با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب فلسفه درد اثر آرنه یوهان وتلسن

دانلود و خرید کتاب فلسفه درد

۴٫۴ از ۱۲ نظر
۴٫۴ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فلسفه درد  نوشته  آرنه یوهان وتلسن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فلسفه درد

فلسفه درد نوشته آرئه یوهان وتلسن و ترجمه محمد کریمی است. نویسنده در این کتاب درباره این موضوع صحبت می‌کند که ماهیت درد چیست و  آیا زندگی همراه با درد ارزش زیستن را دارد یا خیر.

درباره کتاب فلسفه درد

 زندگی انسان توام با درد است. از زمان تولد تا لحظه مرگ همه ما به نوعی با درد سروکار داریم. بیماری‌های گوناگون، افسردگی، اضطراب، بحران‌های روحی و.... شاید تنها دوره‌هایی کوتاه از زندگی را بدون هیچ گونه دردی بگذرانیم. وقتی انسان دچار دردی به ویژه درد مزمن می‌‌شود. دیگر تصور زندگی بدون درد، برایش تبدیل به آرزو می‌شود و حسرت یک لحظه زندگی بدون درد را می‌کشد. شاید اصلا دیگر به خاطرش نیاید که زندگی‌اش زمانی که دردی نداشت چگونه بود؟ انگار از جهانی به جهانی دیگر رفته باشد.

ما در هر ثانیه از زندگی در معرض دردیم؛ البته نه لزوماً به شکل واقعیتی همیشگی و مداوم، بلکه همواره به شکل یک امکان. حضور درد برای هرکسی فرق می‌کند. اما آنچه بین همهٔ انسان‌ها مشترک است این است که همه عملاً در معرض درد هستیم؛ به تعبیر ساده، درد جزء جدایی‌ناپذیر از وضع کلی بشر است. نسبت فرد با درد -دردی که در زندگی‌اش متحمل می‌شود- چیزی نیست که بتوان آن را منحصراً بر اساس خودِ آن فرد تعیین کرد. جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم و عصری که به آن تعلق داریم هریک از ما را به واژگان و معیارهایی مجهز می‌کند که به‌وسیلهٔ آنها در مورد درد با هم گفت‌وگو کنیم و جوانب آن را بسنجیم. اگر از جنبهٔ بدن و حواس به موضوع بنگریم، درد چیزی است که به شکل خودانگیخته، سرراست و مستقیم تجربه‌اش می‌کنیم. طبیعتِ بدن و حواس ما باعث می‌شود نسبت به احساس درد تأثیرپذیر باشیم، همان‌طور که از عکس آن یعنی احساس لذت و سرزندگی تأثیر می‌پذیریم.

یوهان وتلسن می‌گوید: «منفی بودن ذاتی درد است و به معنای این است که تحت تاثیر چیزی نامطلوب و منفی قرار می‌گیریم. چیزی که علیه ماست و در هیات دشمن بر ما ظاهر می‌شود اما آیا مسئله اینقدر ساده است؟ آیا درد تا این حد روشن و بی‌ابهام است؟ آیا هیچ جایی برای تفسیر و ارزیابی -خلاصه برای فرهنگ و ارتباط- وجود ندارد؟»

ولتسن می‌گوید که این درد قابل تفسیر است. او می‌گوید تجربه منفی درد چندان هم که ما فکر می‌کنیم واضح و خودانگیخته نیست و حتی لزوما همیشه منفی هم نیست. 

سازمان بهداشت جهانی اثبات و تعریف سلامتی را بر نفیِ (مطلقِ) درد  دانسته است. اما نویسنده در این کتاب بر آن است ماهیت این تعریف و رسیدن به این هدف را زیر سوال ببرد.

نگرشی که نویسنده در مورد درد ارائه می‌دهد از پذیرش این ادعا اجتناب می‌کند که درد چیزی منحصراً منفی برای زندگی بشر است و باید تا جایی که عملاً امکان دارد از میان برداشته شود.

 خواندن کتاب فلسفه درد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان و پژوهشگران حوزه فلسفه و زندگی مخاطبان این کتاب‌اند.

