با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سیری در نظریه پیچیدگی

دانلود و خرید کتاب سیری در نظریه پیچیدگی

۳٫۳ از ۸ نظر
۳٫۳ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سیری در نظریه پیچیدگی  نوشته  ملانی  میچل  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب سیری در نظریه پیچیدگی

کتاب سیری در نظریه پیچیدگی نوشته ملانی میچل است که با ترجمه رضا امیررحیمی منتشر شده است. این کتاب درباره پرسش‌هایی است که نویسنده و عده‌ای دیگر را در جامعه سیستم‌های پیچیده، درگذشته و حال، مجذوب خود کرده است سوال‌هایی اساسی که پاسخ آن ها فقط با خواندن این کتاب ممکن است. 

درباره کتاب سیری در نظریه پیچیدگی

چگونه از مجموعه‌هایی بزرگ متشکل از اجزای ساده، رفتار پیچیده سر می‌زند؟ چه چیز باعث می‌شود که حشراتی ساده و مستقل مانند مورچه‌ها این‌‌چنین دقیق و هدفمند در قالب گروه کار کنند؟ چگونه تریلیون‌ها نورون چیزی فوق‌العاده پیچیده مثل ذهن را به‌وجود می‌آورند؟ ملانی میچل، دانشمند پیشگام در سیستم‌های پیچیده، در این کتاب که برنده جایزه کتاب‌های علمی فی بتا کاپا شده است، به زبانی ساده سیری آگاهی‌بخش را درباره علوم پیچیدگی در اختیار ما قرار می‌دهد. وی به روشنی کارکرد پیچیدگی میان پدیده‌های زیست‌شناختی، تکنولوژیک، و اجتماعی را شرح می‌دهد و به پژوهش در اصول عمومی و قوانین به کار رفته در آن‌ها می‌پردازد تا برخی از مهم‌ترین مسائل علمی زمانه ما را حل کند.

خواندن کتاب سیری در نظریه‌ی پیچیدگی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به علم پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب سیری در نظریه‌ی پیچیدگی

جوامع حشرات اجتماعی از جمله غنی‌ترین و اسرارآمیزترین نمونه‌های سیستم‌های پیچیده در عالم هستند. برای مثال، یک اجتماع مورچگان می‌تواند شامل صدها تا میلیون‌ها مورچه باشد، که هر یک از آنها جانوری نسبتا ساده است که در جستجوی غذا یا واکنش ساده به سیگنال‌های شیمیایی سایر مورچه‌های اجتماع، یا مبارزه با متجاوزان و غیره، از الزامات ژنتیکی‌اش تبعیت می‌کند. اما، همان‌طور که هر مشاهده‌گر تصادفی در فضای باز می‌تواند گواهی بدهد مورچه‌های یک اجتماع، که هر کدام کنش‌های نسبتا ساده خود را به انجام می‌رسانند، در ایجاد ساختارهای پیچیده‌ای مشارکت می‌کنند که اهمیت زیادی برای بقای اجتماع در کل دارد. برای مثال، استفاده آنها از خاک و برگ و شاخه‌های کوچک برای ساخت لانه‌های عظیمی را در نظر بگیرید که استحکام و پایداری فوق‌العاده‌ای دارند، و دارای شبکه‌های بزرگی از گذرگاه‌های زیرزمینی و حجره‌های خشک و گرم و تاریکی هستند که دمای آنها را مواد در حال پوسیدن لانه و خود بدن مورچه‌ها با دقت کنترل می‌کنند. درعین‌حال، پل‌های درازی را در نظر بگیرید که گونه‌های معینی از مورچه‌ها با بدن‌های خودشان می‌سازند تا مهاجرت از یک لانه به لانه دیگر از بین شاخه‌های درخت که فاصله زیادی با هم دارند (یعنی، برای مورچه‌ها فاصله زیادی دارند) امکان‌پذیر شود. گرچه در حال حاضر مطالب زیادی درباره مورچه‌ها و ساختارهای اجتماعی‌شان می‌دانیم، دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند نه رفتار فردی و نه رفتار گروهی آنها را تمام و کمال توضیح دهند: دقیقا به چه صورت کنش‌های فردی مورچگان ساختارهای بزرگ وپیچیده را به وجود می‌آورند، چگونه مورچه‌ها به هم علامت می‌دهند، و چگونه اجتماع آنها در کل خود را با وضعیت‌های متحول انطباق می‌دهد (برای مثال، تغییر آب و هوا یا هجوم دشمن به اجتماع). و چگونه تکامل زیستی، جانورانی را شکل می‌دهد که چنین تفاوت عظیمی بین سادگی تک‌تک آنها و پیچیدگی جمعی آنها وجود دارد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
Amin D
۱۳۹۹/۰۴/۱۵

در بین چندین اثری که اخیرا در مورد علم پیچیدگی و کاربردهای آن خوانده ام، به لحاظ نگارشی و آموزشی بهترین اثر بوده است. میشود گفت که با رویکرد علوم کامپیوتری و با به کار گیری نظریات زیستی به پیچیدگی

