با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سروده‌هایی از پیامبر ایرانی زرتشت

دانلود و خرید کتاب سروده‌هایی از پیامبر ایرانی زرتشت

۴٫۳ از ۱۶ نظر
۴٫۳ از ۱۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سروده‌هایی از پیامبر ایرانی زرتشت  نوشته  علی نیکویی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب سروده‌هایی از پیامبر ایرانی زرتشت

زَرتُشت یا زَردُشت یا اشوزَرتُشت(۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰سال پیش از میلاد مسیح)، پیامبر ایران باستان است که مزدیسنا را بنیان گذاشت.

وی همچنین سراینده گات‌ها، کهن‌ترین بخش اوستا است.

زمان و محل دقیق تولد وی مشخص نیست اما گمانه‌زنی‌ها و اسناد، زادگاه وی را به مناطق مختلفی از جمله ری و خوارزم نسبت داده‌اند.

تعلمیات زرتشت بعدها با باورهای بومی ایرانیان ترکیب شد و مزدیسنای کنونی را که نزدیک به پنج سده دین رسمی ایران نیز بوده ‌است، پدید آورد.

گاتاها یا گاهان یا گات‌ها (اوستایی: گاثا، سانسکریت: گاثا، پهلوی: گاسان، گاهان) عبارت از ۱۷ سروده‌ای است که از دیرباز از سخنانِ زرتشت اسپنتمان می‌دانسته‌اند و دربرگیرنده پیام و آموزش‌های وی و بنیادِ مزدیسنا است و کهن‌ترین و سپنتاترین بخشِ کتابِ اوستا شمرده می‌شود.

قدیم‌ترین و مقدس‌ترین بخشِ اوستا، کتاب دینی زرتشتیان، گات‌ها است.

از زمان‌های بسیار قدیم گات‌ها را سخنان و اشعار خود زرتشت می‌دانستند. اوستایی که اکنون در دست است تنها یک چهارم کتابی است که در دوره ساسانیان وجود داشته‌ است.

اوستا در شکل کنونی خود شامل پنج بخش است. بخش‌های اوستا عبارت است از:

۱. یسنا به معنی پرستش و نیایش است و مهمترین قسمت اوستاست. سخنان زرتشت موسوم به گات‌ها، در آن گنجانده شده‌ است. کلاً شامل ۷۲ فصل یا هات است.

۲. ویسپرد شباهت تامی به یسنا دارد و همراه آن در مراسم دینی خوانده‌ می‌شود.

۳. یشت‌ها از برای ستایش پروردگار و نیایش امشاسپندان و فرشتگان و ایزدان است. از نظر قدمت زبانی احتمالاً چند سده با عهد گات‌ها اختلاف زمانی دارد. یشت‌ها گروهی از متن‌های کهن هستند که از راه تلفیق در گنجینهٔ آیین زرتشتی گنجانده شده‌اند.

۴. وندیداد به معنی قانون است. این بخش شامل بسیاری از قوانین مذهبی و احکام دینی زرتشتیان می‌شود. تألیف آن معمولاً به پس از دورهٔ هخامنشی نسبت داده‌می‌شود. زبان و سبک و انشاء وندادید با این فرض که همهٔ کتاب از دورهٔ اول اشکانی است، کاملاً سازگار است.

۵. خرده‌اوستا به معنی اوستای کوچک است. برای شرح نماز، ادعیه، روزهای متبرک ماه و اعیاد مذهبی سال و سایر مراسم مثل سِدرِه‌پوشی و کُشتی بستن کودکان، عروسی، سوگواری و غیره درست شده‌است.

کل گات‌ها ۱۷ هات است و شامل ۲۳۸ بند و ۸۹۶ بیت و ۵۵۶۰ کلمه است. گات‌ها منظوم است و از جهت وزن شعر و تعداد مصراع‌ها در هر بند، به ۵ بخش به شرح زیر تقسیم شده ‌است:

• اهنود به معنی سرور و مولا است. اهنود از هات ۲۸ یسنا شروع می‌شود.