 بخشی از کتاب فلسفه درد

شواهد بسیاری هست که بر اساسشان به نظر می‌رسد تقسیم درد به دو نوعِ درد جسمی و درد روانی، بیش از آنکه برای فهم ماهیت درد مفید باشد، مضر است. با این حال این تمایز چنان دیرینه است که گویا ناچاریم همان را به کار ببریم. همان‌طور که پیش از این دیدیم، هیچ تردیدی نیست که اصابت تبر به پا مثالی از درد جسمی است. اما همچنین دیدیم که چگونگی تفسیر من از موقعیت، نقش مهمی در تجربهٔ من از این درد (جسمی) دارد؛ در آن موقعیت خاص به آن درد معنایی می‌بخشم؛ مثلاً دچار این ترس می‌شوم که این مسئله ممکن است مانع انجام برخی برنامه‌هایم شود، بنابراین آسیب‌دیدگی مرا آزار می‌دهد و حال خوبم را خراب می‌کند. می‌توان بی‌شمار مثال مشابه دیگر نیز آورد، با وجود این واقعیت که از منظر بیرونی، هنگامی‌که آن را جدا لحاظ کنیم، و نیز از منظر پزشکی، این (صرفاً) درد جسمی -کاملاً درمان‌پذیر- است. اما همین آسیب چنان به اَشکال گوناگونی به من حس درد می‌دهد که فراتر از ماهیت صرفاً فیزیکیِ آن است و عملاً از آن جدا می‌شود. حتی کوچک‌ترین آسیب فیزیکی (یا آزار بدنی)، جزئی افزوده به واقعیت ذهنیِ من می‌شود، و رویدادی در روند حیات من است که همواره ابعادی بیشتر از بُعد صرفاً فیزیکی دارد. به‌بیان دیگر، حتی ساده‌ترین آسیب فیزیکی نیز برای شخص آسیب‌دیده معنایی دارد. و پرسش در باب اینکه این ماهیت چه وجوهی دارد، ما را بر آن می‌دارد که تمرکزمان را از وجه فیزیکی و توصیف‌پذیر (و به‌لحاظ پزشکی درمان‌پذیر) آسیب به نقش و تأثیر آن در واقعیت ذهنیِ شخص آسیب‌دیده منتقل کنیم.

 نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
مهدی
۱۴۰۰/۰۴/۱۲

یکی از مفیدترین کتابهایی که خوندم. با ترجمه ای فوق العاده. کتابی که نحوه نگرش شما به درد رو تغییر میده و برای مواجهه باهاش راهکارهایی ارائه میده. کتاب به بررسی ماهیت درد فیزیکی و همینطور روانی شامل اضطراب و

- بیشتر
maryam_z
۱۴۰۰/۱۱/۰۲

"درد ما به ساده ترین بیان، درد ناشی از این واقعیت است که ما هنوز هم در برابر واقعیت درد بی دفاع و آسیب پذیر هستیم." اسم فلسفه اگر پشت کلمه ای قرار بگیره به تنهایی قابلیت این رو داره که

- بیشتر
shahrooz68
۱۴۰۰/۰۵/۱۳

نه تنها تفکر آدم را در مورد مفهوم درد فیزیکی و روانی بر می‌انگیزه، بلکه در لابلای سطور به فلسفه‌ی «همدردی» هم فکر خواهید کرد. فصل‌فصل این کتاب، تفکر بر انگیز و جذاب است. ترجمه هر از گاهی مبهم است اما

- بیشتر
Reza.AH
۱۴۰۰/۰۴/۲۷

فلسفه درد کشیدن چیست ؟کتاب درد رواز منظر جسمی و روانی تبیین میکند و درد جسمی رو به شکنجه و بیماری بخش میکند ، کارکرددرد از هردونوع که علت دیگری هستند بر زندگی فرد وکارکرد اون میپردازد . درد من رو

