با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب انسان، فلسفه، عرفان اثر محمدرضا سرگلزایی

دانلود و خرید کتاب انسان، فلسفه، عرفان

گفتاری در باب نیاز معنوی انسان

۳٫۳ از ۶ نظر
۳٫۳ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب انسان، فلسفه، عرفان  نوشته  محمدرضا سرگلزایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب انسان، فلسفه، عرفان

کتاب انسان، فلسفه، عرفان نوشته محمدرضا سرگلزایی است. این کتاب گفتاری در باب نیاز معنوی انسان و به بعد روانی وجود انسان که در قرن اخیر به آن کم‌توجهی شده است می‌پردازد.

درباره کتاب انسان، فلسفه، عرفان

صاحب نظرانی که زمانی انسان را موجودی «زیستی ـ روانی ـ اجتماعی» می‌دانستند، امروزه او را دارای ابعاد «زیستی ـ روانی ـ اجتماعی ـ معنوی» می‌دانند. به این معنا که انسان علاوه بر ضروریات و مختصات زیستی، نیازهای روان‌شناختی و جنبه اجتماعی‌اش دارای یک «نیاز معنوی» است و هیچ‌گاه بدون تحقّق بعد معنوی‌اش یک انسان کامل نیست، بلکه یک «انسان بالقوّه» است.

از نظر نویسنده، نیاز معنوی انسان، نیاز او به «فلسفه» و «عرفان» است: فلسفه» را «جست‌وجوی راز هستی» تلقی می‌کنم و «عرفان» را «شناور شدن و غرق گشتن در این راز».

این کتاب، گفت‌وگویی است در باره نیاز معنوی انسان.

خواندن کتاب انسان، فلسفه، عرفان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام کسانی که در جست و جوی خودشناسی هستند پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب انسان، فلسفه، عرفان

از کجا بدانیم احساسات ما در حال جوش و خروش نیستند؟

توجه ما به حالات جسمانی‌مان کلید تشخیص حالات هیجانی ما هستند. در شرایط جوشش احساسات ضربان قلب تندتر می‌شود، تنفس تند و بریده بریده می‌شود، دهان خشک می‌شود، احساس گُرگرفتگی و حرارت یا برعکس احساس یخ کردن و سرما در بدن می‌کنیم و اگر احساسات جنسی ما تحریک شده باشند احساس گرفتگی و انقباض در لگن و ناحیه «میان دوراه» (فضای میان آلت تناسلی و مقعد) به وجود می‌آید.

در چنین شرایطی احساسات ما، عقل ما را در تسلّط خود می‌گیرد.

«آرتور شوپنهاور» فیلسوف آلمانی این فرآیند را «اراده معطوف به حیات» نامید. او با این عبارت فرآیندی را توصیف کرد که در آن «حفظ و گسترش حیات» (صیانت نفس و تولید مثل) اساسی‌ترین نیروهای زندگی‌اند و هنگامی که آنها به کار بیفتند سایر نیروها عقب‌نشینی می‌کنند.

گرچه «دکارت» هوی و هوس، «اسپینوزا» احساسات و «شوپنهاور» اراده معطوف به حیات را موانع «بصیرت عقلانی» دانستند، «عقلانیت» موانع دیگری نیز در پیش رو دارد.

یکی از آن موانع «تعصّب» است.

تعصّب ورزیدن به این معناست که ما دچار این گمان شده باشیم که «حقیقت» را به‌طور تمام و کمال می‌دانیم و هر چه غیر از اعتقاد و باور ما باشد باطل است. در یونان باستان، گروهی به نام «سوفسطائیان» بودند. این اصطلاح به معنای «صاحب خِرَد» است. این افراد ادعّا می‌کردند به حقیقت دست پیدا کرده‌اند. در مقابل این افراد، گروه دیگری خود را «فیلسوف» نامیدند که به معنای «دوستدار خِرَد» است. این گروه بر این باور بودند که «خِرَد» قابل دست‌یابی و تصاحب نیست، برای ما حداکثر تعالی این است که در سرتاسر عمرمان «حقیقت جو» باشیم. راه حکمت، مقصدی ندارد، حکمت، خود راه است.نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
هـ.ن
۱۳۹۹/۱۱/۲۹

اگر حوصله نکرده بودم، کمی پیش از اتمام نوشتار دکتر سرگلزایی، کتاب را نخوانده رها میکردم. مصادره به مطلوب های پی در پی و مغلطه های مکرر باعث تعجبم از ایشان شده بودند. اما با رسیدن به نقد دکتر محمودی،

- بیشتر
mahdi
۱۳۹۹/۱۲/۰۱

آنچه که در بخش معرفی کتاب آمده که به معرفی نیاز معنوی انسان قرار است پرداخته شود، چندان در کتاب جواب نمی گیرد. معلوم نیست چرا این نیاز را باید بپذیریم، چگونه این احساس نیاز بوجود آمد؟ گویی بی مقدمه

- بیشتر
خان محمدی
۱۴۰۰/۰۵/۲۳

دکتر سرگلزایی عزیز به مطالبی اشاره کرده اند که برای یک خواننده جالب توجه و قابل تفکر است منتها احساس میکنم اگر انسجام بیشتری در موضوعات مورد بحث می بود بهتر میشد

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
«ویکتور فرانکل» می‌گوید: «زندگی به بیشتر مردم می‌آموزاند که دنیا مکان خوش‌گذرانی نیست». زندگی ناپایدار و گذراست و هیچ لذتی ماندگار نیست. سلامت و قدرت جسمانی ما هر لحظه در تهدید ضعف و بیماری‌ها قرار دارد. زیبایی ما از دست می‌رود. عزیزان‌مان را از دست می‌دهیم. عشق‌ها ناپایدار و گذرا هستند. حتی ثروتمندترین افراد نیز نمی‌توانند خود را از فقر در امان بدارند، یک اتفاق کوچک ممکن است ثروت بزرگی را بر باد دهد. و بالاخره «مرگ» که به قول «سهراب»: «در سایه نشسته است مرا می‌نگرد!» اگر در خواب غفلت نباشیم چگونه می‌توانیم در فضایی چنین خوفناک که هیچ چیز قادر نیست امنیت ما را تضمین کند لذت ببریم؟! به قول حافظ: شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل کجا دانند حال ما سبک‌بالان ساحل‌ها؟!
esrafil aslani
«فلسفه»، جست‌وجوی راز هستی است و «عرفان» شناور شدن و غرق گشتن در این راز. «تعصب»، هم مانع جست‌وجوگری حقیقی است و هم مانع شناوری و غرق شدن در زندگی. انسان متعصب، انسانی است که به «دانستن» رسیده است، متعصب‌ها نه فیلسوف می‌شوند، نه عارف! آن کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدّهر بماند (این یمین فریومدی) فیلسوف عارف، با وارستن از دانستن و با رهایی از تعصب در حالی که در دریای حقیقت غوطه‌ور است حیرت‌زده عظمت هستی است.
غزاله رفیعی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۶/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۳۸۴-۸۴-۰
تعداد صفحات۸۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۶/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۳۸۴-۸۴-۰