با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب ایده های بزرگ فلسفی اثر جانی تامسون

دانلود و خرید کتاب ایده های بزرگ فلسفی

بازخوانی ۱۳۱ اندیشه از ۹۶ متفکر بزرگ جهان

۳٫۰ از ۱ نظر
۳٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ایده های بزرگ فلسفی  نوشته  جانی تامسون  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب ایده های بزرگ فلسفی

کتاب ایده های بزرگ فلسفی نوشتهٔ جانی تامسون و ترجمهٔ شهاب الدین عباسی است. نشر سنگ این کتاب را روانهٔ بازار کرده است. این اثر  ۱۳۱ اندیشه از ۹۶ متفکر بزرگ جهان را بازخوانی کرده است.

درباره کتاب ایده های بزرگ فلسفی

کتاب ایده های بزرگ فلسفی یک دایرةالمعارف فشرده‌ٔ بانشاط، خواندنی و تأمل‌برانگیز از اندیشه‌های فلسفی توصیف شده است. این کتاب را شسته‌ورفته دانسته‌اند؛ کتابی که ایده‌های فلسفی را بدون تنزل محتوا معرفی می‌کند. جانی تامسون در این کتاب، ۱۳۱ اندیشه یا پرسش را با توجه به نظرات ۹۶ متفکر بزرگ جهان، به‌طور مختصر و مفید مطرح کرده است؛ از فیلسوفان سرشناسی نظیر نیچه و هایدگر و هگل گرفته تا نویسندگان محبوبی مثل کامو و پروست و کافکا.

این مباحث در ۱۰ بخش کلی‌تر دسته‌بندی شده‌اند که عبارتند از: اخلاق، اگزیستانسیالیسم، هنرها، جامعه و روابط، دین و متافیزیک، ادبیات و زبان، علم و روان‌شناسی، فلسفهٔ روزمره، معرفت و ذهن، سیاست و اقتصاد.

«جانی تامسون»، نویسندهٔ کتاب حاضر، در «آکسفورد» فلسفه تدریس می‌کند. او یک حساب کاربری و وب‌سایت محبوب و پرطرفدار اینستاگرامی به نام «فلسفهٔ جیبی» را اداره می‌کند که حاصل گفت‌وگوهایش با دانشجویان و تأملات و مطالعات متراکم آثار فلسفی است.

خواندن کتاب ایده های بزرگ فلسفی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن این کتاب را به دوستداران علم فلسفه پیشنهاد می‌کنیم.

بخش‌هایی از کتاب ایده های بزرگ فلسفی

«چیزهای شکسته هم می‌توانند عمیقاً زیبا باشند. حیاطی پر از مجسمه‌های پوشیده از خزه، انبوه درختان پوسیده یا قلعه‌ای مخروبه اندوه و تألمی دارند که در اعماق وجود ما طنین می‌اندازد. چیزهای قدیمی، پوسیده، شکسته، ناهمخوان، پرگره یا پیچ‌خورده می‌توانند حسی غم‌آلود از زیبایی برانگیزند. حسی که توضیح یا درک آن بسیار سخت است.

این مفهوم ژاپنی وابی سابی است.

وابی سابی نگرشی است که نقص یا گذرا بودن زندگی را به رسمیت می‌شناسد و می‌کوشد درک عمیق‌تری از آن پیدا کند. اما وابی سابی چگونگی ارتباط ما با این نقص‌ها و گذرندگی هم هست، طوری که می‌توانیم خودمان را بخشی از این گذرا بودن بدانیم.

سنت زیبایی‌شناسی غربی ریشه‌هایش به یونان باستان برمی‌گردد که آرمان‌های آن زیبایی و کمال بود. با آیین بودا و به‌ویژه فرهنگ ژاپنی، بر ناپایداری، نقص و شکنندگی هر چیز تأکید شد. تفاوت میان مجسمهٔ مرمرین آدونیس است و یک فنجان چای لب‌پر شده که روبه‌روی آن قرار دارد. ایده‌آل در برابر واقعیتِ وجود.

شناختی که از وابی سابی در خارج از ژاپن هست، اغلب با طراحی ارتباط دارد. ممکن است در خرابه‌ای، میز فرسودهٔ خانه‌ای روستایی یا ستون‌های نامتقارن بنایی تاریخی پیدا شود. اغلب از آن به صورت صفت استفاده می‌کنند، مثل این عبارت: «آن نیمکت وابی سابی است.»

این برداشت عنصری از مفهوم وابی سابی را درک می‌کند، اما یک جنبهٔ کلیدی آن را هم نادیده می‌گیرد.

وابی سابی بیش‌تر شبیه رابطهٔ بین شمای بیننده و شیئی است که در حال مشاهدهٔ آن هستید. یک شیء نمی‌تواند خودش به معنای دقیق کلمه مصداق وابی سابی باشد، بلکه آن را «از ما» بیرون می‌آورد. وقتی سنگ‌قبری ترک خورده و پرخزه را به شکل چشمگیری زیبا می‌بینم، دلیلش این است که من را به یاد میرندگی، نقص و ناپایداری همه چیز می‌اندازد. برای یکی، شیر پیر زخم خورده در نبرد ممکن است وابی سابی را تداعی کند و برای دیگری جف باکلی یا آخرین عبارت یک رمان.

ژاپنی‌ها نسبت به گذشت فصل‌ها بسیار هوشیارند (درواقع آن‌ها هفتاد و دو خُرده‌فصل دارند) و وابی سابی با همین موضوع پیوند دارد. وابی سابی به معنای ناگزیر بودن پاییز و سرمای طولانی زمستان است؛ به معنای مزه‌مزه کردن و لذت بردن از طراوت بهار و اوج تابستان است، در همین حال که می‌دانیم این‌ها، مثل همهٔ چیزهای دیگر، سپری خواهند شد. همهٔ چیزها محو می‌شوند، زخم برمی‌دارند، پژمرده می‌شوند و از بین می‌روند. و وابی سابی این است که در هر چیزی این واقعیت را تشخیص دهیم.

پس بار بعد که چیزی شکسته یا کج و ناصاف دیدید، زیبایی اندوه‌باری را هم که باید در آن یافت، تشخیص دهید. هیچ چیز دوام نمی‌آورد، هیچ چیز به پایان راه نمی‌رسد، هیچ چیز کامل نیست و جهان این حقیقت را در همه جا منعکس می‌کند.»

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۸۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸۶۲۲۷۳۸۳۲۰۱
تعداد صفحات۳۸۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸۶۲۲۷۳۸۳۲۰۱