با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد

دانلود و خرید کتاب مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد

۴٫۳ از ۳۰۱ نظر
۴٫۳ از ۳۰۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد  نوشته  چیماماندا انگوزی  آدیشی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد

چیماماندا اِنگوزی آدیشی (-۱۹۷۷) نویسنده «مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد» با رمان پرفروش «نیمه یک خورشید زرد» شناخته شد. او در بیشتر رمان‌ها و کتاب‌هایش دوران کودکی‌اش در نیجریه و جایگاه نژاد را به تصویر می‌کشد. به گزارش گاردین، این نویسندهٔ موفق با نخستین رمانش جایزه اورنج ۲۰۰۷ را از آن خود کرد و بسیار معروف شد. این بانوی خوش‌قریحه با عنوان نویسنده‌ای نترس معروف است و در تمام آثارش هر گونه تبعیض نژادی، به‌ویژه تبعیض جنسیتی را به چالش می‌کشد.این اثر نیز از پرفروش‌های نیویورک تایمز و هم‌ردیف کتاب دیگر او در این زمینه با نام «ما همه باید فمینیست باشیم» است که پرفروش‌ترین کتاب آمازون در حوزه‌ی مطالعات عمومی جنسیتی است. در مقدمه این اثر چنین می‌خوانید: وقتی چند سال پیش یکی از دوستان دوران کودکی‌ام که حالا بانویی زیبا و قوی شده بود از من پرسید که چطور باید دختر کوچولویش را یک فمینیست بار بیاورد، اولین چیزی که به ذهنم رسید، این بود که خودم هم نمی‌دانم. به‌نظرم سؤال سختی بود. اما من سخنرانی‌های زیادی در مورد فمینیسم انجام داده بودم و شاید همین موجب شده بود که او چنین سؤال سختی را از منِ به‌اصطلاح کارشناس بپرسد. علاوه‌براین، سال‌های سال تجربهٔ کمک در بزرگ کردن بچه‌های دوستان و فامیل داشتم؛ حتی مدتی به‌عنوان پرستار کودک کار کرده و خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌هایم را هم خودم بزرگ کرده بودم. دیده‌ها و شنیده‌های زیادی داشتم و بیش از هر چیز در این مورد اندیشیده بودم. در پاسخ به پیشنهاد دوستم، تصمیم گرفتم برایش نامه‌ای بنویسم و امیدوار بودم این نامه صادقانه و عملی باشد و بتواند به‌عنوان نقشهٔ راهی برای تفکر فمینیستی کارآمد از آب دربیاید. این کتاب نسخه‌ای از همان نامه است که البته برخی جزئیات آن را تغییر داده‌ام... در بخش دیگری از این کتاب می‌خوانیم: «به دخترت بیاموز که چیزهایی به نام نقش‌های جنسیتی، مزخرفاتی بیش نیستند.» هرگز به او نگو که باید این کار را انجام بدهد یا آن کار را انجام ندهد، چون او دختر است. عبارت «چون تو دختر هستی»، هرگز دلیلی برای هیچ‌چیزی نیست؛ هیچ‌چیزی! به یاد دارم وقتی کودک بودم به من می‌گفتند: «موقع جارو کردن، کامل خم شو تا مثل یک خانمِ خانه جارو بزنی.» به عبارتی یعنی جارو زدن کار خانم‌هاست. شاید بهتر بود به جایش می‌گفتند: «خم شو و درست‌وحسابی جارو کن تا خانه بهتر تمیز شود»، و ای کاش همین حرف را به برادرانم نیز می‌زدند.
taravat
۱۳۹۸/۰۱/۱۷

همیشه به یاد دارم در بیشتر مهمانی‌های خانوادگی، ده درصد وظایف برعهده مردان و نود درصد بر عهده زنان بود، در واقع مردهای فامیل وظیفه بخشی از خرید را برعهده می‌گرفتند و باقی اوقات را به تخمه شکاندن و استراحت

- بیشتر
neda
۱۳۹۷/۰۸/۰۴

برای دوستی که خواسته بودند کتابهایی درباره فمینیسم معرفی کنم: جنبش اجتماعی زنان: آندره میشل زنان در روزگارشان: مارلین لگیت زنان در تکاپو( فمینیسم و کنش اجتماعی): شیلا روباتام چیستی فمینیسم: کریس بیسلی درآمدی جامع بر نظریه های فمینیستی: رزمری تانگ تاریخ فمینیسم: میشل ریو سارسه از

- بیشتر
سارا حسن زاده
۱۳۹۷/۰۵/۰۷

به نظرم این کتاب واقعا ارزش خوندن داره، خصوصا بعد از خوندن کتاب ما همه باید فمنیست باشیم از همین نویسنده‌. این کتاب میگه که ما زن ها چطور خودمون به صورت ناخودآگاه باعث شدیم که به مرور ضعیف و

- بیشتر
امینه
۱۳۹۷/۰۹/۰۸

شاید جزو کتابای تربیتی قرارش بدم. که چه طوری بچه هامون رو بزرگ کنیم. کتاب قشنگی بود

سیّد جواد
۱۳۹۶/۱۲/۰۶

کتاب سوم برنامه ی مطالعه از طرح خوب و جذاب " کتابخانه ی همگانی " این کتاب رو به پیشنهاد یکی از دوستانم ، که خودش به زبان اصلی مطالعه کرده بود، خواندم. ۱۵ پیشنهاد برای اینکه دختر در همان ابتدای

