با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
لهوف

دانلود کتاب لهوف

۴٫۵ از ۸۰ نظر
۴٫۵ از ۸۰ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب لهوف

کتاب لهوف نوشته‌ی سید ابن طاوس یکی از مقتل‌های معتبر و درباره رخدادهایی که به حادثه کربلا منتهی شده، است. در لهوف همچنین درباره‌ی اصل جنگ و رخدادهای بعدی آن می‌خوانیم.

کتاب لهوف با ترجمه‌ی سید ابوالحسن میرابوطالبی در اختیار دوست‌دارام حسین (ع) قرار دارد.

درباره‌ی کتاب لهوف

کتاب لهوف که با نام اللُّهوف عَلی قَتَلی الطّفوف هم شناخته می‌شود، یکی از مورد اعتمادترین کتاب‌های مقتل در میان تمام آثار و مقاتل موجود است. از آنجایی که کتاب لهوف برای مسافرت‌ها و هنگام زیارت نوشته شده است، بسیار مختصر است. به همین خاطر، سلسله اسناد روایات حذف شده و تنها آخرین راوی یا کتاب مرجعی که روایت از آن نقل شده آمده‌است.

کتاب لهوف در چند بخش تهیه و تنظیم شده است. مقدمه‌ی لهوف شامل مطالبی در عظمت واقعه عاشورا و مقام حسین بن علی و ارزش گریه و عزاداری بر او و انگیزه نگارش کتاب است. مسلک اول: پیرامون مسائل قبل از شروع واقعه عاشورا است، مسلک اول از ولادت حسین تا وقایع روز عاشورا را شامل می‌شود. مسلک دوم: شامل وقایع روز عاشورا تا کشته شدن امام حسین است. مسلک سوم: شامل وقایع بعد از کشته شدن حسین است که از فرستادن سر کشته شدگان به کوفه شروع شده و اسارت خاندان حسین را بیان کرده و با مراجعت اسرا به مدینه به اتمام می‌رسد. پس از آن نیز حالات سجاد را در گریه بر پدرش بیان نموده‌است.

کتاب لهوف را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن لهوف برای تمام دوستداران کتاب‌های آیینی، و برای عاشقان امام حسین (ع) دلچسب است.

درباره‌ی سید ابن طاوس

رضی الدین علی بن موسی بن طاووس، معروف به سید ابن طاووس در تاریخ ۵۸۹ ه.ق در حِله، یکی از شهرهای عراق متولد شد. او از علمای شیعه و نویسندگان سده هفتم هجری است. نسب سید ابن طاووس از جانب پدر به حسن بن علی و از جانب مادر به حسین بن علی می‌رسد. سید ابن طاووس به خاطر کتابخانه و آثار فراوانش _ که دست نخورده باقی مانده و خواننده را با علایق علمای دین در اواخر دوره عباسی آشنا می‌کند_ معروف است. سید ابن طاووس در زمان هلاکوخان، نقابت شیعیان را بر عهده داشت. او به سبب سجایای اخلاقی بسیار، تقوا و مراقبه فراوان، حالات عرفانی و کراماتش به «جمال العارفین» معروف است. او همچنین استاد بزرگانی چون علامه حلی و شیخ یوسف سدیدالدین، پدر علامه حلی بوده است.

جملاتی از کتاب لهوف

مقتل الحسین ۱۰۱ / ۲؛ الکامل فی التاریخ ۲۹۶ / ۳؛ إحقاق الحقّ ۴۹۱ / ۱۱. ۱۹ - چون حسین‌ علیه السلام به شهادت رسید، کلاغی خود را در خونش انداخت و خود را بدان آغشت و در مدینه بر فراز دیوار خانه فاطمه دخت حسین نشست.

 مقتل الحسین ۹۲ / ۲؛ إحقاق الحقّ ۴۹۳ - ۴۹۲ / ۱۱. ۲۰ - چون حسین‌ علیه السلام به شهادت رسید، جمعی بسیار از مردم نوحه جنّ را بر آن حضرت شنیدند: الا یا عینُ فَاحْتَفلی بِجُهدٍ وَ مَنْ یبکی عَلَی الشُّهَداءِ بَعدی ای دیده هر چه در توان داری گریه کن، چه بعد از من چه کسی بر شهدا می‌گرید عَلی رهطٍ تَقُودُ همُ المَنایا اِلی مُتَحَیرٍ فی مُلک عَبْدٍ بر آن گرده که مرگ آنان را به جای نامعلوم در حکومت عبدی می‌برد 

أیهَا القاتِلُونَ جَهْلاً حُسَیناً اَبْشِروا بِالْعَذابِ وَالتَّنْکیلِ ای کسانی که حسین را از سر نادانی کشتید، شما را به عذاب کیفر بشارت باد کلُّ اَهْلِ السَّماءِ یدْعُو عَلَیکمْ وَ نَبِی مُرْسَلٌ وَقَبیلٌهم همه آسمانیان و پیامبران و طوایف شما را نفرین کنند قَدْ لُعِنْتُم عَلی لِسانِ ابنِ داود وَ مُوسی وَ صاحِبِ الْاِنْجیل حقاً که از زبان فرزند داود (سلیمان) و موسی و عیسی بر شما نفرین فرستاده شد خیر نساء الجنّ یبکین شجیات ویلطمن خدوداً کالدنانیر نقیاتویلبسن ثیاب السّود القصیات بهترین زنان جنّ سیاهپوش از سرغم می‌گریند و بر صورت‌های زیبایشان سیلی میزنند...

