با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سه سال در دربار ایران

دانلود و خرید کتاب سه سال در دربار ایران

۳٫۳ از ۱۷ نظر
۳٫۳ از ۱۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سه سال در دربار ایران  نوشته  ژوانس  فووریه   و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب سه سال در دربار ایران

«سه سال در دربار ایران» دربردارنده خاطرات دکتر ژوانس فووریه (ژرار فوریه)(۱۸۹۵-۱۸۴۲)، پزشک فرانسوی ناصرالدین شاه قاجار است. این کتاب می‌تواند تصویری از دربار ناصرالدین شاه قاجار، از دید یک پزشک اروپایی باشد. کتاب فووریه علاوه بر شرح خاطرات سفر یک اروپایی به ایران، به لحاظ توصیف مکان‌های تاریخی و بیان موقعیت جغرافیایی مناطق و شرح و بسط مسایل اجتماعی از دیدگاه‌های عرفی و مذهبی و بیان وضعیت مردم ایران در عهد ناصری حائزاهمیت بسیار است. دیدن وضعیت اسفبار نقاط مختلف ایران و ایرانیان در عصر ناصری، فووریه را به تأسف واداشته و او در جای جای خاطرات خود به این مسأله اشاره کرده است. چنان‌که در ابتدای ورود به ایران در گذر از تبریز که پایتخت دوم ایران و مقرّ ولیعهد بوده، به اوضاع نابسامان شهر تبریز و نیز وفور گدایان در این شهر اشاره می‌کند. همچنین فووریه در توصیف وضعیت اسفبار اقتصادی ایرانیان که با وطن‌فروشی دولتیان تغذیه می‌شد، به کوته‌نگری و برداشت‌های سطحی مردم از مسایل، دورویی‌ها و دودوزه بازی‌های رجال درباری در کسب مقامات و سرکیسه کردن بیشتر رعیت و دیگر بدبختی‌ها اشاره کرده است. او دو عامل عمده‌ی عقب‌ماندگی مردم ایران را فروش امتیازات و حراج مقام و منصب ذکر کرده است. گویا در عصر ناصری کسب مقام در گرو لیاقت‌های فردی نبود، بلکه داشتن مقام و منصب در گرو میزان پولی بود که به شاهنشاه پیشکش می‌شد. از دیگر نکات قابل توجه کتاب ترسیم تصویر شخصیت‌های دوره‌ی ناصرالدین‌شاه توسط نویسنده است. فووریه با معرفی شخصیت‌هایی چون محمدحسن‌خان اعتمادالسلطنه که جزو فهیم‌ترین افراد عصر قاجار به‌شمار می‌رفت، نقاط ضعف دربار را نشان داده است. نقش طبقه‌ی روحانیت در جامعه‌ی عصر قاجار، وضعیت حرمسرا و نفوذ زنانی چون امینه اقدس در دربار که تمام توجه شاه را به برادرزاده‌اش ملیجک معطوف داشته بود، نیز از جمله مطالبی است که در کتاب به تفصیل آمده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
Ara Hemmat
۱۳۹۹/۰۳/۰۷

در واقع بیشتر یه سفرنامه است تا خاطراتی از زندگی درباری. اما برای من از دو منظر جالب بود. یکی توصیف شهرهای قدیم و روستاها و دیگری بخش تحریم تنباکو.

کاربر ۲۳۳۴۷۹۵
۱۳۹۹/۰۸/۲۸

کتاب بدی نبود در کل. مقایسه شهرها جالب بود البته بیشتر شبیه سفر نامه بود

صائمه
۱۳۹۸/۰۵/۰۳

من خیلی دوست داشتم درمورد زندگی قاجار بخونم ولی به شدت ترجمه ی گنگی داشت خوب شاید اصل کتاب این طوری باشه ولی جذب کننده نبود کلمات گنگ بودن

گابو
۱۳۹۶/۱۱/۲۰

اولین کتاب خاطراتیه که دارم میخونم و به نظرم بدک نیست...

پوریا
۱۳۹۹/۱۱/۲۹

بیشتر توصیف جزئیات طبیعت بود تا دربار ولی باز هم اطلاعات خوبی میداد

mina3062
۱۳۹۹/۰۹/۱۲

برنده‌ی ۸۰٪ تخفیف شدی. کد S99ZC9H7AUFRK رو در قسمت خرید کتاب وارد کن. فقط ۲ روز برای استفاده از این کد فرصت داری.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
ایران کشوری است که با وجود بروز افکار جدید آداب و عادات مردم آن چنان ثابت و لایتغیر مانده که می‌توان آن‌ها را عین همان عادات و آداب اجداد ایشان دانست بلکه شاید اولاد ایشان نیز از آنها دست برندارند
جواد
اما بدبختنه در این مملکت هر وقت که بین حفظ صحت و امری مذهبی معارضه پیش آید همیشه غلبه با دین است.
ایرانی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۱۱/۰۴
شابک‌‫‬‮‭۹۷۸-۹۶۴-۸۰۰۷-۹۹-۲
تعداد صفحات۴۰۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۱۱/۰۴
شابک‌‫‬‮‭۹۷۸-۹۶۴-۸۰۰۷-۹۹-۲