- بیشتر
mah
۱۳۹۷/۱۰/۲۰

کتاب مختصر و مفید برای کسانیکه میخوان با مفاهیم پایه فمنیسم آشنا بشن و فرزندشون رو خارج از کلیشه های جنسیتی پرورش بدن

parisa
۱۳۹۸/۰۷/۱۰

در کل کتاب خوبیه ، میدونم که این یک نامه برای دوستیه که فرزند دختر داره ولی به نظرم بهتر بود همه جا به جای عبارت دختر عبارت فرزند رو استفاده میکرد مثلا چرا برای یه پسربچه حتما باید ماشین

- بیشتر
علاقه مند کتاب
۱۳۹۷/۰۸/۰۳

کتابی زیبا و قابل تامل بود، حقیقتا از یکایک پیشنهاد های کتاب لذت بردم. و دوست دارم درمورد جنبش فمنیست بیشتر تحقیق کنم و نظریات و نقد هایی که به سود و ضرر این جنبش هست را مطالعه کتم تا بیشتر

- بیشتر
乙ムɦЯム
۱۳۹۷/۰۹/۱۷

خیلی خوب بود،تصمیم دارم چند نسخه از کتاب رو بخرم و به کسانی که دوستشون دارم هدیه بدم،بعضی از قسمت های کتاب و بارها و بارها خوندم.واقعا توصیه میکنم بخونیدش

کتاب 1984
۱۳۹۸/۰۱/۲۲

این کتاب رو هر زن و مردی باید بخونن و باید به فرزندان خودمون هم یاد بدیم.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۰۱۶)
پیشنهاد پنجم «به دخترت خواندن بیاموز.» به او یاد بده که عاشق کتاب باشد. بهترین روش برای کتاب‌خوان شدن او این است که تو را در آن حال ببیند. وقتی تو مشغول خواندن باشی، درک می‌کند که خواندن ارزشمند است، حتی اگر او به مدرسه نرود و فقط کتاب بخواند، قول می‌دهم داناتر از کودکی شود که تحت محدودیت‌های آموزش‌وپرورش، درس و کتاب می‌خواند.
شادی
اما حقیقتی تلخ وجود دارد: دنیای ما پر از مردان و زنانی است که زنان قدرتمند را دوست ندارند. انگار همگی شرطی شده‌ایم که قدرت را با مردانگی پیوند دهیم، به‌طوری‌که زن قدرتمند را یک پدیدهٔ غیرطبیعی بدانیم و وقتی می‌شنویم که زنی قدرتمند است، او را بازجویی می‌کنیم. می‌پرسیم: «آیا او متواضع است؟ آیا لبخند می‌زند؟ گستاخ نیست؟ به خانه و زندگی‌اش نیز می‌رسد؟» این سؤال‌ها را هرگز در مورد مردهای قدرتمند نمی‌پرسیم و این نشان می‌دهد که این‌همه شگفتی و ناراحتی ربطی به قدرت داشتن آن زن ندارد، بلکه به زن بودن او وابسته است. همواره زنان قدرتمند را افراطی‌تر از مردان قدرتمند قضاوت می‌کنیم و این حاصل همان فمینیسم‌گرایی مشروط است.
* Sara *
به دخترت بیاموز که ویژگی‌های زیست‌شناختی زنان و مردان موضوعی جالب و جذاب است، ولی هرگز نباید آن را به‌عنوان توجیهی برای هنجارهای اجتماعی بپذیرد. ازآنجایی‌که هنجارهای اجتماعی را ما انسان‌ها خلق کرده‌ایم، پس هیچ عرفی وجود ندارد که قابل‌تغییر نباشد.
آذر
نسبت به کاری که انجام می‌دهی، هر کسی عقیده و نظری دارد، اما آنچه اهمیت دارد کاری است که تو دوست داری برای خودت انجام دهی و یادت باشد قرار نیست همان کاری را انجام دهی که خوشایند دیگران است.
nh74
تو حتی مجبور نیستی عاشق شغلت باشی، فقط می‌توانی عاشق چیزهایی باشی که شغلت به تو هدیه می‌دهد؛ چیزهایی مثل اعتماد به خویشتن و عزت‌نفس که حاصل کار کردن و پول درآوردن است.
Zahra
ازآنجایی‌که هنجارهای اجتماعی را ما انسان‌ها خلق کرده‌ایم، پس هیچ عرفی وجود ندارد که قابل‌تغییر نباشد.
Rghaf
تصور کن چند آدم شادتر، باثبات‌تر و تأثیرگذارتر روی کرهٔ زمین وجود داشت فقط و فقط اگر پدرانشان در کودکیِ آن‌ها حضوری فعال داشتند؟
شادی
«انسانی کامل باش.» مادری کردن، موهبتی باشکوه است، اما خودت را فقط با مادری تعریف نکن. کامل باش، و مطمئن باش که کودکت نیز از این موضوع سود خواهد برد.
⊙—⊙
به او نشان بده که نیازی ندارد همه دوستش داشته باشند. به او بگو که اگر کسی او را دوست نداشت، حتماً شخص دیگری پیدا می‌شود که او را دوست داشته باشد. به او بیاموز که یک شی‌ء نیست که دوست داشته یا دوست نداشته شود، بلکه هویتی است که خود می‌تواند دوست داشته باشد یا دوست نداشته باشد.
Negin
دانش آشپزی از قبل در رحم خانم‌ها کار گذاشته نشده است؛ آشپزی یاد گرفته می‌شود. آشپزی نیز مانند بیشتر کارهای خانه‌داری مهارتی برای زندگی بهتر است که هم مردان و هم زنان بهتر است آن را بیاموزند، البته هم مردان و هم زنان می‌توانند از یادگیری این مهارت طفره بروند.
Nika

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۲۸
شابک‌‫‬‮‭۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۰۲۲-۳‬‬
تعداد صفحات۵۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۲۸
شابک‌‫‬‮‭۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۰۲۲-۳‬‬