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۲)
MAHDInp
۱۳۹۹/۰۷/۲۳

خوب بود

ya zahra
۱۳۹۹/۰۷/۰۶

بااینکه همه ماجرا هارو ده ها بار شنیدیم، ولی بازهم خوندن این کتاب برای من جذاب بود..و خیلی خوب همه اتفاقات رو شرح داده بود

Yasmingh
۱۳۹۹/۰۶/۰۵

کتاب به وقایع قبل از عاشورا و هنگام و بعد از واقعه عاشورا میپردازه. یه مقدار نثرش سخت بود و روان نبود. بعضی از روایتاش خیلی عجیب بود برای من و اینکه کلی سوال برام ایجاد کرد.

♡F♡
۱۳۹۹/۰۶/۰۳

خیلی عالیه.مختصر و مفید و مستند...

Behzad
۱۳۹۹/۰۶/۰۱

این قبیل کتب معتبر درباره واقعه عاشورا بسیار کمک کننده هستند که شور حسینی همراه با شعور حسینی شود. این کتاب یکی از معتبرترین و قابل استنادترین مقاتل در باب واقعه کربلا میباشد گرچه در مواردی اندک نقدهایی به آن وارد

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۹۰)
ای دیده هر چه در توان داری گریه کن،
F313
بعد از شهادت امام حسین‌ علیه السلام همه چیز بر او گریست، حتّی وحوش بیابان و ماهیان دریا، و پرندگان آسمان، آفتاب و ماهتاب و ستارگان و آسمان و زمین و مؤمنانِ انس و جنّ و همه فرشتگانِ آسمان و زمین و رضوان و مالک و حاملانِ عرش.
Basil
«حتی اگر پیامبر دستور ستم به ما را می‌داد با این‌همه ستم بر ما نمی‌رفت»
F313
بعد خون صغیر را با دو کف دست بگرفت تا پُر شدند و آن خون را بسوی آسمان پاشید و فرمود: «چه آسان است آنچه در محضر خدا بر من وارد می‌آید!».
سادات
مبادا بر آنچه از دست دادید متأسف، و بدانچه بدان دست یافتید شادمان باشید
سعدی
«آنان را به سکوت فراخوانید قسم به جانم چه گریه‌ها که در پی دارند
Susan.M
عبّاس بن علی بن أبی طالب، مادرش اُمّ‌البنین دخت حزام بن خالد بن ربیعة بن وحید عامری است و او پسر بزرگ ام‌البنین است مکنّی به ابوالفضل. زیباروی و جمالی به کمال داشت با قامتی برافراشته، چون بر اسب می‌نشست قدمهایش به زمین می‌رسید، ملقّب به قمر بنی‌هاشم و سقّاء، علمدارِ روز عاشوراست، او آخرین برادرِ امام است که به دست زیدبن رقاد جنبی و حکیم بن طفیل طائی به شهادت رسید و هر دو را آفتی بر پیکر رسید.
🍁حـــــدیثهـ🍁
حسین‌ علیه السلام فرمود: (إیتونی بثوبٍ لایرغب فیه أجعله تحت ثیابی، لئلّا أُجرّد منه)؛ «پیراهن کهنه‌ای به من دهید تا زیر لباسم پوشیده مرا از آن برهنه نکنند». پیراهن تنگی آورده شد، فرمود: «این نه زیرا این لباس اهل ذلّت است». بعد پیراهن کهنه‌ای را بگرفت و پاره‌اش کرد و زیر لباسش پوشید و بعد از شهادت وی را از آن هم برهنه کردند و بردند.
دیدی
چون بر ابن زیادش درآوردند، مسلم بر وی سلام نکرد، پاسبانی گفت: بر امیر سلام کن. مسلم فرمود: خاموش باش، وای بر تو، به خدا که او امیرِ من نیست. ابن زیاد گفت: چه سلام کنی یا نکنی باید کشته شوی. مسلم بدو فرمود: اگر مرا بکشی (عجیب نیست) چه بدتر از تو بوده که بهتر از مرا کشته است، و اگر مرا به بدترین وضع و قبیح‌ترین نحوه مُثله کنی حکایت از خباثت درون و فرومایگی تو دارد، چه این‌گونه جنایات در خورِ تُوست
parnian
چون ابن سعد با اسیران به کوفه نزدیک شدند مردم برای تماشای آنان آمدند. راوی گوید: زنی از کوفیان بر اسیرانِ اشراف یافته و گفت: شما از اسیران کجایید؟ گفتند: ما اسیران از آلِ محمّدیم صلی الله علیه وآله. آن زن از بام فرود آمده و ملاحف و شلوارها و مقنعه‌هایی فراهم آورده به اسراء داد تا خود را بپوشانند. راوی گوید: همراه زنان، علی بن الحسین ‌علیهما السلام نیز بود که بیماری لاغرش کرده بود، و حسن بن حسن المثنّی که در صحنه نبرد عاشورا با عمو و امامش در صبر بر سختی‌ها و تیرها شکیب ورزیده بود و جراحت شدید داشت همراه بود. و زید بن حسن و عمرو بن الحسن‌ علیه السلام نیز همراه بودند. کوفیان نوحه سروده می‌گریستن
Hemmat

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۴ صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۵۲۸-۵۹-۷
تعداد صفحات۲۲۴صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۵۲۸-۵۹-۷