دانلود کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب اثر مت هیگ با صدای فاطمه فراهانی | طاقچه
با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب اثر مت هیگ

دانلود و خرید کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب

۳٫۵ از ۱۰۲ نظر
۳٫۵ از ۱۰۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب  نوشته  مت هیگ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب

کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب داستانی از مت هیگ (Matt Haig) نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی است که در ایران با همین داستان به شهرت رسیده است.

این کتاب صوتی با ترجمه‌ی محمدصالح نوری‌زاده و صدای فاطمه فراهانی توسط انتشارات کتاب کوله پشتی منتشر شده است.

معرفی کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب

داستان کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب برای لحظاتی شما را به این فکر وا‌می‌دارد که آیا می‌توانید زندگی دیگری برای خودتان آرزو کنید؟ در نگاه اول شاید به نظر برسد که یک آرزوی محال است و خیالی بیش نیست، ولی با ماجراهایی که مت هیگ در زندگی قهرمان داستان (که زنی سی‌وپنج‌ساله به نام نورا است) به رشته‌ی تحریر در آورده، شما می‌توانید زندگی فعلی خودتان را سر‌و‌سامان بدهید و نقاط منفی ذهن‌تان را پاک کنید.

تصور کنید یک روز صبح از خواب بیدار شوید و ببینید در اتاق خودتان نیستید. یک زندگی کاملا جدید شما را غافلگیر کند و به شما بگویند فرصتی پیش آمده که می‌توانید زندگی‌تان را دوباره بسازید و اشتباهات گذشته را جبران کنید.

چیزهایی ببینید که شاید در خواب هم تصورش را نمی‌کردید. یکی از فانتزی‌های زیبای ذهنتان به واقعیت تبدیل شود و مثلا شما را نقاشی مشهور یا شناگری قهار یا حتی قهرمان مسابقه‌های دبیرستانی کند، چیزی که شاید در گذشته حسرتش را داشته‌اید و نتوانسته‌اید به آن برسید؛ ولی حقیقت اینجاست که شما نمی‌توانید به تمام آرزوهای خود در زندگی برسید. نمی‌توانید تمام مهارت‌هایی را که دوست داشته‌اید و در حسرتش مانده‌اید فرا بگیرید و در راه رسیدنش هیچ مشکلی نداشته باشید.

در داستان کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب شما فرصت دارید تک‌تک این زندگی‌ها را تجربه کنید و با حقیقت ماجرا روبرو شوید. می‌توانید از بین کتاب‌های کتابخانه، زندگی مورد علاقه‌ی خودتان را پیدا کنید و از نزدیک تجربه کنید. موانع را کنار بگذارید و همراه نورا سفر کنید به دنیای ناشناخته‌ها، به فانتزی‌های ذهنتان. خودتان را بنشانید به جای نورا و پرواز کنید درون ذهن و فکرتان. معجزه‌ی دیگر اینجاست که شما قدرت انتخاب دارید و می‌توانید زندگی انتخابی‌تان را با زندگی فعلی‌تان عوض کنید؛ مثلا اگر مسافر سرزمین افسردگی هستید از آن سرزمین سفر کنید و باقی عمرتان را بدون آن ادامه دهید.

کتابخانه نیمه‌شب داستان دختری به نام نورا است که در شرایط نا‌مساعد زندگی دست‌و‌پا می‌زند و با تنش‌های روحی و افسردگی ناشی از آن تصمیم به خودکشی می‌گیرد، اما به جای مردن وارد کتابخانه‌ای جادویی می‌شود که متفاوت از کتابخانه‌های دیگر است و چشم او را به دنیای جدیدی باز می‌کند. او با انتخاب هر کتاب وارد زندگی جدیدی می‌شود که شاید سال‌ها حسرت داشتنش را در دل می‌پرورانده است.

