با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب دین و اخلاق اثر محدثه واضحی‌فرد

دانلود و خرید کتاب دین و اخلاق

مجموعه‌ای از یادداشت‌های فیلسوفان معاصر برای نیویورک‌تایمز

۳٫۰ از ۳ نظر
۳٫۰ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دین و اخلاق  نوشته  محدثه واضحی‌فرد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب دین و اخلاق

دین و اخلاق با ترجمه محدثه واضحی فرد، مجموعه‌ای از یادداشت‌های فیلسوفان معاصر غربی برای نیویورک‌تایمز درباره دین و اخلاق است. این اثر یکی از کتاب‌های مجموعه از منظر اخلاقی نشر کرگدن است.

درباره کتاب دین و اخلاق

سنگ، مجموعهٔ فلسفهٔ نیویورک تایمز است که از سال ۲۰۱۰ هفته‌ای دست‌کم یک جستارِ فلسفی مرتبط با موضوعات روزِ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی منتشر می‌کند. وب‌سایت نیویورک تایمز در معرفی این مجموعه می‌گوید: «نوشته‌هایی از فیلسوفان و دیگر متفکران معاصر دربارهٔ موضوعاتی که هم روزمره و هم ابدی‌اند.»

دبیرانِ سنگ، سایمون کریچلی و پیتر کتپانو، گزیده‌ای از جستارهایی را که در چهار سالِ اول منتشر شده است در چهار موضوعِ فلسفه، علم، دین و اخلاق، و جامعه دسته‌بندی و به‌صورت کتاب منتشر کرده‌اند. این کتاب ترجمهٔ فارسی بخش دین و اخلاق است. 

 درباره مجموعه از منظر اخلاقی

مجموعه از منظر اخلاقی با دو هدف همبسته طراحی شده است: نخست، کمک کند اندیشه‌هایمان را در زمینهٔ اخلاق بکاویم و بکوشیم آنها را روشن‌تر و سازگارتر کنیم تا بتوانیم به امور اخلاقی ذی‌ربط نگاهی جامع‌تر و دقیق‌تر بیندازیم؛ دوم، کمک کند برای نگریستن از منظر اخلاقی به امور و برانگیخته شدن بر اساس آن شور و شوقی بیشتر و عزمی استوارتر داشته باشیم. 

آثار اخلاقی گذشتگان و معاصران، چه در حوزه‌هایی انتزاعی‌تر همچون فرااخلاق و نظریهٔ اخلاق چه در حوزه‌هایی انضمامی‌تر همچون اخلاق کاربردی و روان‌شناسی و جامعه‌شناسی اخلاق، می‌توانند در دستیابی به این اهداف مؤثر و سودمند باشند. از این‌رو، این مجموعه میزبان آثار متنوع تألیفی و ترجمه‌ای است که همگی یک وجه مشترک دارند: دعوتی هستند به نگریستن از منظر اخلاقی.

خواندن کتاب دین و اخلاق را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 خواندن مجموعه مقالات دین و اخلاق را به دوست‌داران و پژوهشگران حوزه فلسفه معاصر پیشنهاد می‌کنیم.

 بخشی از کتاب دین و اخلاق

برخی فیلسوفان گفته‌اند دین آن‌قدر بی‌شباهت به علم است که «دستور زبان» و «منطق» خودش را دارد و نباید آن را با همان استانداردهای علمی یا باورهای تجربی معمول سنجید. وقتی مسیحیان باورشان را به چیزی مثل «بازگشت مسیح» بیان می‌کنند، نباید آن را به‌عنوان ادعایی واقعی در نظر گرفت، بلکه باید آن را بیان تعهد به چیزی دانست که ویتگنشتاین آن را نوع خاصی از «شکل زندگی» می‌نامد؛ روش دیدن معنا در جهان؛ دیدگاهی اخلاقی و عملی که یک دنیا از تبیین علمی دور است.