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۸)
حتی در صمیمی‌ترین روابط، حتی در عشقی بین دو نفر که در تمام عمر پایدار بوده است، حتی بین دو شخصی که به بالاترین صمیمیت دست یافته‌اند، حتی در آنجا نیز هیچ‌کدام نمی‌تواند به پشت (دروازهٔ درونی) دیگری برود، یعنی همان قلمرویی که نشانگرِ من و جهان درونی من در برابر تو و جهان درونیِ توست. هر دو طرف درست است: شرایط بنیادین وجود ما را محکوم به تنهایی تسکین‌ناپذیر می‌کند، در حالی که زبان، تصاویر، روایت‌ها و فانتزی‌ها به‌منزلهٔ فرهنگی که عضوی از آن هستیم، به ما فرصت فراروی از تنهایی‌مان را می‌دهند؛ به ما فرصت می‌دهند چیزی را با دیگری به اشتراک بگذاریم، البته نه همه چیز را، نه همهٔ آنچه را که در جهان درونی‌مان حاملش هستیم.
maryam_z
تجربهٔ زیسته برحسب معنایی که در اینجا مدنظر است و ریشهٔ آلمانی دارد، به‌معنای رعشه و شوک است. هنگامی که از آنچه برایم در حال روی دادن است، به لرزه می‌افتم و آن چیز نگاه مرا به جهان تغییر می‌دهد. تجربهٔ زیسته مرا از قلمرو امور آشنا و سیلان نرم وجود بیرون می‌آورد. تجربهٔ زیسته وقفه و ناپیوستگی رادیکالی در زندگی‌ام ایجاد می‌کند و همه‌چیز را زیرورو می‌کند. هر آنچه پیش از این برایم آشنا بوده است دیگر چنین نیست، دیگر برایم هیچ معنایی ندارد. اما تجربهٔ زیسته صرفاً بیانگر این وجه منفی نیست که فقط محرکی برای گسست از گذشته باشد، بلکه همچنین واجد عناصری است که برای خلق معنایی جدید و یافتنِ راهی جدید لازم است. بدین ترتیب تجربهٔ زیسته مرا به‌سوی جهان گشوده می‌سازد، شرط امکان استعلا و حتی مبنای استعلا در من می‌شود، که یعنی فراتر رفتن از امور پیش‌داده، معمولی و آشنا. تجربهٔ زیسته از این جهت چیزی برانداز است که چالش‌برانگیز است و هیچ چیز را (که از سوی من حس شده، فکر شده، انجام شده و طرح‌افکنی شده) دست‌نخورده رها نمی‌کند
maryam_z
بحث من در مورد نشانه‌های افزایش عواملی است که باعث می‌شوند فرد در مورد ایدهٔ خودشکوفایی در جهان بیرونی، با انتظارات و توقعات سنگین‌تری روبه‌رو شود تا حدی که آنها را حتی به‌شکل نوعی بار بر دوش خود احساس کند، به‌منزلهٔ چیزی که سرچشمهٔ تنش روانی فراوانی است. وقتی خوشبختی و خوشحالی به الزام و وظیفه تبدیل شود، وقتی موفق شدن نیز نوعی الزام باشد، برای آزادی فرد مسائلی پیش می‌آید که نسل‌ها و جوامع پیشین با آن روبه‌رو نبودند؛ افزایش آزادی به افزایش تنش می‌انجامد.
maryam_z
آنچه بین همهٔ انسان‌ها مشترک است این است که همه عملاً در معرض درد هستیم؛
son son
هر فردی حامل یک تاریخ است، یعنی تاریخ خود وی، و وقتی قرار است موقعیت فعلی فرد فهمیده شود، این تاریخ و رنج‌هایی که در آن پیش آمده، همواره باید به حساب بیاید.
fateme Hoseini
وقتی دچار درد جسمی شدید هستیم کاملاً احساس تنهایی می‌کنیم، به‌خصوص در مواقعی که هیچ یک از اطرافیانمان دچار چنین دردی نیست یا تاکنون دچارش نشده است. دردِ من، تنهاییِ من است؛ باعث می‌شود احساس تنهایی‌ام در جهان تشدید شود و برایم وضوح بیشتری بیابد؛ اینکه من در بدنم تنهایم، بدنی که به لحاظ فیزیکی مرا از هر چیز دیگری در جهان جدا می‌کند. اینکه بدنم مال من است تعبیر دیگری است از اینکه دردم نیز مال من است
Dayan
مهم این است که شخص آن چیزی را که جزء مجموعه رخدادهای زندگی او محسوب می‌شود درونی می‌کند. به‌جای اینکه رخدادها صرفاً (اتفاق بیفتند) -در درون جهان اتفاق بیفتند یا برای ما اتفاق بیفتند- هر اتفاقی که رخ داده، در حال رخ دادن است و رخ خواهد داد به درون ما آورده می‌شود و جهان سوبژکتیو ما را مملو می‌سازد، و به آن رنگِ (من‌بودن) می‌زند. وقتی چیزی در این جهان درونی و سوبژکتیو گنجانده می‌شود به چیزی مبدل می‌شود که من آن را واقعیت ذهنی می‌خوانم.
پویا
جایی که به (بازندگان) فقط حمایت‌های اولیه داده می‌شود، و حتی خطر معلولیت و مرگ نیز به درآمد بستگی دارد، و خدمات اولیهٔ سلامت را به‌سادگی می‌توان از نیازمندان دریغ کرد. خلاصه جایی که بالادستی‌ها کاملاً برای پایین‌دستی‌ها روشن می‌کنند که تقریباً کوچک‌ترین دغدغه‌ای در مورد آنها ندارند؛ در چنین جامعه‌ای خطر جرم‌های خشونت‌بار افزایش می‌یابد زیرا کسانی که خود را پایین‌دست می‌یابند احتمالاً خلقیات سنگدلانه‌ای را که غالب و مسلط است، درونی می‌کنند. چنان‌که گفته‌اند: (کسی که همه رهایش کرده‌اند دیگر هیچ احساسی نسبت به کسانی ندارد که او را به دست تقدیر سپرده‌اند.) اصطلاحاً فرهنگ سنگدلی، فرهنگی است که در آن دغدغهٔ رفاه دیگران تضعیف شده باشد
Nostalgia
وقتی درد محرک باشد، رنج پاسخ آن است. گویا با شکایتی از سوی اندام سروکار داریم، نوعی (نه) به آنچه بر اندام تحمیل شده است، زیرا چیزی تجربه می‌شود که نباید باشد، نباید اتفاق بیفتد
Sara_s
همان‌طور که شاعر نروژی، هالدیس مورن وساس، با فصاحت تمام در شعری بیان کرده است: حتی در صمیمی‌ترین روابط، حتی در عشقی بین دو نفر که در تمام عمر پایدار بوده است، حتی بین دو شخصی که به بالاترین صمیمیت دست یافته‌اند، حتی در آنجا نیز هیچ‌کدام نمی‌تواند به پشت (دروازهٔ درونی) دیگری برود، یعنی همان قلمرویی که نشانگرِ من و جهان درونی من در برابر تو و جهان درونیِ توست.
Reza.AH

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۲۱
شابک۹۷۸۶۰۰۴۹۰۱۳۳۸
تعداد صفحات۲۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۲۱
شابک۹۷۸۶۰۰۴۹۰۱۳۳۸