با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتابخانه نیمه شب

دانلود و خرید کتاب کتابخانه نیمه شب

۴٫۶ از ۴۷۳ نظر
۴٫۶ از ۴۷۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کتابخانه نیمه شب  نوشته  مت هیگ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب کتابخانه نیمه شب

کتابخانه نیمه شب داستانی از مت هیگ است که شما را به این فکر می‌اندازد که اگر زندگی دیگری را تجربه می‌کردید چه روزگاری داشتید.

 درباره کتاب کتابخانه نیمه شب

اگر شانس این را داشته باشید که به کتابخانه نیمه شب بروید و خودتان تمام زندگی‌های دیگرتان را ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ امکان دارد هر کدام از این زندگی‌ها بهتر از زندگی حال حاضر شما باشند؟

نورا با سوالی این چنینی به سراغ کتابخانه‌ای مرموز می‌رود که بداند قصه زندگی او چطور می‌شد اگر در جایی از زندگی انتخاب دیگری می‌کرد. او زندگی‌ای پر از بدبختی و پشیمانی داشته اما در این کتابخانه فرصتی برایش فراهم می‌شود تا اوضاعش را روبه راه کند. او این انتخاب را دارد که زندگی کنونی‌اش را با زندگی جدیدی عوض کند. مسیر شغلی جدیدی داشته باشد، روابط شکست‌خورده‌اش را از نو بسازد و رویاهای کودکی‌اش را دنبال کند. او باید در این سفر به دل کتابخانه نیمه‌شب به دورن خودش نظر کند و آن چه را واقعا به زندگی‌اش معنا و ارزش می‌دهد، پیدا کند. کتابخانه‌ای با انبوهی از کتاب که هرکدام قصه یک زندگی را می‌گویند. 

 شما با خواندن این رمان به نوعی افسون خواهید شد تا به دنیای دیگری فرار کنید. نویسنده با داستانش این نکته مهم را گوشزد می‌کند که نباید آثاری را که دیگران بر زندگی ما می‌گذارند، نادیده بگیریم. همه چیز در زندگی مهم است حتی اگر خیلی کوچک و ناچیز باشد. باید همواره به لحظه لحظه زندگی‌مان فکر کنیم و آن را تحلیل کنیم و همه احساسات خود را در نظر بگیریم تا مانع خوشبختی خود نشویم. 

این اثر مجموعه‌ای از پیام‌های زندگی را در قالب یک طرح داستانی جالب برای خواننده دارد.

 خواندن کتاب کتابخانه نیمه شب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به ادبیات داستانی از خواندن این کتاب لذت خواهند برد.

 درباره مت هیگ

 مت هیگ در سال ۱۹۷۵ در شفیلد انگلستان به دنیا آمد. او رمان‌نویس و روزنامه‌نگار است. مت تحصیلاتش را در دانشگاه هال در رشته زبان انگلیسی و تاریخ به پایان برد و تا به حال آثار داستانی و غیر داستانی زیادی برای کودکان و بزرگسالان نوشته است. مت در بیست و چهار سالگی به افسردگی شدیدی مبتلا شد اما توانست آن را پشت سر بگذارد و به زندگی باز گردد.

 بخشی از کتاب کتابخانه نیمه‌ شب

طبقات کتاب دو سمت نورا شروع به حرکت کردند. زاویه‌هایشان عوض نمی‌شد. فقط افقی می‌لغزیدند و جابه‌جا می‌شدند. این احتمال هم بود که اصلاً طبقات حرکت نمی‌کنند و این کتاب‌ها هستند که جابه‌جا می‌شوند. اصلاً هم مشخص نبود که چرا یا حتی چگونه. هیچ ابزار و وسیله‌ای دیده نمی‌شد که این کار را انجام دهد. صدایی به گوش نمی‌رسید و کتاب‌ها هم از انتها یا ابتدای طبقات بر زمین نمی‌ریختند. کتاب‌ها بر اساس اینکه روی کدام طبقه قرار داشتند، با سرعتی متفاوت می‌لغزیدند، اما هیچ‌کدامشان خیلی سریع حرکت نمی‌کردند.