مت هیگ تجربیات زیستی خودش را در قالب داستان کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب نوشته؛ و حتی در مصاحبه‌ای گفته راوی داستان در ابتدا مرد بوده ولی وقتی متوجه می‌شود قهرمان چقدر شبیه خودش است، شخصیت را به زنی ۳۵ ساله به نام «نورا سید» تغییر می‌دهد تا از خط اصلی زندگی خودش فاصله بگیرد.

هیگ در ۲۴ سالگی دچار افسردگی شدید بوده و تجربیات خودش را در زندگی و درمان و ترمیم آن در قالب این داستان به رشته‌ی تحریر در‌آورده است. شاید به همین دلیل کتابخانه نیمه‌شب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های ۲۰۲۰ شده است و توانسته جایزه‌ی گودریدز را هم به خودش اختصاص بدهد.

با تجربه‌های مختلف زندگی نورا در‌می‌یابید که نمی‌توانید زندگی‌تان را صددرصد تغییر دهید؛ اما می‌توانید با اتفاق‌هایی که خودتان ساخته‌اید، هر روز را به یک روز خاص تبدیل کنید.

چرا باید این کتاب صوتی را بشنویم؟

انسان‌ها تا زمانی که زنده‌ هستند فرصتِ از سرنویسی داستان زندگی خود را دارند. می‌توانند هرجور که بخواهند زندگی خود را بنویسند. اصلا شاید کم‌کم آن حسرت‌ها از بین بروند. گاهی چیزی که ما اسمش را می‌گذاریم حسرت، توهمات ذهن ماست و اصلا حسرت نیستند، مثل وقتی که نورا فهمید آرزوهایی که داشته و نتوانسته عملی کند درواقع آرزوهای خودش نبوده، بلکه آرزوهای دیگران بوده است.

یعنی گاهی چیزی که ما تلاش می‌کنیم داشته باشیم آرزوی ما نیستند بلکه ما ناخواسته به آرزوهای دیگران دل می‌بندیم و این اتفاقات تلنگری در زندگی هر شخص است. نورا در کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب نماینده‌ی فرصت‌هایی‌ست که باید برای خودمان بگذاریم و به آن بیندیشیم، اما نمی‌گذاریم. نورا همین مایی است که فراموش کرده به فرصت‌های واقعی زندگی نیاز دارد و نه فرار از حقیقت. اگر فرصتی برای جبران گذشته‌تان داشتید دست به چه انتخاب‌هایی می‌زدید؟

شنیدن کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

شنیدن این کتاب صوتی را به آن‌هایی که در زندگی نا‌امید شده‌اند یا به هر دلیلی حسرت گذشته‌ها را می‌خورند پیشنهاد می‌کنیم. اگر حس می‌کنید کارهایی بوده که می‌توانستید انجام دهید ولی به هردلیلی از انجامش باز مانده‌اید؛ یا اگر حس می‌کنید زندگی ارزشمندی ندارید و باید یک کار بزرگ‌تر انجام بدهید تا زندگی‌تان متحول شود، کتاب صوتی کتابخانه نیمه شب را حتما بشنوید.

درباره‌ی مت هیگ

مت هیگ نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی، در سوم جولای ۱۹۷۵ در شفیلد انگلستان متولد و در ناتینگهام‌ بزرگ شد. در دانشگاه هال و دانشگاه لیدز به تحصیل زبان انگلیسی و تاریخ پرداخت و اکنون در یورک زندگی می‌کند. او هم کتاب‌های داستانی می‌نویسد و هم غیرداستانی؛ هم برای کودکان داستان می‌نویسد و هم برای بزرگسالان.

مت هیگ ابتدا یک شرکت بازاریابی اینترنتی داشت و بعدها به کار در یک باشگاه شبانه در اسپانیا پرداخت، اما بالاخره تصمیم گرفت نویسندگی را به عنوان شغلی تمام‌وقت برگزیند.

