با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب هشت کتاب سهراب سپهری به انضمام زندگینامه و کتابنامه اثر نرگس  علی مردانی

دانلود و خرید کتاب هشت کتاب سهراب سپهری به انضمام زندگینامه و کتابنامه

۴٫۶ از ۲۱ نظر
۴٫۶ از ۲۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب هشت کتاب سهراب سپهری به انضمام زندگینامه و کتابنامه  نوشته  نرگس  علی مردانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب هشت کتاب سهراب سپهری به انضمام زندگینامه و کتابنامه

هشت کتاب سهراب سپهری(۱۳۵۹-۱۳۰۷)، به انضمام زندگینامه و کتابنامه توسط نرگس علی مردانی( -۱۳۵۷)، در این کتاب گردآورده شده است.

در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم:

«سهراب سپهری از جمله شعرایی است که شعر نو وی اگر نگوییم بیشتر از دیگران حداقل همسنگ بزرگان شعر نو مورد توجه عموم قرار گرفته است. بی دلیل نیست که اشعار او در افواه مردم کوچه و بازار بصورت تمثیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سادگی و در عین حال پیچیدگی استعاره‌ها و تشبیهات بدیع از ویژگیهای شعر سهراب است.

گرچه در ظاهر اشعار سهراب نوعی بیم، نا امیدی و بیهودگی را منعکس می‌کند اما با تدقیق عمیق تر می‌توان اشعار سهراب را به دو دوره زمانی تقسیم کرد. در دوره اول که همان دوره جوانی شاعر است بین سال‌های ۴۰-۱۳۳۰شمسی نوعی سرخوردگی، یأس، بیم و نقد اجتماعی بن مایه شعر سهراب را تشکیل می‌دهد. اما در دوره دوم یعنی از سال ۵۹-۱۳۴۰ یک نوع نگرش جدید به زندگی که مربوط به دوره پختگی و اندوختن تجارب اوست دیده می‌شود. در دوره دوم یأس و بیم و بیهودگی جای خود را به حس نوع دوستی، خوش بینی و امید به آینده، ترویج سادگی و ساده زیستی و آرامش روحی با الهام از طبیعت می‌دهد.

شاعر می‌کوشد از کشاکش دعواهای سیاسی که شعرای معاصرش درگیر آنند دوری کند و بجای سطح به عمق بپردازد. آرامش روحی ناشی از آشنایی با ادیان شرقی و قریحه ذاتی شاعر که متأثر از پرورش در محیط مذهبی زادگاهش است، به او کمک می‌کند به خلق آثار نو و متمایز با دیگران بپردازد. او ریشه‌های دردهای بشر امروز را بازمی‌شناسد و به نقد حرص، روحیه نا آرام و زیاده‌طلبی انسان‌ها می‌پردازد و آنگاه راه حل خود را ارائه می‌دهد. راه حل سهراب بسیار ساده است. تأکید بر الهام از طبیعت و دستیابی انسان به آرامش روحی او را از تعدی و دست‌اندازی به دیگران باز می‌دارد.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۲)
....
۱۳۹۷/۰۶/۱۱

در دل من چیزی است مثل یک بیشه نور، مثل خواب دم صبح/ و چنان بی تابم که دلم می‌خواهد/ بدوم تا ته دشت، بروم تا سر کوه/ "دورها آوایی است که مرا می‌خواند"

سیّد جواد
۱۳۹۷/۰۴/۰۴

کتاب بیست و پنجم برنامه مطالعه از طرح کتابخانه همگانی هفته نامه گل آقا ( که به نظرم بهترین نشریه بعد از انقلاب بود) در سالهای اول دهه هفتاد یک شعر طنزی بر اساس یکی از شعرهای سهراب چاپ کرده بود

- بیشتر
k.t
۱۳۹۷/۰۵/۱۱

حیات غفلت رنگین یک دقیقه ی "حوا "ست.🌹😊

AλI
۱۳۹۹/۱۲/۲۰

لطفاً نام شاعر هم در کنار گردآورنده قرار بدید! این کتاب در نتایج جستجوی نام سهراب سپهری به‌عنوان نویسنده، نمایش داده نمی‌شه.

کاربر ۳۴۷۰۱۴۵ یاس
۱۴۰۰/۰۵/۲۰

به سراغ من اگر می آیید پشت هیچستانم پشت هیچستان جایی است پشت هیچستان رگهای هوا پر قاصدهایی ست که خبر می آرند از گل واشده ی دورترین بوته ی خاک

ROHAM
۱۳۹۷/۰۶/۱۱

دوستش دارم.

M.MOBASHERI
۱۳۹۵/۱۲/۰۱

لطفا رایگان کنید

Z/M
۱۴۰۰/۱۱/۰۴

نسخه چاپی کتاب رو خوندم ، واقعا زیباست

"Shfar"
۱۳۹۸/۰۴/۲۷

این یکی کتاب با اون یکی کتابش (هشت کتاب) که فرقی داره؟؟ تازه این کتابخانه همگانی هم هست! و کامل تره...

گابو
۱۳۹۶/۱۰/۱۴

صدای پای آبش رو بیشتر دوست داشتم.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸۹)
من سالها مذهبی ماندم، بی‌آنکه خدایی داشته باشم.
『sachli』
به سراغ من اگر می‌آئید نرم و آهسته بیائید، مبادا که ترک بردارد چینی نازک تنهائی من.
Pariya
جهان آلودۀ خواب است و من در وهم خود بیدار
سیّد جواد
و خدایی که در این نزدیکی است
"Shfar"
خوب بود این مردم، دانه‌های دلشان پیدا بود
[ مریم‌السلطنه ]
مرد بقال از من پرسید: چند من خربزه می‌خواهی؟ من از او پرسیدم: دل خوش سیری چند؟
سیّد جواد
و خدایی که در این نزدیکی است
🌸📚💖Shamim💖📚🌸
جهان آسوده خوابیده است فروبسته است وحشت در به روی هر تکان هر بانگ چنان که من به روی خویش در این خلوت که هر نقشی غم‌انگیز است و دیوارش فرو می‌خواندم در گوش دمی از عمر اگر باقیست در آن آسوده باید زیست جهان آسوده خوابیده است و من در رنج خود بیدار به روی هر صدا راه گریزش بسته هول شب و می‌گوید: «دمی آسوده باید زیست» با من در و دیوار این خلوت که رنگ دلگشایش نیست
helya.B
زندگی شستن یک بشقاب است
سیّد جواد
دختر بالغ همسایه پای کمیاب‌ترین نارون روی زمین فقه می‌خواند.
سیّد جواد

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۶/۱۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۳۲۳-۰۰-۸
تعداد صفحات۳۱۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۶/۱۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۳۲۳-۰۰-۸