با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سگ‌لرزه

دانلود و خرید کتاب سگ‌لرزه

۴٫۵ از ۲۴ نظر
۴٫۵ از ۲۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سگ‌لرزه  نوشته  فرشته فرشاد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب سگ‌لرزه

نمایشنامه سگ‌لرزه نوشته فرشته فرشاد اثری گیرا و قوی است از تقابل آرزو‌های آدم‌ها در نقاط مختلف زندگی و تاثیر تصمیم‌گیری‌های مهم و بزرگ زندگیشان. این نمایشنامه که بارها اجرا شده است نشان داده می‌تواند مخاطب را زبان و روایتش همراهش کند.

درباره نمایشنامه سگ‌لرزه

این اثر سخن از مردی است که اولین انتخابش را به دلیل نازایی کنار می‌گذارد و زنی دیگر می‌گیرد با نشاط بچه‌دار شدن. بحرانی که دامن می‌خورد به عمری از پیرزن که در خانه‌ای کهنه چونان خودش نشسته و سیروس همسایهٔ طبقهٔ زیرین با اندیشه‌ای تازه و در پی سودی بیشتر مقابل توهم بیمار گونه‌ی پیرزن ایجاد تضاد دراماتیک و نمایشی می‌کند.

سگ لرزه‌ای که خاستگاه نویسنده‌اش به حسادت مادربزرگ در توهم و سیروس در تجمل با همسری پا به ماه و اختلاط این دو با حضور ناپیدای همسر سیروس و پیدا شدن مروارید که هوویی است دلخراش و کینه‌پا در مقابل پیرزن نهایت نمی‌گیرد و لایه از لایهٔ آدم‌ها برمی‌دارد و دستمایه‌ای زیبا و پرداختی با کنار مایهٔ ترانه‌های مردمی و نثر پسندیده و شایسته شخصیت‌های نمایشی را از بستر یک‌نواختی واقعیت به چالش شخصیت‌های کهنه و نو در می‌اندازد.

خواندن نمایشنامه سگ‌لرزه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این نمایشنامه برای تمام علاقه‌مندان به ادبیات نمایشی مناسب است. کسانی که مایل هستند با سبک و ساخت نمایشنامه ایرانی آشنا شوند می‌توانند از این اثر که سرشار از کلمات اصطلاحات عامیانه است استفاده کنند.نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۴)
mie
۱۳۹۹/۰۱/۱۴

هرچند که واقعه کلیدی قصه خوب پرداخت نشده، اما شخصیت پردازی نقش اول بی نظیر انجام شده است. و خواندنش لذت بخش.

Awin Derakhshani
۱۳۹۸/۱۰/۱۴

محشره 😍😍

farideh
۱۳۹۸/۱۲/۲۰

عجب :)) خیلی خوب بود :))

Ghazal Karavan
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

کوتاه ولی بسیار قوی و تاثیر گذار ...فوق العاده بود ...

elham
۱۳۹۹/۰۱/۲۱

پایانش خشن بود. اما خوندنش خالی از لطف نبود.

آننا
۱۳۹۹/۰۱/۲۱

خانوم بزرگ شخصیت خیلی جالبی داره. مخاطب با اینکه از یه نسل دیگه اس باهاش همزاد پنداری می کنه. نمایشنامه دوست داشتنی ای هست.

دینانی
۱۳۹۹/۰۱/۲۴

یه کار ایرانی خوب، شخصیت پردازی و حال و هوایی که داره حس لذت بخش و دوست داشنی ای رو در خواننده ایجاد می کنه

athena_lgr
۱۳۹۹/۱۱/۰۲

شکل و نوع مکالمه رو خیلی دوست داشتم،کلمه های بامزه و روان ولی خب...! دوست داشتم یجور دیگه تموم بشه یهو همه اتفاقا آخر میفته و تمام... ولی بازم دوسش داشتم. کشش الکی نداشت.خلاصه و کوتاه.

آویشن
۱۳۹۸/۱۰/۱۷

عالی 😊😍

اَسمآ
۱۴۰۰/۰۵/۰۵

جالب بود و غیرمنتظره!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
به یاد خانوم بزرگ عزیزم و خطوط گونه‌ها و دست‌هایش و به سنگ بودنش که صبورانه پناهم می‌داد تا مشق‌های باطل را زیر چادرش پنهان کنم.
آویشن
فرشته فرشاد نشان داده که آداب نوشتن و گزینش را برای نمایش و نمایش‌نامه به خوبی می‌داند، آینه‌ای را برابر آینه‌ای می‌گذارد و قرنی را در یک صبح نمایشی بدل می‌کند به درامی شایسته با هدف تاریخی نانوشته که قابلیت نگاشتن می‌گیرد. در پایان من اندیشه را به دلم می‌دهم و می‌سرایم که سر و کار ما با شاعری است که سگ‌لرزه‌اش هم از خمیرمایهٔ شعر سرشار است. نگاهی شاعرانه از تلخ و شیرین زندگی از شاه بیت «تو شکمت اومده بالا و من شکمم نیومده بالا» تا عروسک‌های جان‌دار در توهم مادربزرگ و همهٔ آنچه در یاد یادگار می‌ماند.
آویشن
به یاد خانوم بزرگ عزیزم و خطوط گونه‌ها و دست‌هایش و به سنگ بودنش که صبورانه پناهم می‌داد تا مشق‌های باطل را زیر چادرش پنهان کنم.
آویشن
یادداشت عزت الله مهرآوران ... (سگ لرزه)، برای تو و خویش چشمانی آرزو می‌کنم که چراغ‌ها و نشانه‌ها را در ظلماتمان ببینند. نمایش‌نامهٔ سگ لرزه از جانمایه‌ای سنتی بهره گرفته و قصه‌ای است کهنه در ادبیات مردمی که نویسنده از این سوژهٔ نیم بسمل، قصه‌ای نو ساخته با پرداختی هوشمندانه و سرانجامی دردناک.
دینانی
تا دختر خونه بودم، خوب بودم، پیش همه فامیلا محبوب بودم، خانوم جونم چادرنماز می‌خرید، آقاجونم جعبهٔ ساز می‌خرید، آرزو داشتم که شوهر کنم، فِر بزنم، فرقمو یک ور کنم، بزک کنم مثل زن روس بشم، از برای آقائه لوس بشم.
دینانی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۱۰/۰۴
شابک۹۷۸۶۰۰۹۶۳۸۰۹۳
تعداد صفحات۵۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۱۰/۰۴
شابک۹۷۸۶۰۰۹۶۳۸۰۹۳