مت هیگ با آندرا سمپل ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. مت برخلاف خودش که تحصیلات دانشگاهی دارد، تصمیم گرفت بچه‌‌هایشان را به مدرسه نفرستد و آن‌ها را در خانه آموزش دهد. او بعد از ۲۴ سالگی و گذراندن یک دوره افسردگی شدید به نقطه‌ای رسید که حتی تصمیم به خودکشی گرفت، ولی توانست بیماری‌اش را شکست دهد و تجربه‌ی خودش را در اختیار دیگران هم قرار دهد.

این نویسنده با نوشتن کتاب کتابخانه نیمه شب از سوی مجله‌های معروفی چون واشنگتن‌‌پست، نیویورک‌تایمز و آمازون تحسین شده است و از دیدگاه جودی پیکولت نویسنده، کتابخانه نیمه‌شب «افسانه‌ای برای عصر مدرنیته» معرفی شده است. آثار برجسته‌ای همچون «چگونه زمان را متوقف کنیم؟»، «انسان‌ها»، «انجمن پدران مرده»، «دلایلی برای زنده ماندن» و «آسایش» از دیگر آثار مت هیگ هستند؛ هر چند هنوز معروف‌ترین اثر او همین کتابخانه نیمه‌شب است.

بخشی از کتاب کتابخانه نیمه‌ شب

نورا نُه‌ونیم ساعت پیش از آنکه تصمیم به مردن بگیرد، با تأخیر به شیفت کاری بعدازظهرش در مغازهٔ «تئوری ریسمان» رسید.

در دفتر کار کوچک و بی‌پنجرهٔ مغازه به نیل گفت: «معذرت می‌خوام. گربه‌م مُرد. دیشب. باید دفنش می‌کردم. خب، یکی کمکم کرد دفنش کنم، اما بعدش توی خونه تنها شدم و نتونستم بخوابم. یادم رفت واسه صبح ساعت بذارم و تا ظهر بیدار نشدم و بعدش مجبور شدم سریع بیام.»

تمام حرف‌هایش حقیقت داشتند. فکر می‌کرد ظاهرش هم مُهر تأییدی بر حرف‌هایش باشد. صورتش آرایش نداشت، موهایش را شُل‌وول دم‌اسبی بسته بود و همان پیش‌بند مخمل‌کبریتیِ سبزرنگ دست‌دومی را به تن داشت که تمام هفته پوشیده بود. با یک نگاه می‌شد خستگی و ناامیدی را از ظاهرش خواند. 

نیل نگاهش را از کامپیوتر بالا آورد و روی صندلی‌اش لم داد. کف دست‌هایش را روی هم گذاشت و نوک انگشت‌های اشاره‌اش را به همدیگر چسباند، مثلثی رو به بالا تشکیل داد و بعد رأس مثلث را زیر چانه‌اش گذاشت. گویی کنفوسیوس است و دربارهٔ حقایق فلسفی عمیق کیهان تفکر می‌کند، نه که صاحب فروشگاه لوازم موسیقی باشد و با کارمندی سروکله بزند که دیر سر کار آمده. پوستر بزرگی از فلیتوود مک ۲ روی دیوار پشت‌سرش بود که گوشهٔ راست بالایش از دیوار کنده شده و مثل گوش سگ آویزان بود.

«ببین نورا، من ازت خوشم می‌آد.»

نیل آدم بی‌آزاری بود. مرد پنجاه‌وچندساله و عاشق سینه‌چاک گیتاری که دوست داشت جوک‌های بی‌مزه تعریف کند و آهنگ‌های قدیمی باب دیلن را با کیفیت نسبتاً خوبی در مغازه‌اش زنده اجرا کند.

«می‌دونم که مشکلات روحی‌روانی داری.»

«همه مشکلات روحی‌روانی دارن.»

«خودت می‌دونی منظورم چیه.» 

