با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
جانورنامه

دانلود و خرید کتاب جانورنامه

۳٫۸ از ۸ نظر
۳٫۸ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب جانورنامه  نوشته  لایوش ناگ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب جانورنامه

کتاب جانورنامه، نوشته‌ی لایوش ناگ، یک نمونه‌ی دست اول از کاریکاتورها و طنز کلاسیکی است که در اروپای مرکزی و شرقی رواج داشته است. کمال ظاهری کتاب جانورنامه را به فارسی ترجمه کرده و ناشر آن انتشارات چشمه است. 

درباره‌ی کتاب جانورنامه

کتاب جانورنامه، کتابی طنزی درباره‌ی حیوانات است. لایوش ناگ، نویسنده همانطور که شروع به توضیح دادن حیوانات مختلف و ویژگی‌های ظاهری و جسمی آن‌ها می‌کند، نمونه‌ای از طنز کلاسیکی را که در اروپای مرکزی و شرقی رواج داشته است، به ما نشان می‌دهد. در ظاهر و با خواندن هر قطعه از قطعات کوتاه کتاب که هرکدام به یک حیوان خاص متعلق است، به نظر می‌رسد که فقط سعی در توضیح دادن یک حیوان آن هم در غالب طنز داشته است. اما کمی بعد می‌توان دید که او رفتارهای نابهنجاری را  توصیف می‌کند که در جامعه‌ای انسانی که خودش هم در آن زندگی می‌کند، می‌بیند. او با نوشتن متن‌های طنزش، در تلاش بوده است تا تئوری‌های تاریخ مصرف گذشته‌ی سیاسی را به چالش بکشد. 

کتاب جانورنامه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

اگر به خواندن کتاب‌های طنزی که سیاست را به چالش ‌می‌کشند، علاقه دارید، کتاب جانورنامه برایتان جذاب و خواندنی است. 

درباره‌ی لایوش ناگ

لایوش ناگ در سال ۱۸۸۳ در روستایی اطراف آپوشتاگ مجارستان به دنیا آمد. مادرش در خانه‌ای در بوداپست خدمتکار بود و از این‌رو لایوش کوچک تا شش‌سالگی پیش والدین بزرگش در روستا زندگی کرد. وقتی به سن مدرسه رفتن رسید مادرش او را نزد خود به بوداپست برد و آن‌جا به مدرسه گذاشت. لایوش در سال ۱۹۰۱ تحصیلات متوسطه را با نمرات عالی پشت‌سر گذاشت و در همان سال وارد دانشکدهٔ حقوق شد، اما فقر و نداری نگذاشت آن را به پایان برساند، تحصیل را رها کرد و اول معلم سرخانه، بعد کارمند دفاتر حقوقی، و سپس بخش‌دار شهرک کوچکی شد. فقر و نداری در همه‌ی زندگی او گریبان‌گیرش بود. او از انقلاب‌های مجارستان هم به شدت استقبال کرد اما بعد از شکست آن تا مدت‌ها احساس سرخوردگی و ناکامی می‌کرد. کتاب جانورنامه بعد از سکوت طولانی او و بعد از این احوالات روحی‌اش نوشته شد. 

جملاتی از کتاب جانورنامه

طرز آب خوردن فیل هم حکایتی است، خرطومش را توی آب می‌کند، آب را بالا می‌کشد، بعد آن را با همهٔ داروندارش توی دهنش خالی می‌کند، که صد رحمت به خوک. البته نمی‌گویم خوک هم این‌طور آب می‌خورد، منظورم بی‌قباحتی کار فیل است!

رایج‌ترین بیماری در میان فیل‌ها زکام است، می‌توان تصور کرد که چه زکام‌های سختی می‌گیرند و تا وقتی خوب بشوند چه پدری ازشان درمی‌آید!

فیل حیوان باهوشی هم هست. یک وقت خیاطی فیلی داشت که آن‌قدر باهوش بود که یک روز که خیاط فیل را گذاشته بود خانه و رفته بود و دزدها می‌خواستند خانه را بزنند، در را به روی‌شان باز نکرد، چون اصلاً نمی‌توانست باز کند، و خبر هم نداشت که این‌ها چه نقشه‌ای کشیده‌اند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Ms.vey
۱۳۹۹/۰۲/۲۵

خیلی بانمک بود البته مفاهیم داشت اینکه فصل اخرش در مورد یهودی ها اینطور نوشته بود نمیدونم کنایه بود یا شوخی یا هر چیز دیگه من خوشم نیومد اصلا و بخاطر همین به سخره گرفتن یه ستاره کم دادم

Anathena
۱۴۰۰/۰۱/۱۲

از قسمت آخر که درباره یهودیت اون جوری نوشته بود خوشم نیومد. یه حالت نژادپرستانه داشت.

