با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
برادر انگلستان

دانلود و خرید کتاب برادر انگلستان

۴٫۲ از ۱۳ نظر
۴٫۲ از ۱۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب برادر انگلستان  نوشته  علیرضا قزوه  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب برادر انگلستان

رمان «برادر انگلستان» رمانی نوشته علیرضا قزه است. البته قزوه را بیشتر به عنوان شاعر می‌شناسیم. شاعری با طبعی لطیف و با غزل‌هایی که عجیب به دل می‌نشینند. اما اولین رمان قزوه هم درست مانند شعرهایش دلنشین است. با ساختاری قوی و نثری دلپذیر و روان. رمان به روایت وقایع پس از کودتای ۲۸مرداد ۳۲ می‌پردازد تا روزها و سال‌های پس از انقلاب نیز ادامه پیدا می‌کند. در این داستان که فضایی سوررئال و رویاگونه دارد سرگذشت آدم‌هایی روایت می‌شود که هرکدام به گونه‌ای با حال و هوای آن روزها پیوند خورده‌اند. قزوه در این اثر در حقیقت مرثیه‌ای برای گذشته می‌گوید. قهرمان داستان با یک خواب ما را درگیر خود می‌کند. با قطاری که تنها او مسافرش است. مسافری که محکوم است ببیند و روایت کند و حالاحالاها هم در قطار ماندنی است. او این رویا را پیوسته می‌بیند و هربار به دوره‌های مختلف زندگی‌اش و حتی زندگی بزرگترهایش سفر می‌کند و از حال و هوای آنها، دغدغه‌هایشان و امید و آرزوهایشان و رنج‌هایشان می‌گوید: «درست نمی‌فهمم که بیدارم یا خواب، که سوار قطار شده‌ام یا از آن پیاده شده‌ام. بخار صبحگاهی از دهان قطار بیرون می‌ریزد... اما نه، انگار پیاده شده‌ام؛ آن هم درست وسط کوچهٔ کهن‌دژ. قطار با همهٔ سی واگنش آمده است با من تا تهِ کوچه‌ای پیچ‌درپیچ و کاهگلی؛ کوچه‌ای بی‌ریل، با دیوارهای فروریخته. نرمه غباری از شن و خاک در فضای راهرو و کوپهٔ قطار موجی محو دارد؛ موجی به رنگ آبی و طلایی در پس‌زمینه‌ای مهتابی. هیچ مسافری در قطار نیست جز منِ حیرت‌زده، منِ مات، منِ گیج و منگ. ایستاده‌ام و از پسِ پنجره‌های چرک و خاک‌آلودْ کوچهٔ کهن‌دژ را نگاه می‌کنم؛ کوچهٔ خاطرات شیرین و دور کودکی، کوچهٔ قوم و خویش‌های نزدیک و دور، آقاجان و عموجان، مادر و زن‌عمو، ماه‌لقا و اسماعیل، پسرعموهایم، سالار و سلطان.» قزوه از آدم‌های زیادی همان فصل اول نام می‌برد، آدم‌هایی که اول تنها در حد یک اسم هستند اما کم‌کم هرکدام جان می‌گیرند؛ نویسنده نمی‌گذارد حتی یکی از آنها برایمان کمرنگ یا گم شوند. همه شخصیت‌ها در کتاب قزوه مستقل‌اند و داستانی دارند. یوسفعلی میرشکاک درباره علیرضا قزوه گفته است: «قزوه این طور که دارد پیش می‌رود، آثارش از خودش بزرگتر است. به اعتقاد من هرکس که رمان‌خوان حرفه‌ای است باید این رمان را بخواند» و محمد کاظم مزینانی، نویسنده برگزیده جایزه ادبی جلال گفته است: «می‌توانم به قید قسم مدعی باشم که نخستین اثر داستانی قزوه به مراتب از آخرین اثر بسیاری از داستان نویسان مدعی، غنی‌تر است.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
محمد
۱۳۹۸/۰۶/۰۹

#علیرضا_قزوه را بیشتر به شعر و شاعری می‌شناختیم و گاه‌گاهی سفر نامه! حالا اما با رمان #برادر_انگلستان هنر قلمش را به پیش چشم خوانندگان و اهالی کتاب آورده است نمی دانم بگویم برادر انگلستان یک رمان اجتماعی- تاریخی است؛ یا یک رمان

- بیشتر
کتابخور
۱۳۹۸/۰۱/۰۲

خوندش عین خوردن آب کرفسه :)

Mim Alef
۱۳۹۷/۱۰/۱۱

عالی این کتاب. برا رمان خونا عالیه. با دقت بخونید سبکش خاصه

.m. etesami.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱

یک کتاب شدیدا سور ئال .حتما باید خیلی سبک سورئال را دوست داشته باشید .من که دوست نداشتمش

ابن آدم
۱۳۹۹/۰۳/۰۴

متن پیچیده ای دارد ولی با گذر زمان جذابیت متن بیشتر می شود. خیلی باید صبر داشته باشید. در نهایت خیلی از داستان و طرز بیانش خوشم اومد. بسیار لذت بردم

کاربر الهام
۱۳۹۹/۰۲/۳۰

.کتاب در فضای سورئال شروع میشه ،ادامه پیدا میکنه و در همون فضا تموم میشه .برای رمان خوان های حرفه ای خوبه.ولی اگه تازه کار هستید پیشنهاد نمیکنم.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
کاش مختاری بود و این‌همه شمر و ابن سعد را از درون ذهن مظلوم اسماعیل بیرون می‌ریخت و به سزای اعمالشان می‌رساند.
daily100

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۷۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۱۰/۱۰
تعداد صفحات۳۷۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۱۰/۱۰