با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
زندگی کوروش

دانلود و خرید کتاب زندگی کوروش

۴٫۳ از ۱۰ نظر
۴٫۳ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب زندگی کوروش  نوشته  ابوالحسن تهامی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب زندگی کوروش

«زندگی کوروش» نوشته گزنوفون، تاریخ‌نگار و سیاستمدار یونانی ئیرامون زندگی، تربیت و روش کشورداری کورش هخامنشی است. کزنوفون با کتاب زندگی کوروش به‌زعم خود گزینه‌یی بهتر از دموکراسی پیش نهاد، تا همگان دریابند که برای اداره‌ی کشور به مستبدی نیک‌سیرت و نیک‌نهاد نیاز است، به شاهزاده‌یی نژاده که جز خیر و مصلحت رعیت به چیزی نیاندیشد. این کتاب ــ تربیت کوروش، یا زندگی کوروش ــ در راه به کرسی نشاندن این طرز فکر نگاشته شده است. کزنوفون با این کتاب، آتنِ دموکرات اما فقیر و پریشان روزگار و گرفتار جنگ همیشگی با اسپارت را با ایران آباد و ثروتمند و بزرگ و یگانه ابرقدرت جهان مقایسه می‌کند، و نتیجه را به خواننده می‌سپارد که دلیل ثروت و عزت ایران آن است که کوروش، شهزاده‌ی نیک‌نهاد و نیک‌خواهِ مردم بر آن فرمان می‌راند و درماندگی آتن از آن‌روست که توده‌ی مردمِ تعلیم ندیده بر آن حکم می‌رانند. و یکصد سال بعد، ارسطو، که پیرو همین اندیشه است به تربیت الکساندر مقدونی می‌کوشد و مستبد نیک‌سیرت خود را در وجود آن شهزاده می‌جوید. نفوذ فلسفی کزنوفون و کتاب زندگی کوروش وی را حتا در نوشته‌ی قرن شانزدهمی (The Prince) (به فارسی شهریار) اثر انریکو ماکیاولی نیز می‌توان جست. کزنوفون زندگی کوروش را در سال‌های پایانی زندگی نوشته و افزون بر بازتاباندن دیدگاه فلسفی خود در این کتاب، تجربه‌های ارزش‌مند خویش را در آموزش و پرورش، لشکرکشی و هنرهای جنگ، داوری دشمنان، و نقش سخن و سخنوری در رهبری جامعه، و بسیای موارد بااهمیت دیگر را به افسانه‌یی شیرین درآمیخته و در اختیار خواننده نهاده است. بسیاری باور دارند که بیش‌ترینه‌ی صفات و شایستگی‌های کوروش که در این کتاب آمده است، در واقع شایستگی و صفت‌هایی‌ست که کزنوفون در کوروش جوان به هنگام لشکرکشی از سارد به میانرودان دیده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
p.s
۱۳۹۹/۱۲/۲۰

این کتاب نوشته حکیم مشهور یونانی، گزنفون است که کتابش یکی از سه منبع دست اول (به همراه هرودوت و کتزیاس) درباره زندگی کوروش است. کتاب او یک بیوگرافی کامل و مفصل از کوروش بزرگ است و در ابتدای مقدمه پرسشی

- بیشتر
مهدی بهرامی
۱۳۹۹/۱۲/۲۷

کوروش فوق العاده زیبا گفته....و بینشی به آدم میده که آدم وقتش رو با کسانی که سودی بهش ندارند، تلف نکنه... اگر دارید از اینکه به دیگران حسادت میکنید و از افکار کوتاه خسته شدید...بخونید ....و لایک کنید 👇👇👇