- بیشتر
Sepanta
۱۳۹۹/۱۰/۰۶

خطوط این کتاب را باید با آب طلا نوشت این کتاب جزء بهترین کتاب هایی است که تا حالا که زنده بودم و توفیق داشتم خواندم وحسابی یادداشت برداری کردم که تمامی نکات در ذهنم بماند.متشکرم از ملانی میچل و

- بیشتر
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
۱۴۰۰/۰۱/۱۱

خلاصه کلام: سر در نیاوردن از سادگی میشه پیچیدگی! اگر علاقمند به آینده هوش مصنوعی هستید، شاید بعنوان مقدمه ، مناسب باشه پیچیدگی یه مفهوم انتزاعی.ه نویسنده سعی.ش در ساده سازی این مفهوم برای تفهیم به عموم بوده و فعلا جای کار بسیار

- بیشتر
shaxi
۱۳۹۹/۰۳/۱۸

برای کتاب الکترونیک ۴۲۰۰۰ تومان؟!! چه خبره؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۷۹)
سیستمی که شبکه بزرگ اجزای آن که فاقد کنترل مرکزی هستند و مطابق با قواعد ساده‌ای عمل می‌کنند، موجب پدیدار شدن رفتار پیچیده جمعی، پردازش اطلاعات پیشرفته، و انطباق از راه یادگیری یا تکامل می‌شود.
Havisht
ایده‌هایی را که بدین ترتیب از کنار هم گذاردن چندین ایده ساده شکل گرفته‌اند پیچیده می‌نامم؛ چیزهایی مانند زیبایی، قدردانی، انسان، ارتش، جهان هستی. جان لاک، جستار درباره ف انسانی
Havisht
در سیستم‌های آشوبناک، حتی کوچکترین خطا در اندازه‌گیری اولیه شما سرانجام خطاهای عظیمی در پیش‌بینی حرکت آینده یک شیء به وجود می‌آورد
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
در دنیای واقعی، اطلاعات چیزی است که برای معنا مورد تحلیل قرار می‌گیرد، یعنی به یاد سپرده می‌شود و با سایر اطلاعات ترکیب می‌شود، و نتایج یا کنش‌هایی را به وجود می‌آورد. در یک کلام، اطلاعات از طریق محاسبه پردازش می‌شود.
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
گولد منتقد جدی تکامل‌گرایانی است که آنها را "انطباق‌گرایان متعصب" می‌نامد - کسانی که اصرار دارند انتخاب طبیعی تنها توضیح ممکن در مورد سازمان پیچیده زیست است. افزون بر این، گولد و همکاران او با مطرح کردن این‌که برخی از پدیده‌های کلان مقیاس تکامل را نمی‌توان برحسب فرایند ذره‌بینی تغییر ژن و انتخاب طبیعی توضیح داد، بلکه توضیح این‌گونه پدیده‌ها مستلزم در نظر گرفتن تأثیر انتخاب طبیعی در سطوحی بالاتر از ژن‌ها و افراد - شاید تمامی انواع - است، به سومین بنیان ترکیب مدرن حمله می‌کردند.
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
طبیعت اندک اندک از چیزهای بی‌جان به حیات حیوانی می‌رسد، به شیوه‌ای که تعیین مرز دقیق تمایز امکان‌پذیر نیست. (۱) ارسطو
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
او نوشت: "طبیعت با خودش بی‌نهایت ساده و راحت کنار می‌آید.
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
یک مقیاس ساده پیچیدگی اندازه است. برحسب این مقیاس، اگر تعداد جفت‌های بازی را مقایسه کنیم، انسان‌ها ۲۵۰ بار پیچیده‌تر از مخمرها هستند، اما اگر ژن‌ها را بشماریم، تنها حدود چهار برابر پیچیده‌ترند. چون ۲۵۰ عدد بسیار بزرگی است، ممکن است تصور کنید که حداقل در مقایسه با مخمر، نسبتا پیچیده هستید، اما متأسفانه روشن شده است که آمیب، نوع دیگری از ریزاندام‌واره‌های تک‌سلولی، دارای جفت‌های بازی است که تعدادشان ۲۲۵ برابر جفت‌های بازی انسان است، و یکی از گونه‌های گیاه خردل به نام رابیدوپسیس همان تعداد ژن ما را دارد. آشکار است که انسان‌ها پیچیده‌تر از آمیب یا گیاهان خردل هستند، یا حداقل دوست داریم این‌طور فکر کنیم. که این را می‌رساند که اندازه ژنوم مقیاس چندان خوبی نیست؛ پیچیدگی ما باید از چیزی اساسی‌تر از تعداد مطلق جفت‌های بازی یا ژن‌ها ناشی شده باشد.
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
آنتروپی میزان انرژیی است که قابل تبدیل به کار بیشتری نیست
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵
"آینده" به عنوان جهتی از زمان که در آن آنتروپی افزایش پیدا می‌کند تعریف می‌شود.
کاربر ۱۵۲۴۳۰۵

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۳۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۸/۱۲
تعداد صفحات۵۳۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۸/۱۲