• اشتود به معنی سلامت و عافیت است.

• سپنتمد به معنی خرد مقدس است.

• وهوخشتر به معنی اقتدار نیک و کشور خوب است.

• وهیشتواشت به معنی بهترین خواسته و نیکوترین ثروت است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۷)
معجزه ی سپاسگزاری
۱۳۹۸/۰۲/۱۰

انسان ایرانی...

Mahsa
۱۳۹۹/۰۸/۱۳

🌹🌺🌼

شیرین
۱۳۹۹/۰۱/۰۸

بسیار عالی

کاربر ۳۲۵۳۰۹۳
۱۴۰۰/۰۳/۱۰

بسیار زیبا

Travis
۱۴۰۰/۰۱/۰۶

زرتشت، پیامبر راستی و خرد... زادروزش خجسته باد.

شلاله
۱۳۹۵/۰۴/۰۹

درود بر اشو زرتشت راستی بهترین نیکی است ، که مایه نیک بختی است. نیک بختی از آن کسی است که راست باشد و خواستار بهترین راستی ❤💜❤

Meloy G
۱۳۹۹/۰۲/۰۱

با کلی شوق و ذوق کتاب رو خریدم بعد میبینم به جای ۶۳ صفحه فقط ۱۸ صفحه وجود داره.. لطفا پاسخگو باشید اینکار کلاهبردارایِ!!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۲)
گناهکاران نمی‌دانند که زندگی آنان را می‌آزماید، پیشرفت از کار و کوشش است. و خدای دانا بهتر از همه از سرنوشت همگان آگاه است.
-Dny.͜.
خوشبختی از آن اوست که به دیگران خوشبختی بخشد.
.ً..
اندیشیدن در آرامش، بهترین راه دانش‌اندوزی است.
فرزانه
خدای دانا، کسانی را که از روی راستی بهترین پرستش‌ها را به جا می‌آورند، چه در گذشته باشند و چه اینک و چه در آینده باشد می‌شناسد. سرود ۵۱- بند ۲۱
azaad
آموزگار بد، گفته‌های دینی را بر می‌گرداند و پریشان می‌کند. با آموزش‌های خود زندگی خردمندانه را تباه می‌سازد و بدین سان مردم را از داشتن سرمایه‌ی گرانبهای راستی و اندیشه‌ی نیک باز می‌دارد.
.ً..
من زرتشتم؛ تا آن‌جا که توان دارم دشمن سرسخت دروغ و پشتیبان استوار راستی خواهم بود، تا تمام جهانیان به راستی درآیند. من همیشه ای خدای دانا تو را ستایش می‌کنم و با سرودهایم تو را نیایش خواهم کرد.
شیرین
پاداش گرانبهای خدای دانا از آن کسی است که در کالبد جسمانی و جهان مادی با منش پاک به کار و کوشش پردازد و در آبادانی و پیشرفت جهان بکوشد و به این وسیله خواست پروردگار را برآورده سازد. سرود ۳۴ - بند ۱۴
Travis
پیشوایان دروغین دوست مردم نیستند و از قوانین آبادی دورند و از رنج بردن جهان شاد می‌شوند و سرانجام به علت کردار و آیین بد خود به خانه‌ی دروغ کشیده می‌شوند. سرود ۵۱- بند ۱۴
Travis
زرتشت تمام این خدایان را از مقام تقدیس به زیر کشید و به آنان لقب دیو (به معنی خدای دروغین) داد و در مقابل تمام آن خدایگان دروغین از یک خدای نام برد و وی را «اهورامزدا» نام نهاد (به معنی خدای توانا و دانا) .
Meloy G
ای کسانی که به اندیشه‌ی نیک دلبسته‌اید خشم را از خود دور بدارید و در برابر ستم بایستید. سرود ۴۸- بند ۷
Travis

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۱۰/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۹۶۴-۲۴۳-۱۲۴-۳
دسته بندی
تعداد صفحات۶۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۱۰/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۹۶۴-۲۴۳-۱۲۴-۳