با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب صوتی دزیره اثر آن‌ماری سلینکو

دانلود و خرید کتاب صوتی دزیره

۴٫۵ از ۲۰۲ نظر
۴٫۵ از ۲۰۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی دزیره  نوشته  آن‌ماری سلینکو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
معرفی نویسنده
عکس آن‌ماری سلینکو
آن‌ماری سلینکو
اتریشی | تولد ۱۹۱۴ - درگذشت ۱۹۸۶

آن ماری سلینکو نویسنده‌ای اتریشی است که یکی از برترین رمان‌های دنیا را خلق کرد و اغلب فارسی‌زبان‌ها رمان دزیره‌ از او را با ترجمه‌ی «ایرج پزشکزاد» در خاطرشان دارند. این نویسنده‌ در رمان‌هایش بیشتر به دنیای زنان پرداخت و شخصیت اصلی آثار او زن هستند، اما بر خلاف تصوری که داریم، در آثار باارزش سلینکو سیاست، تاریخ و اجتماع فراموش یا انکار نشده‌اند.

آن ماری سلینکو در ‍۱ سپتامبر ۱۹۱۴ در کشور اتریش متولد شد. او از شانزده سالگی به نوشتن روی آورد و در طول بیست سال شاهکارهای ادبی بسیاری را به زبان آلمانی خلق کرد. آثاری که سلینکو به دنیای ادبیات اضافه کرد تا امروز که بیش از صد سال از زمان زندگی او می‌گذرد، هنوز برای خوانندگان ادبیات جذابیت دارد و همچنان در لیست پرفروش‌های ادبیات کلاسیک جهان قرار دارد.

چیزی که آثار آن ماری سلینکو را سر زبان‌ها نگه داشته که بعد از نیم قرن پس از نوشته شدن همچنان از برترین رمان‌های جهان به حساب بیایند، علاوه بر ارزش ادبی، مواردی است مثل پرداخت هوشمندانه نسبت به وقایع تاریخی، ریزبینی و توجه به شخصیت‌های واقعی (مثلا سیاستمدارانی همچون ناپلئون و...) و همچنین فرهنگ زمانه‌ی خود و البته نوعی نگرش برابری‌خواهانه برای زنان هم مورد توجه است.

سلینکو در سال ۱۹۳۹ در حالی که بیست‌وپنج‌سالگی خود را می‌گذراند، آغاز شدن جنگ جهانی را به چشم دید و در این زمانه‌ی پرخطر تصمیم به مهاجرت گرفت و همراه با همسرش از آلمان به دانمارک مهاجرت کرد. البته در بحبوحه‌ی جنگی خونبار و آتشین چنین تصمیمی به راحتی گرفته و عملی نمی‌شد. چرا که او تحت عنوان پناهجو از آلمان نازی به کشوری که همسرش به آن تعلق داشت (دانمارک) پناهنده شد. زمان اقامت این زوج جوان در کشور دانمارک هم طولانی نشد و پس از چهار سال زندگی در این کشور مجددا تصمیم به مهاجرت گرفتند. آنها این بار کشور سوئد را به عنوان مقصد در نظر گرفتند و برای بار دوم به خاک این کشور پناهنده شدند.

با در نظر گرفتن سختی‌ها و مرارت‌هایی که زمانه‌ی آن ماری به او و همسرش تحمیل کرد، می‌توان به این موضوع پی برد که چرا در رمان‌های او وقایع تاریخی و اثرات سهمگین آنها بر زندگی شخصیت‌ها نادیده گرفته نشده است. می‌توان نقش وقوع جنگ، کشتارهای بی‌منطق، ریخته شدن خون‌ انسان‌های بی‌گناه و رها کردن خانه و کشور را در جهان فکری این نویسنده دید. البته نکته‌ اینجا است که نباید دچار این تصورات غلط شد که تمام رمان‌های آن ماری سلینکو پر است از این وقایع، بلکه با دانستن شرایط زندگی نویسنده می‌توان تاثیرات دنیای سیاست و وقایع بر زندگی کاراکترهایی که سلینکو خلق کرده را شاهد بود.