نورا به‌دروغ گفت: «در کل حالم بهتره. نیازی به بستری شدن نیست. دکتر گفت افسردگی موقعیتیه. فقط مشکل اینجاست که پشت‌سرهم... موقعیت‌های جدید واسه افسردگی‌م پیش می‌آد. اما توی هیچ‌کدوم از این اتفاقات مرخصی نگرفتم، جز وقتی که مامانم... آره. جز اون موقع.»

معرفی نویسنده
عکس مت هیگ
مت هیگ

مت هیگ نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی است که در ایران با کتاب‌ مشهور کتابخانه‌ نیمه شب شناخته می‌شود. او که خودش با بیماری افسردگی دست و پنجه نرم کرده است و شناختی از آن دارد، دست به تابوشکنی زده است؛ در کتاب‌ها و آثارش به سراغ این موضوع رفته است و باب صحبت و گفتگو پیرامون افسردگی را باز کرده است.

دیگران دریافت کرده‌اند

نظرات کاربران

hadi
۱۴۰۰/۰۸/۱۰

گوینده به شدت بد و غیر حرفه ای صحبت میکنه و بعضی جاها اشتباهت عجیبی میکنه مثلا به اگزیستنسیال میگه اگزیتانه سیال کتاب به این قشنگیو خراب کرده

MjavadF
۱۴۰۰/۰۸/۲۰

من فقط نمونه رو گوش دادم یه لحظه مو به تنم سیخ شد. اگزیستانِ سیالیسم؟؟؟؟؟

میرال
۱۴۰۰/۰۹/۰۹

به عنوان شخصی که زمان کافی برای مطالعه کردن نداره از داستان جذاب و سرگرم کننده کتاب خوشم اومد بر خلاف دوستان که از تلفظ گوینده ایراد زیادی گرفتن برای من مهم نبود در کل داستان جذابی بود یه جورایی

- بیشتر
M🪐na
۱۴۰۰/۱۰/۲۵

من کتاب رو همزمان با متن انگلیسی و صوت فارسی خوندم ،،، به نظر من خوب ترجمه شده بود ،،،، چون همزمان هم داشتم متن انگلیسی رو با صوت فارسی گوش میدادم انصافا خوب ترجمه شده صدای گوینده وقتی به

- بیشتر
Neme
۱۴۰۰/۰۸/۰۸

یکم تخفیف ها رو بیشتر کنید لطفا

مهناز
۱۴۰۰/۱۱/۲۳

واقعا عالی بود تو دوران بد ناامیدی بودم و باخوندن این کتاب چشمام باز شد که چقدر راههای زیادی دارم برای زندگی کردن . عالی بود زندگی تا آخرین سربازی که تو زمین داریم فرصت بازی کردن داده بهمون و نباید

- بیشتر
شهرزاد شیخی
۱۴۰۰/۰۸/۱۹

کتاب عالیه گوینده هم یکی دو جا غلط داشت اما در کل صداشون خوبه و به نظر من رضایت بخش بود

کاربر ۳۸۷۱۷۱۴
۱۴۰۰/۱۲/۰۳

من قبل تخفیف گرفتم ولی ارزش داشت و واقعا همذات پنداری کردم! یک تخیل واقعی یه نگاه جدیز به زندگی، ایده ی جالبی بود🌹

maryam
۱۴۰۰/۱۲/۰۶

موضوع کتاب بسیار شیرین است. ترجمه روان است،اما بهتر از این هم می‌توانست باشد. اما گویندگی افتضاح است. گویندگی کتابی که شخصیت اصلی آن عاشق فلسفه است و ماجرا حول یک کتابخانه می‌گردد، حداقل باید نگاهی به فرهنگ نامها و

- بیشتر
زینب
۱۴۰۱/۰۸/۰۷

اولش خسته کننده بود برام ولی بعدش واقعا فوق العادی ممنونم از طاقچه❤️

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۱۰ ساعت و ۲۸ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۱ گیگابایت, ۱۴۹٫۲ مگابایت
زمان۱۰ ساعت و ۲۸ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۱ گیگابایت, ۱۴۹٫۲ مگابایت