دانلود و خرید کتاب ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت محمدرضا شفیعی کدکنی
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت اثر محمدرضا شفیعی کدکنی

کتاب ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت

انتشارات:انتشارات سخن
دسته‌بندی:
امتیاز:
۳.۲از ۱۰ رأیخواندن نظرات

معرفی کتاب ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت

استاد محمدرضا شفیعی کدکنی در کتاب «ادوار شعر فارسی» شعر فارسی را از دوران مشروطیت تا سقوط سلطنت محمدرضا پهلوی بررسی کرده است.

دوره‌بندی شعر فارسی در کتاب شفیعی این‌گونه است:

دوره قبل از مشروطیت، عصر رضاشاهی (۱۲۹۹-۱۳۲۰)، از شهریور ۱۳۲۰ تا کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲،  از کودتای ۲۸ مرداد تا ۱۳۴۰، از ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۹، از ۱۳۴۹ (اوج‌گیری مبارزه مسلحانه) تا ۱۳۵۷ (سقوط حکومت).

کدکنی در این کتاب شعر فارسی را از چند جهت بررسی کرده است، چهره ها، مسایل اصلی حاکم بر شعر مثل تفکر، ساختمان، شناخت و...، تکنیک، عوامل تغییر و تحول، ابعاد اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و تاریخی.

معرفی نویسنده
عکس محمدرضا شفیعی کدکنی
محمدرضا شفیعی کدکنی

محمدرضا شفیعی کدکنی در ۱۹ مهر سال ۱۳۱۸ هـ.ش در روستای کدکن – که امروزه شهری است در نزدیکی نیشابور و از توابع تربت حیدریه‌- در خانواده‌ای عالم که کشاورزی پیشه‌ کرده بودند، به دنیا آمد.

نظرات کاربران

leili
۱۳۹۹/۱۲/۰۳

طاقچه من این کتاب رو میخونم و یاد میگیرم و درود میفرستم که چنین کتابهای ارزشمندی رو هم میگذارید

esrafil aslani
۱۴۰۱/۰۷/۲۱

"مقدار زیادی شعر خارجی ـ مثلا شعرهای مایاکوفسکی و ناظم حکمت ترجمه شد که اثر مستقیم روی شاعران جوان از جمله شاملو گذاشت. سایه ( هوشنگ ابتهاج ) حتی شعری خطاب به ناظم حکمت سروده است. در بعضی شعرهای هوای

- بیشتر
A_hadi_N_79
۱۴۰۲/۱۱/۲۱

عمیق

حسین
۱۳۹۸/۰۶/۱۱

سلام کتاب رو‌پست هم میکنید؟؟؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۲)
از نظر نحوی، یعنی طرز قرار گرفتن اجزای جمله، شعر آزاد می‌کوشد به زبان تخاطب نزدیک شود و آن تقیدی را که قدما در مورد جای اجزای جمله داشتند، و از آن پا فراتر نمی‌گذاشتند، ندارد. اصولا چنان که می‌دانیم، بلاغت بیشتر در ساختمان جمله ظاهر می‌شود. وقتی اجزای جمله را پس و پیش کنیم، درست است که ممکن است معنی کلی جمله تغییر نکند، ولی مسلمآ تأثیر بلاغی جمله دگرگون خواهد شد. البته تغییر در ساختمان جمله، کار دشواری است و توفیق در این راه کمتر نصیب کسی می‌شود، ولی در همین عصر خودمان جلال آل احمد با توجه به نثر قرون چهارم و پنجم، طرز جمله‌بندی نوشته‌های خود را تشخصی بخشید که بعد مورد توجه دیگران قرار گرفت.
esrafil aslani
علی عبدالرسولی، ناشر دیوان ادیب، نوشته است که وقتی بیت معروف: بر دوششان روز خطر مار دو اشکم، کش پسرشد شاه توران را پدر خاقان چین ز اخوال‌ها را سروده بود، گفتم: «این شعر را در تمام ایران ممکن است یک یا دو نفر بفهمند»، ادیب فرمود: «من هم این شعر را برای همان یک یا دو نفر گفته‌ام.»
عادل پورنادعلی

حجم

۲۴۲٫۴ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۸

تعداد صفحه‌ها

۱۷۵ صفحه

حجم

۲۴۲٫۴ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۸

تعداد صفحه‌ها

۱۷۵ صفحه

قیمت:
۲۵,۰۰۰
تومان