رمان‌های آن ماری سلینکو

آن ماری سلینکو در بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ داستان و رمان می‌نوشت و کتاب پرفروش، ماندگار و محبوب او یعنی دزیره در اواخر عمر کاری او (در سی‌وشش‌سالگی او) نوشته شد. در حالی که او دو سال پیش از شروع شدن جنگ جهانی و آوارگی‌هایش (یعنی در سال ۱۹۳۷) رمانی را منتشر کرد که با نگاهی زیرکانه به زندگی دختری بازیگر می‌پردازد و به گفته‌ی مخاطبان این رمان روایتی جذاب، روان و دلنشین دارد. این کتاب از سلینکو هیچگاه نتوانست شهرت و جاودانگی دزیره را پیدا کند، اما این موضوع دلیلی بر غیرجذاب بودن آن نیست.

آن ماری سلینکو در این رمان داستان دختری به نام آنلیز را تعریف می‌کند که هویت او تقریبا زیر سایه‌ی خواهر زیبایش مدفون شده و تنها چند روز پس از تولد هجده‌سالگی‌اش با حقیقتی درمورد خودش مواجه می‌شود. این حقیقت مبنی بر زشت بودن او است که توسط یک بازیگر مشهور به نام کلودیو پلس به روی او آورده می‌شود. آنلیز در زمانه‌ای زندگی می‌کند که اگر زنی زیبا تلقی نشود، در واقع زندگی برای او به پایان خواهد رسید، اما آنلیز روی دیگری از سکه‌ را برای خودش و زنان نمایان می‌کند.

دزیره اثر جاودانه و مسحورکننده‌ی آن ماری سلینکو در سال ۱۹۵۱ منتشر شد. این داستان در واقع نوعی روزانه‌نویسی یک دختر ساده و چهارده‌ساله به نام دزیره است. دزیره دل به ناپلئون می‌بازد و آنها به یکدیگر قول ازدواج می‌دهند. تا اینکه ناپلئون در فرانسه با زنی دیگر ملاقات می‌کند و با او ازدواج می‌کند. واقع شدن این موضوع غم بار در زندگی دزیره می‌تواند یک نقطه‌ی پایان بر تمام آرزوها و امیدهای این زن جوان باشد، در حالی که ورق برمی‌گردد و دزیره را به وقایعی دیگر پیوند می‌زند که داستان دلفریب او شکل می‌گیرد.

مخاطبان این اثر همواره به این موضوع اذعان دارند که حتی با دانستن یک به یک وقایع این داستان هر از گاهی دوباره به سراغ دزیره می‌روند تا دوباره از این اثر لذت ببرند. رمان دزیره حداقل به ۲۵ زبان دنیا ترجمه شده، علاوه بر آن در سال ۱۹۵۶ فیلمی بر اساس دزیره ساخته شد که به لطف بازی‌های درخشان افرادی مثل مارلون براندو آن هم یکی از آثار جاودانه‌ی سینما لقب گرفت.

مرگ آن ماری سلینکو

متاسفانه آن ماری سلینکو بیست سال قبل از مرگش خود را از نویسندگی و داستان‌نویسی بازنشسته کرد، کسی چه می‌داند شاید بیست سال زمانی کافی بود تا شاهکارهایی دیگر از زندگی زنان هم‌نسل خود روایت کند. در نهایت آن ماری سلینکو در ۲۸ جولای ۱۹۸۶ در سن ۷۲ سالگی زندگی را ترک کرد.

معرفی کتاب صوتی دزیره

کتاب صوتی دزیره رمانی عاشقانه و تاریخی اثر آنه ماری سیلینکو، است که داستان زندگی ناپلئون بناپارت را روایت می‌کند. کیوان عبیدی آشتیانی این کتاب را به فارسی ترجمه کرده و گروه فرهنگی آوا نامه با همکاری نشر افق و با صدای شیما درخشش فایل صوتی این کتاب را تهیه کرده‌اند.

خلاصه کتاب صوتی دزیره

کتاب صوتی دزیره رمان تاریخی و عاشقانه‌ای برگرفته از اتفاقات نیمه دوم قرن هجدهم میلادی و به قدرت رسیدن ناپلئون بناپارات در فرانسه است. این داستان زندگی دختری به نام دزیره از خانواده‌‌ی تاجر ابریشمی را روایت می‌کند. دزیره در سن نوجوانی عاشق افسر جوانی می‌شود و با یکدیگر قرار ازدواج می‌گذارند. در گذر حوادث تاریخی افسر جوان تبدیل به ناپلئون بناپارت می‌شود. ناپلئون بناپارت برای تثبیت قدرت خود با ژوزفین ازدواج می‌کند و دزیره با دلی شکسته عشق خود را از دست می‌دهد.