«چه اتفاقی داره می‌افته؟»

چهرهٔ خانم الم در هم رفت. قامتش را صاف‌تر کرد، چانه‌اش را داخل برد، قدمی به‌سمت نورا رفت و دست‌هایش را در هم گره کرد. «وقتشه که شروع کنی، عزیزم.»

«اگه اشکالی نداره، این رو بپرسم. چی رو شروع کنم؟»

«هر زندگی میلیون‌ها تصمیم رو شامل می‌شه. بعضی از این تصمیم‌ها بزرگ هستن و بعضی کوچیک. اما هر بار که تصمیمی گرفته می‌شه، نتیجه تغییر می‌کنه. تغییری جبران‌ناپذیر که به‌نوبهٔ خودش موجب تغییرات دیگه‌ای می‌شه. این کتاب‌ها دریچه‌ای هستن به تمام زندگی‌هایی که تو می‌تونستی تجربه کنی.»

«چی؟»

«تعداد زندگی‌هایی که می‌تونی داشته باشی به‌اندازهٔ احتمالاتیه که توی عمرت داری. توی بعضی زندگی‌ها انتخاب‌های متفاوتی می‌کنی و اون انتخاب‌ها نتایج متفاوتی رو ایجاد می‌کنن. اگه فقط یه کار رو متفاوت انجام داده بودی، داستان زندگی‌ت متفاوت می‌شد. همهٔ اون زندگی‌ها هم توی کتابخونهٔ نیمه‌شب وجود دارن. همه‌شون درست به‌اندازهٔ این زندگی واقعی‌ان.»

«یعنی زندگی‌های موازی؟»

«نه همیشه. بعضی‌هاشون بیشتر... متقاطع هستن. خب، دوست داری زندگی‌ای رو تجربه کنی که می‌تونستی داشته باشی؟ دوست داری کاری رو متفاوت انجام بدی؟ چیزی هست که بخوای تغییرش بدی؟ کار اشتباهی کردهٔ؟»

جوابش آسان بود. «آره. همه‌چیز.»

به‌نظر رسید این جوابش باعث شد بینی کتابدار قلقلک شود.

خانم الم سریع دست در آستین لباس یقه‌اسکی‌اش فروبرد تا دستمال‌کاغذی‌اش را بیرون بیاورد. بلافاصله آن را جلوی صورتش گرفت و داخلش عطسه کرد.

نورا گفت: «عافیت باشه.» و دید که چطور به‌محض تمام شدن استفادهٔ کتابدار از دستمال، جادویی عجیب آن را از توی دستانش غیب کرد.

«نگران نباش. دستمال‌ها هم مثل زندگی‌ها هستن. همیشه تعداد زیادی ازشون هست.» خانم الم برگشت سر حرفش. «انجام دادن فقط یک کار به شکلی متفاوت معمولاً مثل اینه که همه‌چیز رو متفاوت انجام بدی. هرچقدر هم که تلاش کنیم، نمی‌تونیم کارهایی رو که توی دوران زندگی انجام داده‌یم تغییر بدیم... اما تو دیگه توی دوران زندگی نیستی. اومدی بیرون. این موقعیت رو داری که ببینی همه‌چیز می‌تونست چطور پیش بره.»

نورا در دل گفت: امکان نداره اینها واقعی باشه.

ظاهراً خانم الم می‌دانست او به چه فکر می‌کند.

«اما واقعیه، نورا سید. هرچند اون واقعیتی نیست که تو درکش می‌کنی. بهترین حالتی که می‌شه توصیفش کرد میانه هست. نه زندگیه و نه مرگ. اون زندگی واقعی که فکر می‌کنی نیست، اما رؤیا هم نیست. نه اینه و نه اون. خیلی کوتاه بخوام بگم، کتابخونهٔ نیمه‌شبه.»