خواهیم دید که این دیدگاه مزیت‌هایی دارد، اما تصویر بسیار غلطی از بعضی پدیده‌های محوری دین ارائه می‌دهد. کاملاً ضروری است که ادیان ادعاهای مشخص واقعی و تاریخی داشته باشند. زمانی که پولس قدیس می‌گوید: «لیک اگر مسیح برنخاسته، آن‌گاه وعظ ما باطل است و ایمان شما نیز هم»، درواقع می‌گوید حقیقت ایمانش به رویداد تاریخی خاصی بستگی دارد.

متألهان دراین‌باره بحث می‌کنند که ادعای بازگشت مسیح دقیقاً چه معنایی دارد، معنا و مفهومِ دقیقِ این رخداد چیست، و تصویر کمابیش پیچیده‌ای از آن ارائه می‌دهند؛ اما جان کلام من این است که خصوصیاتِ دقیقش هرچه می‌خواهد باشد، مسیحیان باید به چنین رخدادی اعتقاد داشته باشند. مسیحیت ادعاهایی واقعی و تاریخی دارد، اما این شبیه نوعی علم در مراحل اولیهٔ آن نیست. اگر اندکی دربارهٔ آنچه علم درگیرش است تأمل کنیم، منظورم روشن‌تر خواهد شد.


نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
zhra
۱۳۹۹/۰۵/۲۰

تامل برانگیز

Ghazalsdi
۱۳۹۹/۰۴/۳۰

وقتی کتاب چاپی 40 تومنه واقعا فایلش چرا باید 32 باشه؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۸)
بعید به نظر می‌رسد خدا هم قادر مطلق و هم خیر مطلق باشد، آن‌گاه جهان مملو از بی‌عدالتی‌های وحشتناک باشد
پویا پانا
آیا زندگی ارزش زیستن دارد؟ آیا منافع کودک آینده دلیلی برای به وجود آوردن آن کودک است؟ آیا تداوم نوع انسان با وجود علم به اینکه قطعاً برای انسانِ آینده رنج به همراه خواهد داشت، توجیه‌پذیر است؟
پویا پانا
تلاش برای هرگونه تغییری با توجه به دانش علمی کنونی‌مان نامعقول است. جهل ما نسبت به پیامدهای بالقوهٔ مداخله در جهان طبیعی هنوز عمیق است.
پویا پانا
رنج پا به هستی گذاشتن است.
پویا پانا
اکثر مردمِ اندیشمند به‌شدت نگران تغییرات آب‌وهوا هستند. بعضی دیگر گوشت نمی‌خورند یا هنگام تعطیلات برای سفر به خارج از کشور از هواپیما استفاده نمی‌کنند تا ردّ پای کربنی کمتری به جا بگذارند. اما مردمی که بیشترین صدمه را از تغییرات آب‌وهوایی خواهند دید هنوز حتی نطفه‌شان هم بسته نشده است. اگر قرار نبود نسل آینده‌ای وجود داشته باشد، ما خیلی کمتر احساس گناه می‌کردیم. پس چرا ما خود را تبدیل به آخرین نسل روی زمین نکنیم؟ اگر همه توافق می‌کردیم که خود را عقیم کنیم، آن‌گاه دیگر هیچ از خود گذشتگی‌ای نیاز نبود - می‌توانستیم خوش بگذرانیم تا منقرض شویم!
پویا پانا
دیگران استدلال می‌کنند اعتقادات اخلاقی، مذهبی و فلسفی‌مان نباید از حوزهٔ خصوصی فراتر برود. نظام سکولار فرانسوی مثال خوبی است؛ در جامعه شهروند و در خانه یهودی، مسیحی یا مسلمان هستی.
پویا پانا
دو اشکال معروف به این دیدگاه وارد است. اول اینکه منطقی و منسجم کردن آن به نظر ناممکن می‌رسد. برای مثال، بعید به نظر می‌رسد خدا هم قادر مطلق و هم خیر مطلق باشد، آن‌گاه جهان مملو از بی‌عدالتی‌های وحشتناک باشد (  که به‌وضوح این‌گونه است). به همین ترتیب، نامفهوم است که خدا اگر به‌کلی لایتغیر است، چگونه می‌تواند با برخوردار بودن از قدرت بی‌نهایتش باعث اصلاح و تغییر در همه‌چیز شود. و تعداد بیشتری از چنین تناقض‌هایی در این رویکرد هست
محمد طاهر پسران افشاریان
باور دینی سطح بالایی از ابهام و ناآگاهی را در درکش از جهان روا می‌دارد. وقتی متدینان دعا می‌کنند و حاجت‌روا نمی‌شوند، آن را شاهدی در نظر نمی‌گیرند که باید به موازات دیگر شواهد تأثیرگذاری دعا سنجیده شود. آنها هیچ لزومی برای سنجش شواهد نمی‌بینند. اگر خدا به دعاهایشان جواب ندهد، حتماً توضیحی برایش وجود دارد که ممکن است ما هیچ‌گاه از آن مطلع نشویم. چرا مردم رنج می‌کشند اگر خدای قادر مطلقی هست که دوستشان دارد؟ پاسخ‌های پیچیدهٔ زیادی ارائه شده است، که همه درنهایت به این ختم می‌شوند: این راز است.
محمد طاهر پسران افشاریان
اشکال دوم این است که اگرچه انتظار می‌رود این دیدگاه «یکتاپرستانه» توصیفی باشد که کتاب مقدس از خدا ارائه داده است، هیچ شاهدی نداریم که پیامبران و عالمان نویسندهٔ کتاب مقدس یهودی (یا «عهد عتیق») اصلاً این‌گونه دربارهٔ خدا فکر کرده باشند. خدای کتاب مقدس یهودی نه‌تنها لایتغیر نشان داده نشده است، بلکه بارها و بارها نظرش را دربارهٔ چیزها عوض می‌کند (مثلاً از خلقت انسان پشیمان است). او عالم مطلق نیست؛ چراکه بارها از چیزهایی (مثل دست کشیدن بنی‌اسرائیل از او برای یک تندیس گاو) شگفت‌زده شده است. او قادر مطلق هم نیست؛ در همین مثال نمی‌تواند به‌خوبی بنی‌اسرائیل را هدایت کند و مردمش را وادارد که آنچه را او می‌خواهد انجام دهند، و به همین ترتیب.
محمد طاهر پسران افشاریان
فیلسوفان قرن‌ها تلاش کرده‌اند کمالات منتَظَر خدا را با هم در مفهومی منسجم جمع کنند، سپس سعی کرده‌اند آن را در مطابقت با کتاب مقدس قرار دهند. حالا منطقاً روشن است این کار شدنی نیست. درواقع، بخشی از دلیل اینکه مخالفان خدا مانند ریچارد داوکینز و سم هریس تا این اندازه تأثیرگذارند (جدای از این واقعیت که نثر خوبی دارند)، اصرار آنها بر این است که نظریهٔ کمالات خدا معقول نیست و این «موجود» ایدئالی که صحبتش را می‌کنند، هیچ شباهتی با خدای کتاب مقدس ندارد. پس آیا این‌گونه است؟ خداناباوران پیروز شده‌اند؟ فکر نمی‌کنم این‌طور باشد. به نظر می‌رسد زمان آن رسیده که در مسلک خداباوری بازاندیشی صورت گیرد. با این سؤال شروع می‌کنم: آیا درواقع امر، حقیقتاً ضرورت دارد بگوییم خدا «موجودی کامل» یا مطلقاً کامل است؟
محمد طاهر پسران افشاریان

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۲/۱۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۴۲۰-۴۷-۱
تعداد صفحات۲۰۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۲/۱۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۴۲۰-۴۷-۱