شنیدن کتاب دزیره را به چه کسانی توصیه می‌کنیم؟

اگر شما فردی علاقه‌مند به داستان‌های عاشقانه‌اید، شنیدن این کتاب صوتی را در اولویت قرار دهید. همچنین اگر علاقه‌مند به دانستن تاریخ هستید با خواندن این رمان تاریخی و عاشقانه می‌توانید با وقایع نیمه دوم قرن هجدهم میلادی در اروپا و به قدرت رسیدن ناپلئون بناپارت آشنا شوید.

درباره آنه ماری سیلینکو

آنه ماری سیلینکو نویسنده‌ای آلمانی است که در بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ رمان‌های پرفروشی را در آلمان به چاپ رساند. وی در سال ۱۹۳۹، در آغاز جنگ جهانی دوم، به همراه همسر دانمارکی اش به دانمارک پناهنده شد. چهار سال بعد از این واقعه، آن‌ها دانمارک را به مقصد سوئد ترک کردند و به آنجا پناهنده شدند. تعداد زیادی از رمان‌های او به فیلم تبدیل شده و به زبان‌های زیادی نیز ترجمه شده‌اند. آخرین اثر این نویسنده کتاب صوتی دزیره است.

بخشی از کتاب صوتی دزیره

تصمیم گرفته‌ام برای فردا، با چهارتا دستمال جلوی لباسم را پر کنم تا مثل دخترهای کاملا بالغ به نظر برسم. البته بالغ شده‌ام، اما هیچ‌کس این موضوع را نمی‌داند، چون ظاهرم نشان نمی‌دهد.

نوامبر گذشته، چهاردهساله شدم پاپا این دفترچه‌ی قشنگ را به مناسبت تولدم به من هدیه داد. حیف است که این صفحه‌های سفید زیبا با نوشتن خراب بشوند. یک طرف دفترچه قفل کوچکی است که می‌توانم آن را قفل کنم. حتی خواهرم، ژولی، نخواهد فهمید توی آن چه چیزهایی می‌نویسم. این آخرین هدیه از طرف پاپای عزیز بود، چون پدرم، فرانسوا کلری، تاجر ابریشم اهل مارسی، دو ماه پیش از یک بیماری ریوی درگذشت.

وقتی دفتر را روی میز، میان هدیه‌هایم دیدم با نگرانی پرسیدم: «چه باید توی آن بنویسم؟» پاپا لبخندی زد و پیشانی‌ام را بوسید: «داستان همشهری برناردین اوژنی دزیره کلری.» این را گفت و چهره‌اش غمگین شد.

امشب نشوتن داستان زندگی‌ام را شروع می‌کنم چون آن‌قدر هیجان‌زده‌ام که خوابم نمی‌برد. پس به‌آرامی از تختم پایین می‌آیم و امیدوارم ژولی از نور شمع بیدار نشود چون عصبانی می‌شود.

به این دلیل هیجان‌زده‌ام که فردا قرار است با زن برادرم، سوزان، به دیدن آلبیت، نماینده‌ی مجلس بررویم و از او بخواهیم اتین را آزاد کند. چون برادرم، اتین، زندگی‌اش در خطر است. دو روز پیش خیلی ناگهانی پلیس آمد و بازداشتش کرد. این روزها از اینگونه اتفاق‌ها زیاد می‌افتد. پنج سال از انقلاب کبیر می‌گذرد و مردم معتقدند هنوز تمام نشده است. به هر حال، هر روز سرهای زیادی در میدان تالار شهر زیر گیوتین می‌روند و ارتباط با اشراف‌زاده‌ها بی‌خطر نیست. خوشبختانه، هیچ کدام از بستگان ما از اشراف‌زاده‌ها نیستند. پاپا راه خودش را می‌رفت، تجارت کوچک پدربزرگ را توسعه داده و یکی از بازرگان‌های بزرگ ابریشم در مارسی شده بود. پاپا از انقلاب راضی بود، گرچه قبلاز آن مقداری پارچه‌ی ابریشم آبی برای ملکه به دربار فرستاده بود. اتین می‌گوید دربار پول آن ابریشم‌ها را هرگز نداد. وقتی پاپا اولین اعلامیه‌ی حقوق بشر را برایمان می‌خواند، تقریبا گریه‌اش گرفته بود.