طبقات که تا پیش از این آهسته حرکت می‌کردند متوقف شدند. نورا متوجه شد که یکی از طبقات سمت راستش، در ارتفاع شانه، فضای خالی بزرگی دارد. تمام بخش‌های دیگر طبقات کاملاً و شانه‌به‌شانه از کتاب پر بودند، اما اینجا فقط یک کتاب به پشت روی طبقهٔ سفید و نازک قرار داشت.

این کتاب برخلاف بقیهٔ کتاب‌ها نه سبز، بلکه خاکستری بود. درست به همان اندازه خاکستری که وقتی نورا نخستین بار ساختمان را از ورای مِه دید، دیوارهای سنگی خاکستری به‌نظرش رسیدند.

خانم الم کتاب را از روی طبقه برداشت و به نورا داد. در نگاهش اندکی حس انتظار دیده می‌شد، انگار که کادوی کریسمس نورا را به او داده است.

وقتی توی دست خانم الم بود سبک‌تر به‌نظر می‌رسید، اما خیلی سنگین‌تر از آن بود که نورا فکر می‌کرد. نورا شروع به باز کردن کتاب کرد.

خانم الم سر تکان داد.River Song
۱۴۰۰/۰۱/۲۳

. بررسی : بهترین کتابی که در سال گذشته خوندنم. داستان قشنگ روایت شده .جوری که پیام فلسفی که نویسنده میخواد بده رو با پوست و استخوان احساس کردم

هَری پاتِر
۱۴۰۰/۰۱/۲۷

این کتاب رو خوندم و میخوام یک سری نکات رو راجبش بهتون بگم لطفا برای دقایقی با من همراه شوید (: هرگز اهمیت زیاد چیزهای کوچک را دست کم نگیرید. این رمان واقعاً یک تجربه خواندن غوطه وری است. وقتی نگاهم به

- بیشتر
Ali Rahmani
۱۴۰۰/۰۱/۳۰

اگر فکر می‌کنید تنها زمانی خوشبخت میشین که شغل خوب یا همسر خوب یا شهرت به دست آورده باشین، سخت در اشتباهین. 🌟متن حاوی یه کوچولو اسپویل 🌟 داستانی هیجان انگیز از دختری که جهان های موازی رو تجربه میکنه و میفهمه

- بیشتر
ناسارا
۱۴۰۰/۰۳/۰۱

کتابی که حالم رو به طرز عجیب و غریبی دگرگون و بعد خوب کرد. کتاب در مورد دختری به نام نورا سید هست که تصمیم میگیره بمیره و در جهان برزخی بین مرگ و زندگی تمام حسرت های گذشته اش رو

- بیشتر
Fatemeh
۱۴۰۰/۰۲/۲۸

من از سالی که آغاز شد تا به الان که به پایان اردیبهشت نزدیک شده شروع به خواندن کتابی نکرده بودم و حالم تو این دوران چندان خوب نبود تا این که این کتاب رو تو صفحه‌ی اصلی طاقچه دیدم

- بیشتر
امیررضا
۱۴۰۰/۰۳/۰۳

_مشکل اینجاست که اصلا زندگی رو درک نمیکنم. _لازم نیست درکش کنی. فقط باید اونو زندگی کنی. بخشی از کتاب👆🏼 📘نورا سید ۳۵ سال، یه زندگی داره که توش پر حسرت حسرت کارهایی رو که نکرده، یا کارهایی که نباید میکرده و کرده حسرت تموم

- بیشتر
... 𝓝𝓪𝓰𝓱𝓶𝓮 ...
۱۴۰۰/۰۴/۱۴

🌹خطر اسپویل🌹 یکی از عزیزان گفته بودند "راست می گن کتاب ها به موقع به سراغ ما میان" و این کتاب هم می تونه مثل معجزه باشه! اکثرما مدام در ذهنمون خیال پردازی می کنیم که اگر فلان اتفاق نمی افتاد،

- بیشتر
deltaaliani
۱۴۰۰/۰۱/۲۵

من این کتاب رو به انگلیسی خوندم و خیلی دوست داشتم. فانتزی و متفاوته . در مورد کیفیت ترجمه اصلا نمی دونم.

