آغاز داستان: حکایت شهرباز و برادرش شاه زمان ـ حکایت دهقانی و خرش
۴٫۱از ۶۸ نظر

دانلود کتاب صوتی آغاز داستان: حکایت شهرباز و برادرش شاه زمان ـ حکایت دهقانی و خرش

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
۴٫۱از ۶۸ نظر
۴٫۱از ۶۸ نظر
۴٫۱از ۶۸ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی آغاز داستان: حکایت شهرباز و برادرش شاه زمان ـ حکایت دهقانی و خرش

پیشینه داستان‌های هزار و یک شب به هندوستان پیش از دوران هخامنشی بازمی‌گردد و قبل از یورش اسکندر به ایران، به فارسی باستان ترجمه شده است. بعدها در قرن سوم هجری که بغداد مرکز علم و ادب شد؛ این کتاب از پهلوی به عربی برگردانده شد و اصل پهلوی آن از میان رفت. نام ایرانی این اثر «هزار افسان» بوده است که در عربی به «الف خرافه» و سپس «الف لیلة» و در زمان خلفای فاطمی مصر به «الف الیلة و لیلة» درآمده است. پس هزارویک شب سه نسخه داشته است، نسخه هندی سانسکریت، نسخه عربی و نسخه فارسی.

هزارویک شبی که اکنون در دست ما است ترجمه ملا عبدالطیف تسوجی و مربوط به زمان محمدشاه قاجار است که میرزامحمدعلی سروش اصفهانی اشعاری به فارسی برای داستان‌های آن سروده‌ است. نام هزارویک شب هم از زمان ترجمه طسوجی برای این اثر در ایران رایج شد.

داستان‌های هزارویک شب محتوایی اخلاقی- تعلیمی همراه با چاشنی طنز و معما دارند. در این داستان‌های شگفت و زیبا مضامینی همچون عشق، آزادی، عدالت، ایثار و جوانمردی در کنار آداب و سنن کهن ملل مختلف تصویر شده‌اند. این اثر نخستین‌بار در قرن هیجدهم به اروپا راه یافت و توانست مخاطب اروپایی را هم افسون کند. به طوری که بورخس بیشترین الهام را از آن در نگارش داستان‌هایش گرفت.

داستان‌های هزارویک شب از آنجا آغاز می‌شوند که شهریاری هر شب زنی را با خود به بستر می‌برد و او را می‌کشد تا این که نوبت به شهرازد می‌رسد. دختری که از بیزاری پادشاه از زنان آگاه است. شهرزاد برای رهایی از قربانی شدن به دست شاه، هرشب برای او حکایتی تعریف می‌کند. قصه‌هایی شیرین و سرشار از نکته ‌های اخلاقی که در نهایت بیماری شهریار را درمان می‌کند.

در مجموعه هزارویک شب برآنیم تا شما را هر بار با یکی از قصه‌های پر راز و رمز شهرزاد همراه کنیم. در آغاز داستان، حکایت شهرباز و برادرش شاه زمان و حکایت دهقانی و خرش را با صدای گرم آسمان مصطفایی بشنوید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۸)
کاربر ۱۹۲۰۴۳۹
۱۳۹۹/۰۴/۲۸

سرعت گوینده بسیار زیاد بود و هیچ حسی در صدا نبود. شنونده حتی یک قصه از هزار و یک قصه نمادین شهرزاد راکه باعث نجات جان خود و دیگر دختران باقیمانده شهر شده بودند را نشنید. اشتباه کردم که خریدم.

- بیشتر
ahmad1335
۱۳۹۹/۰۴/۰۸

بسیار ناقص است میدانستم خرید نمیکردم

کاربر ۱۹۳۴۴۳۲
۱۳۹۹/۰۲/۲۶

خوب بود اما نمیدونم چرا ناقص بود

monasbr5248
۱۳۹۹/۰۲/۱۵

داستان ناقص بود 😏

1315104
۱۳۹۹/۰۱/۰۸

عالیه خیلی خیلی ممنونم

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است