بعد از مرگ پاپا، اتین تجارتخانه‌اش را می‌گرداند. وقتی اتین بازداشت شده بود، آشپزمان ماری، که حکم دایه‌ی مرا هم دارد، آهسته به من گفت: «اوژنی، شنیده‌ام که آلبیت به شهر آمده. زن برادرت باید به دیدنش برود و کاری کند که همشهری اتین را آزاد کنند.» ماری همیشه می‌داند در شهر چه خبرهایی هست.

Smnhgh
۱۳۹۹/۰۵/۲۳

کتاب دزیره و عملا با سه تا ترجمه خوندم: با ترجمه کاغذی «همایون پاکروان» شروع کردم و نصفشو خوندم، یک سال بعد از اول نسخه صوتی آوانامه و گوش دادم (تقریبا ۷۰٪ شو ) ولی به دلایلی ترجیحم این بود

- بیشتر
Yasi Shams
۱۳۹۸/۱۲/۱۵

تو این اوضاع قرنطینه قیمت رو کم کنید بتونیم استفاده کنیم

بهار قربانی
۱۳۹۹/۰۶/۳۰

فک نمیکردم، کسی رو بتونم هم طراز جناب سلطان زاده قرار بدم،اما خوانش خانم درخشش خیلی عالی و پر احساس بود و جذابیت داستان رو دو چندان کرده بود.داستان جالبی و البته قابل تاملی بود، در هر لحظه از داستان

- بیشتر
negarin
۱۳۹۹/۰۵/۰۷

خوانش عالی. موسیقی های متن بسیار بجا و دلنشین. داستانی عاشقانه در دوران انقلاب کبیر فرانسه. من که عاشق رمان های عاشقانه وتاریخی ام و واقعا لذت بردم. اگر به کتاب صوتی گوش میدین (باتوجه به اینکه وقتگیر تر هست)

- بیشتر
آرمان
۱۳۹۸/۰۹/۰۵

اجرای راوی بسیار فوق‌العاده است. با وجود اینکه نسخه کاغذی این کتاب رو در دوران راهنمایی خوانده بودم، به خاطر اجرای خانم درخشش این بار کتاب رو به شکل صوتی مطالعه کردم. روایت داستان بسیار دلنشین است و در واقع

- بیشتر
samira
۱۳۹۹/۰۹/۲۸

داستان بسیار زیبا و جذاب و گویندگی بسیار خوب خانم درخشش

Javad Imany
۱۳۹۹/۰۲/۱۱

کتاب ارزشمندی است البته من چندین سال پیش نسخه چاپی کتاب را خواندم و این نسخه صوتی را گوش نکردم اما از نظر محتوا کاملا توصیه میکنم. داستانی عاشقانه با حوادث واقعیِ تاریخی که تا حدودی شما را با احوالات

- بیشتر
عطریاس
۱۳۹۹/۱۱/۰۴

من قبلاً کتاب دیگری رو با ترجمه دیگر خواندم اما کششی در من به وجود نیاورد و نیمه کاره رهایش کردم بعد متوجه شدم کتاب صوتی نیز دارد گفتم این را امتحان کنم چون خیلی تعریف این کتاب را شنیده

- بیشتر
Zaynab Byun
۱۳۹۹/۰۹/۱۵

من نسخه متنی کتاب رو مطالعه کردم و از نظر من یکی بینوایان و یکی هم دزیره کتاب های فوق العاده ای هستن، تاریخ فرانسه رو خیلی عالی نشون میده و سرگرم کننده هست و برای من هیچ وقت کسل

- بیشتر
dr.mary
۱۳۹۹/۰۲/۲۳

کتابی تاریخی تلفیقی از عشق وتاریخ (راضیتون‌میکنه) این روایت مربوط به 2 قرن پیش یعنی مربوط به دوره ناصرالدین شاه هست،زمانی که ناصرالدین شاه همیشه داماد بود و ماهانه و هفتگی زن های متعددی رو اختیار میکرد،درحالی که درفرانسه زنها قدرتِ

- بیشتر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۲۷ ساعت و ۱۲ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۲۲۴۶٫۳ مگابایت
زمان۲۷ ساعت و ۱۲ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۲۲۴۶٫۳ مگابایت