطر شکست در برابر آرمان‌هایی است که جامعه‌مان وضع کرده و هراس از دست ‌دادن مقام و منزلت را شامل می‌شود. وضعیت به معنای جایگاه یک فرد در جامعه ــ این کلمه از ریشهٔ لاتین «s‌tatum» به‌معنی جایگاه «Standing» مشتق شده است؛ به‌معنی اخص کلمه به جایگاه حرفه‌ای یک شخص در یک گروه (شخص متأهل، درجه‌دار نظامی، و غیره) اشاره دارد و در معنای کلی‌تر، که تناسب بیشتری با این مقال دارد، به ارزش و اهمیت یک شخص در نگاه جهانیان اشاره می‌کند.

حالا اضطراب وضعیت حالتی است که فرد در آن مدام نگران به خطر افتادن وضعیتش است و این حس منفی را مدام با خود حمل می‌کند.  آلن دو باتن معتقد است وسواسی که نسبت به جایگاهمان در جامعه داریم از منابع مختلفی ریشه می‌گیرد. او در این اثر جذاب که بسیاری از صاحب‌نظران و نویسندگان آن را تحسین کرده‌اند درباره اضطراب موقعیت، علل و راه‌حل‌های آن سخن گفته است. دو باتن راه حل فرو نشاندن اضطراب وضعیت را در چهار بستر فلسفه، هنر، سیاست و دین جسته و آن‌ها را در این کتاب تشریح کرده است.

خواندن کتاب اضطراب وضعیت را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام کسانی که در زندگی به‌دنبال آرامش هستند پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب اضطراب وضعیت

نیازمان به عشق، اشتیاقمان به جاه و مقام

۱.

می‌توان گفت که زندگی هر فرد بالغی با دو داستان عشقی بزرگ تعریف می‌شود؛ اولی، حکایت جست‌وجوی ما برای عشق جسمی؛ که به‌خوبی شناخته و ترسیم شده است، سهم عمده‌ای از موسیقی و ادبیات را ازآنِ خود کرده، و از لحاظ اجتماعی پذیرفته و شهره است. دومی، حکایت جست‌وجوی ما برای عشقی که دنیا به ما ارزانی می‌دارد؛ که حکایتی سربه‌مهرتر و شرم‌آورتر است. حکایتی به طعنه و تمسخر که باب طبع انسان‌های حسدپیشه و دارای کمبود است و بر زبانشان جاری می‌شود یا عطش به جاه و مقام فقط در معنای اقتصادی‌اش تعبیر می‌شود. با وجود این، این دومین حکایت کم‌حرارت‌تر از اولی نیست و از پیچیدگی، اهمیت، و جهان‌شمولی چیزی کمتر از آن ندارد و شکست‌های حاصل از آن به همان اندازه دردآور است. حکایتی که در آن نیز دل‌شکستگی وجود دارد. 

.

آدام اسمیت در کتابش با عنوان نظریهٔ عواطف اخلاقی می‌نویسد: مقصود از این همه مشقت و تکاپوی این جهان چیست؟ نهایتِ زیاده‌خواهی، بلندپروازی، طلب ثروت، قدرت، و برتری‌جویی چیست؟ آیا برای برآوردن ضرورت‌های فطرت است؟ اجرت‌های دون‌پایه‌ترین کارگر که می‌تواند آن‌ها را برآورده کند. پس فایدهٔ هدف بزرگ زندگی بشر که ما آن را بهبود وضعیت می‌نامیم چیست؟

این‌که به چشم بیاییم، این‌که مورد توجه قرار بگیریم، این‌که به‌دیدهٔ محبت، تحسین، و رضایت به ما نگاه شود. تمامی چیزهایی که چشم داریم از بهبود وضعیت عایدمان شود. غنی به مالش می‌نازد چون احساس می‌کند که آن مال به‌طور طبیعی توجه جهان را به سمت او جلب می‌کند. در دیگر سو، فقیر از تنگدستی شرمسار است.

فقیر احساس می‌کند که تهیدستی او را از چشم دیگر آدمیان می‌اندازد. احساس مورد توجه واقع‌نشدن لزوماً پرتب‌وتاب‌ترین اشتیاق‌های طبیعت آدمی را ناکام می‌گذارد. فقیر در خانه و بیرون آن با بی‌اعتنایی مواجه می‌شود و آن زمان که در میان جمع است درست به همان اندازه که در کلبهٔ فقیرانه‌اش تنها نشسته است گمنام است. در سوی دیگر، مردِ صاحب‌مقام و امتیاز مورد عنایت جهان پیرامونش است. همه‌کس مشتاق دیدارش هستند. رفتارهایش نیز مورد توجه همگان است و چه اندک کلمه یا رفتاری از او که نادیده گرفته شود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
آنا خیری
۱۴۰۰/۱۱/۲۹

من هر دو ترجمه موجود ( میلکان و نون ) رو بررسی کردم هیچکدوم روان نبودن. نمیدونم علتش چی میتونه باشه.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
شاید به «کم» راضی باشیم اگر «کم» چیزی باشد که توقعش را داریم، و زمانی که آموخته‌ایم هر چیزی را طلب کنیم ممکن است با «بسیار» بدبخت باشیم.
javad hedayati
فرانسهٔ تحت‌سیطرهٔ ناپلئون شاهد الغای امتیازات فئودالی و بنیان‌گذاری نشان لژیون دونور شد. نشانی که در نوع خود اولین عنوانی بود که به افراد از هر طبقهٔ اجتماعی اعطا می‌شد.
javad hedayati
. آیا عاقلانه است پدران کسوت خویش را بی‌آن‌که توانایی ذهنی فرزندشان را بسنجند به او اعطا کنند؟ آیا آقازادگان لزوماً مناسب‌ترین گزینه‌ها برای ادارهٔ مملکتشان هستند؟
javad hedayati
از زمانی که مشاغل و امتیازات بر پایهٔ مصاحبه‌ها و آزمون‌های بی‌طرف و منصفانه بین افراد تقسیم شدند دیگر نمی‌توان اظهار داشت که مقام و منصب دنیوی به‌کلی از ارزش‌های درونی جداست. دیگر نمی‌توان آن‌طور که بسیاری از متفکران مسیحی عقیده داشتند و روسو و مارکس نیز بر آن باور بودند ادعا کرد که ثروتمندان و قدرتمندان جایگاه خود را فقط از طرق ناشایست به‌دست آورده‌اند.
javad hedayati
اما این ماجرا برای دون‌پایگان با جنبه‌ای تلخ همراه بود؛ اگر افراد موفق شایستهٔ موفقیتشان بودند آن‌گاه باید باور کرد که کشتی‌شکستگی و ناکامی نیز سزاوار صاحبانش است. ماحصل شایسته‌سالاری بر فرایند توزیع فقر آن بود که دون‌پایگان را نه‌تنها مایهٔ تأسف، بلکه «مستحق» مقامشان نشان داد.
javad hedayati

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۹/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۷۴۰-۴۲-۱
تعداد صفحات۲۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۹/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۷۴۰-۴۲-۱