با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بایگانی ادبی پلیس مخفی

دانلود و خرید کتاب بایگانی ادبی پلیس مخفی

۵٫۰ از ۷ نظر
۵٫۰ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بایگانی ادبی پلیس مخفی  نوشته  ویتالی شنتالینسکی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب بایگانی ادبی پلیس مخفی

کتاب بایگانی ادبی پلیس مخفی نوشته ویتالی شنتالینسکی است. این کتاب به یکی از سیاه‌ترین دوران تاریخ و تاریخچه آزار و شکنجه ادبا و نویسندگان روسی به دست استالین و پلیس مخفی‌اش می‌پردازد. این کتاب را نشر ثالث با ترجمه بیژن اشتری منتشر کرده است.

درباره کتاب بایگانی ادبی پلیس مخفی

در دوران «وحشت بزرگِ» استالینی میلیون‌ها نفر دستگیر و اعدام شدند. قربانیان طیف گسترده و متنوعی را شامل می‌شدند؛ از سیاستمداران و نظامیان تا دانشمندان و اساتید دانشگاه. هیچ بخشی از جامعه نبود که از گزندِ یورش خونین استالین در امان بماند. اهالی فرهنگ و هنر نیز به دلیل حساسیت کارشان در زمرهٔ قربانیان بودند. بیش از دو هزار نویسنده قربانی سرکوب استالین شدند. ادبیات که تا پیش از این ابزاری برای التذاذ روحی و معنوی و آگاهی‌بخشی بود، ناگهان به خون کشیده شد. نویسندگان بی‌رحمانه سلاخی شدند. سرکوب فقط به زندان و اعدام منحصر نمی‌شد. بسیاری از فرط نومیدی و ترس، برای همیشه کار ادبی را کنار گذاشتند.

بایگانی ادبی پلیس‌مخفی حکایت همین دوره‌ی تلخ و خونین است؛ حکایتِ شناعت و جنایتِ یک رژیم مستبد و حکایتِ دروغ‌گویی‌های وقیحانه.

خواندن کتاب بایگانی ادبی پلیس مخفی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریه جهان پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب بایگانی ادبی پلیس مخفی

به او پاسخ دادم: «به گمانم ما باید یک کارگروه درست کنیم که نمایندهٔ دفتر دادستانی، نمایندهٔ کاگ‌ب و نماینده‌ای از کمیسیون ما از اعضایش باشند. بعداً شروع به بررسی پرونده‌های نویسندگان سرکوب‌شده خواهیم کرد؛ یک به یک و با نهایت دقت. هر چیزی که ارزش ادبی یا تاریخی داشته باشد باید منتشر شود و این یعنی اعادهٔ حیثیت هنری. اگر هنوز به فردی قانوناً اعادهٔ حیثیت نشده، پس این وظیفهٔ شماست که...»

آندرییف پرسید: «چه گفتی؟ می‌خواهی یک کارگروهِ سه‌نفره درست کنی؟ نکند می‌خواهی یک ترویکا۸۲ عَلَم کنی؟»

حرفش را قطع کردم و گفتم: «اجازه دهید بگویم این ضدِترویکاست. در دوران استالین مردم به دستور ترویکا و بدون انجام هیچ تحقیقات یا محاکمه‌ای تیرباران می‌شدند. ما باید درست خلافِ این کار را بکنیم و آن احیای حقیقت و عدالت است...»

فضای بحث تا حدودی بهتر و حتی سرخوشانه شد. کارپوف اضافه کرد: «تفاوت دیگری هم وجود دارد. ترویکاهای زمان استالین متشکل از نمایندهٔ دادستانی، نمایندهٔ چکا پلیس‌مخفی و نمایندهٔ حزب بود. اما در ترویکای ما، نویسنده جای حزب را گرفته است...»

من که احساس می‌کردم اوضاع حالا همانی شده که ما می‌خواستیم، گفتم: «دقیقاً، دقیقاً!»

آندرییف گفت: «و شما پیشنهاد می‌کنید چه کسی باید از سوی نویسندگان در این گروهِ کاری حضور داشته باشد؟»

کارپوف خنده‌ای کرد و ضمن اشاره به من گفت: «با اجازهٔ شما، شنتالینسکی نمایندهٔ نویسندگان خواهد بود. هر کسی که ابتکار عمل پیشنهاد می‌کند باید مجازات شود!»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
arastou1981@
۱۳۹۹/۰۵/۱۸

عالی، برترین کتاب در معرفی مخوف ترین پلیس مخفی کمونیستی. بریا ،در برخورد با نویسندگان و شعرا و اندیشمندان روسی مخصوصا در زیر سایه مخوف استالین

hossein
۱۳۹۹/۰۵/۲۸

کتابی با ترجمه بسیار روان،و موضوعی بسیار عالی. از سرنوشت تعداد زیادی از نویسندگان بنام شوروی که در اون دوران تیره محو شدن پرده برداری میشه. کتاب خوندنش واجبه.اما بسیار تیره و تاریکه.

کاربر ۹۸۳۱۶۵
۱۳۹۹/۰۹/۰۷

کتاب عالی که خواندنش رو به همه توصیه میکنم. نویسنده همچون کارآگاهی بدنبال سرنخی از نویسنده های رنج دیده آن دوره هست. ترجمه عالی لذت خواندن این اثر را دو چندان میکند.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴)
ما می‌دانیم بازجویان پلیس‌مخفی چگونه به آنچه می‌خواستند دست یافتند. علاوه بر تهدیدها و کتک زدن‌ها، شکنجه‌های دیگری هم وجود داشت که ظریف‌تر بودند. برای مثال، قربانی را تهدید می‌کردند اگر همکاری نکند، از اعضای خانواده‌اش انتقام خواهند گرفت. اگر این مدل شکنجه به نتایج موردنظر منجر نمی‌شد، قطعاً آن مدل دیگر کارساز می‌شد.
Mo0onet
ترس، وحشت شدید را برمی‌انگیزد و وحشت وادارمان می‌کند ابزاری برای دفاع از خویش بیابیم. فردی که بازجویی می‌شود به خودش می‌گوید: «مرگ، این قطعی‌ترینِ قطعیت‌ها، آسان‌تر] از این شکنجه[است!»
Mo0onet
ترس، وحشت شدید را برمی‌انگیزد و وحشت وادارمان می‌کند ابزاری برای دفاع از خویش بیابیم. فردی که بازجویی می‌شود به خودش می‌گوید: «مرگ، این قطعی‌ترینِ قطعیت‌ها، آسان‌تر] از این شکنجه[است!» پس شروع کردم به مجرم اعلام کردن خودم. با این امید که این اعتراف، حداقل به سرعت منجر به اعدامم خواهد شد...
Mo0onet
این ترتیب بابل از مدت‌ها قبل، منتظر بود که مأموران بیایند و دستگیرش کنند. اما وقتی دستگیرش کردند معلوم شد هنوز آمادگی لازم را ندارد. بابل پس از چند روز، ناگهان خطاب به بازجویش گفت: «جرمی که من در قبال کشور شوروی مرتکب شده‌ام به راستی فاحش است و تکذیب کردن این موضوع را دیگر منطقی نمی‌دانم... من حاضرم اعتراف کاملی بکنم.»
Mo0onet

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۱۳
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۴۰۵۵۳۲-۱‬‬
تعداد صفحات۴۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۱۳
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۴۰۵۵۳۲-۱‬‬