با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
آنیما در شعر شاملو

دانلود و خرید کتاب آنیما در شعر شاملو

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آنیما در شعر شاملو  نوشته  الهام جم‌زاده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب آنیما در شعر شاملو

«آنیما در شعر شاملو» نوشته‌ی الهام جمزاد(-۱۳۶۰) است. این کتاب متنی پژوهشی است در خصوص وجود کهن‌الگوی آنیما در اشعار احمد شاملو. کهن الگوها مفاهیمی مشترک هستند که از گذشته‌های دور، از اجداد بشر،‌ نسل به نسل منتقل شده‌اند و در ژرفای ضمیر ناخودآگاه، جای گرفته‌اند. مهم‌ترین کهن الگوها از نظر روان پزشک بزرگ سویسی، کارل گوستاو یونگ، عبارتند از: سایه،‌ پرسونا،‌ خود، آنیما و آنیموس. آنیما از مهم‌ترین مفاهیم کهن الگویی است. به عقیده‌ی یونگ آنیما (روان زنانه)، «تجسم تمام تمایلات روانی زنانه در روح مرد است، مانند احساسات و حالات عاطفی مبهم، قابلیت عشق شخصی، احساس خوشایند نسبت به طبیعت و رابطه‌ی او با ضمیر ناخودآگاه» این صور مثالی برای رسیدن به مرزهای خودآگاهی در نمادهای گوناگون طبیعی جلوه‌گر شده‌اند و در آثار هنرمندان نمود پیدا کرده‌اند. آنیما از مهم‌ترین کهن‌الگوهای یونگ است که به روان زنانه‌ی مرد اشاره دارد. آنیما می‌تواند در عناصر مختلف طبیعت ظهور نماید و با اثربخشی بر اعمال، رفتار، ذهن و زبان هنرمند، آثار وی را تحت تأثیر خود قرار دهد. در این کتاب، تلاش شده است که این کهن‌الگو در اشعار بزرگ شاعر معاصر ایران، احمد شاملو بازنگری شود و موارد تأثیرگذاری آنیما بر افکار و سروده‌های شاملو،‌ مورد بررسی قرار گیرد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Hemmat
۱۳۹۶/۰۳/۲۵

عرض ادب و احترام _ ضمیر ناخودآگاه جمعی _ آرکی تایپ « archetype » _ یونگ _ شاملو و « نقد اسطوره ای و مدرن» مهمترین مفاهیم و اصطلاحات کلیدی تحقیق حاضر به شمار میروند. ۱) ساخت ضمیر ناخودآگاه از اصطلاحات کاربردی است که

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۲/۰۱
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۸۸۷-۵
دسته بندی
تعداد صفحات۴۰۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۲/۰۱
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۸۸۷-۵