Sevda
۱۴۰۰/۰۲/۲۶

این کتاب داستان خوب وآموزنده ای داره درمورد جهان های موازی وزندگی های متفاوتی که میتونستیم بایه تغییرکوچیک توتصمیمات مهم ویاحتی معمولی زندگی داشته باشیم،این کتاب ازاون دست کتابهاست که ناخواسته آدمو به فکر میبره که اگه من جای نورا

- بیشتر
mahdokht
۱۴۰۰/۰۲/۰۲

وای این کتاب فوق العاده بود...در مورد رویاها حسرت ها ومعنای زندگیه...کتاب ماده ی تاریک هم داستانی شبیه به این کتاب داره...

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۵۱۸)
هر کتاب شانس امتحان کردن یکی از زندگی‌هایی رو بهت می‌ده که می‌تونستی تجربه‌شون کنی
🌹فرنیا بانو🌹
فارغ‌التحصیل رشتهٔ فلسفه هم سخت بود.
🌹فرنیا بانو🌹
«اگه هدفت رسیدن به چیزی باشه که با ذاتت در تضاده، همیشه شکست می‌خوری. هدفت باید این باشه که خودت باشی، که مثل خودت رفتار کنی و به‌نظر برسی و فکر کنی، که حقیقی‌ترین نسخهٔ خودت باشی. از خودت بودن استقبال کنی. تشویقش کنی. دوستش داشته باشی. برای رسیدن بهش سخت تلاش کنی. وقتی هم کسی مسخره‌ش می‌کنه یا بهش دهن‌کجی می‌کنه، محل نذاری. شایعات بیشترشون درواقع حسادتن و فقط ظاهرشون رو تغییر داده‌ن. سرت رو بنداز پایین. استقامتت رو حفظ کن. به شنا کردن ادامه بده...»
dr.niki
«تنها راهِ یاد گرفتن، زندگی کردنه.»
🌹فرنیا بانو🌹
«دانش واقعی آن است که بدانی هیچ‌چیز نمی‌دانی.»
ladan ch
چیزی که باید درکش کنی اینه: بازی ادامه داره تا وقتی که واقعاً تموم بشه. حتی اگه یه مهرهٔ سرباز روی صفحه باشه، هنوز بازی تموم نشده.
🌿...me
که از فردا بترسیم یا غصهٔ دیروز رو بخوریم فقط خودمون بودیم و زمان فقط به حالا خلاصه می‌شد زندگی می‌کردیم حرکتی نمی‌کردیم مثل بازوهای توی آستین چون وقت داشتیم وقت نفس کشیدن دوران بد اینجاست دوران بد رسیده اما زندگی چطور می‌تونه تموم بشه وقتی هنوز شروع نشده
◉『𝑯𝒊𝒗𝒂』◉
«هرگز همراهی ندیدم که به‌اندازهٔ تنهایی بتواند با انسان همراه شود.»
Mehrnaz
هوگو با حالتی خردمندانه گفت: «اما اگه همیشه دنبال معنای زندگی بگردی، هرگز زندگی نمی‌کنی.»
Gisoo
«حالا که قراره ثابت کنیم کدوممون بدبخت‌تریم، باید به عرضت برسونم که به من هم خیلی خوش نمی‌گذره.»
B-vafa

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۵۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۱/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۴۶۱-۰
تعداد صفحات۳۵۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۱/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۴۶۱-۰

تجربه بهتر در اپلیکیشن