reza mzk
۱۴۰۰/۰۲/۰۳

هر چقدر کتاب خوب بود متاسفانه در فصل آخر همه چی برعکس شد

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۴)
غذای شتر بسیار ساده و ارزان است، چون به خار بیابان هم قناعت می‌کند، آدم‌های بدغذای ایرادگیر می‌توانند بروند از او سرمشق بگیرند.
Ms.vey
به سبب اشتیاق شدید ببر به کشتن به‌جرئت می‌توان او را با انسان مقایسه کرد. زیرا انسان علاوه‌بر نیازهای خود، علاوه‌بر آن یک قرص نان و یک کاسه آش هم دست به کشتار می‌زند، بی‌آن‌که شکل دندان‌هایش توجیهی برای آن باشد. چون انسان فقط گوشت‌خوار نیست، تغذیهٔ مختلط دارد و دندان‌هایش هم مناسب تغذیهٔ مختلط شکل گرفته است. ولی حالا بگیریم که هست، یعنی همه‌جور آدمی با همه‌جور دندانی پیدا می‌شود. باشد، عیب ندارد، قبول! شما بفرمایید در دادگاه عدل الهی این‌طور ازشان دفاع کنید که دندان‌شان باعث خون‌خواری‌های‌شان بود، عیب ندارد! اما یکی به من بگوید این آدم‌هایی که دو رج دندان مصنوعی توی دهن‌شان دارند چرا آدم‌کشی می‌کنند؟
Ms.vey
زرافه بلندقدترین جانور روی زمین است. بلندی‌اش هم بیشتر به خاطر گردنش است، چون گردن بی‌نهایت درازی دارد، به طوری که اگر پیراهن یخه‌دار بپوشد، فقط هزینهٔ شستن یخه‌اش به اندازهٔ هزینهٔ خوردوخوراک و آب و برق جانوران دیگر می‌شود.
f_altaha
خرگوش از جانوران علف‌خوار است، همه‌جور علفی می‌خورد که اصلاً هم چیز بدی نیست، خودِ ما هم علف می‌خوریم، فقط حاضر نیستیم قبول کنیم، برای همین اسمش را گذاشته‌ایم اسفناج
Anathena
مگس در همهٔ شهرهای بزرگ دنیا یافت می‌شود، اما بیش از همه توی دهات، روی نُک دماغ روستاییان بی‌آزارِ می‌نشیند. وقتی مگسی روی دماغ یک روستایی بی‌آزار نشست، یک روستایی بی‌آزار دیگر مشتی روی دماغ روستایی بی‌آزارِ اول می‌کوبد. مگس به‌موقع بلند می‌شود می‌رود، اما خون از دماغ روستایی بی‌آزارِ اول راه می‌افتد.
M
عمر مارها بین یک روز تا ده دوازده سال است ــ بسته به این‌که کِی با چماق توی سرش بزنند. گوشتش خوردنی نیست، اما از پوستش کیف پول‌های قشنگی درست می‌کنند که بسیار موردعلاقهٔ جیب‌برهاست. مارهای بزرگ‌سال بچه‌مارهای تخس را با فریاد «عموچرم‌ساز آمد!» ساکت می‌کنند. ۱۹۲۰
m86
وقتی می‌بیند که آدم فقیر هر چند ترسیده، اما ته دلش حق را به او نمی‌دهد، مدرسه درست می‌کند که در آن به آدم فقیر یاد می‌دهند که اولاً خدا کسی را که دائم به فکر شکمش باشد دوست ندارد، ثانیاً آدم اگر زیاد غذا بخورد مریض می‌شود. آن وقت شب که می‌شود میلیونر به تئاتر یا کاباره می‌رود و از این‌که آدم فقیر این حرف‌ها باورش شده از خنده ریسه می‌رود.
Anathena
گرگ وحشی و خطرناک و بی‌رحم و خون‌خوار است. اما اگر با ببر مقایسه‌اش کنیم، یک جا آن وسط‌هاست، نیمه‌وحشی است، و یا نیمه‌اهلی، یک کلام: میانه‌رو. اگر با انسان، اشرف مخلوقات، مقایسه کنیم، گرگ بنفشه و یاس و آویشن که هیچ، آلاله و شیر و عسل است ــ بسته به این‌که طبع هر کس کدام را می‌پسندد.
Samira.zavie
مورچهٔ ماده هر روز یک تخم می‌گذارد. تخم مورچه سفیدرنگ، و به نسبت هیکلش خوب درشت است، تقریباً نصف هیکل خودش. مورچه‌های ماده حیوانات ساکت و بی‌ادعایی هستند، بی‌سروصدا، بی‌هیچ قدقد و الم‌شنگه‌ای تخم‌های به آن درشتی می‌گذارند، نه مثل مرغ‌های بی‌حیا که به خاطر یک تخم کوچک چنان قشقرقی راه می‌اندازند که گوش آدم می‌رود
Ms.vey
البته، میمون فقط در این امورات سطحی می‌تواند ادای آدم‌ها را دربیاورد، در کارهایی که مربوط به ذات آدم‌هاست حتا زحمت امتحان کردن هم به خودش نمی‌دهد، می‌داند که فایده ندارد، از پسش برنمی‌آید؛ مثلاً کدام میمون است که بتواند در کودنی با یک ژنرال رقابت کند، یا در خباثت به پای یک سرمایه‌دار برسد؟
Ms.vey

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۹/۱۸
دسته بندی
تعداد صفحات۱۰۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۹/۱۸