Eeeeee
۱۳۹۷/۱۲/۱۸

خووووب بود

کاربر ۱۶۳۷۳۹۲
۱۳۹۹/۰۴/۱۸

ضمن اینکه نویسنده دارای افتان و خیزان در مدارک و شواهد است، باید بگویم که ترجمه نیز افتضاح است.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۸)
همان‌سان که کودکان ما الفبا می‌آموزند، نونهالان پارسی دادگری و راستی می‌آموزند.
یک مولوی‌ با‌‌ مشکلات ریوی
کسی را نیاز برآورده نخواهد شد اگر نماز گزارد تا در مسابقه‌ی سواری پیشی گیرد از دیگران، اما هرگز سواری نیاموخته باشد؛ و یا در نشانه‌رَوی سرآمد همگان گردد، اما کمان‌گیری نکرده باشد، یا خواهد ناوی را ایمن به بندری رساند اما هنر دریانوردی هیچ نداند. یا از ایزدان خواهد که وی را محصولی فراوان پاداش دهند اما هیچ دانه‌یی نیافشانده باشد، یا از ایزدان خواهد که وی را تندرست از جنگ به خانه بازآورند اما خود هیچ چاره‌یی نیاندیشیده باشد. شما مرا گفتید که تمامی این نمازها ناساز و ناهمگون با آیین آسمان است، و هر آن‌که چنین نمازها گزارد، بی‌گمان خواست‌هایش برآورده نشود. درخواست‌هایی همانند این، حتّا با قانون‌های زمینی هم سازگار نیست.
p.s
فرمان‌روایی بر مردمان، به شیوه‌یی نیک و والا، بزرگ‌تر از هر کاری دیگر است،
p.s
اگر در آن پیشه که ادعا داری نیک هستی و نیک نباشی، چه تمهیدی خواهی ساخت تا مردمان بباورند نیک هستی؟
یک مولوی‌ با‌‌ مشکلات ریوی
دوستان پیرامون‌مان این‌گونه می‌انگارند که تنها تفاوت فرمان‌روا با زیردستان در شکوه میهمانی‌های اوست، در دارایی او از انبوه زر و سیم است در گنج‌خانه، و به درازای خواب‌های وی، و به رهایی‌اَش از رنج‌ها و درد. اما مرا دیدگاه دیگرسان است. فرمان‌روا، به باور من باید که نشان تفاوت‌اش با مردمان نه در زندگانی آسوده و پرآرایه باشد که باید در پیش‌اندیشی‌ها باشد و در خِرَد و در شوق وی به کار.
p.s
دشواری و رنجْ رهنمای دل‌شادی‌تان
یک مولوی‌ با‌‌ مشکلات ریوی
اگر مردی را چند باری به امیدهای دروغین برانگیزانی آن‌گاه که امید راستین بر در خانه‌اش آید باور نکند و مژده‌ی نیک آن به کس ندهد.
یک مولوی‌ با‌‌ مشکلات ریوی
هر گاه و هر جا دانستی که کاری باید انجام پذیرد، بنگر که آن کار انجام پذیرد، و انجام پذیرد با توجه؛ زیرا توجه است، نه بی‌توجهی، نشان خردمندان.
یک مولوی‌ با‌‌ مشکلات ریوی
ایزدان و مردمان را به یک شیوه، پیوسته به یاد باید داشت. و ایزدان را نه تنها به روزهای نیاز باید نماز گزارد که حتّا به فرازترین روزهای بی‌نیازی و نیک‌بختی نیز باید در اندیشه بود. و آن‌گاه گفتید که به راستی ما باید با دوستان زمینی‌مان نیز چنین کنیم.
p.s
ایزدان چیزهایی چند را روا دیده‌اند تا مردمان از گذر خواندن و آموزش فراگیرند؟ و دست‌یافت و توانمندی در آن‌ها پاداش کوشش‌های کسان است، نه برآیند کم‌کوشی و تن‌پروری. و در این راه آن هنگام توانیم از ایزدان یاری خواهیم که بالاترین کوشش‌های‌مان را، در یادگیری و دست‌یافت آن چیزها، به کار گرفته باشیم.
p.s

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۷۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۴۹۰-۷
تعداد صفحات۳۷۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۴۹۰-۷