با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تلنگر برای ایران

دانلود و خرید کتاب تلنگر برای ایران

مطالعات موردی سیاست‌گذاری تغییر رفتار در ایران و جهان

۳٫۰ از ۲ نظر
۳٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تلنگر برای ایران  نوشته  علیرضا نفیسی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تلنگر برای ایران

کتاب تلنگر برای ایران اثری از علیرضا نفیسی، محسن اشعاری و سعید طهماسبی است که در انتشارات میلکان به چاپ رسیده است. این اثر به مطالعات موردی سیاست‌گذاری تغییر رفتار در ایران و جهان می‌پردازد. 

درباره کتاب تلنگر برای ایران

واژه تلنگر را اولین بار، ریچارد تیلر، استاد علوم رفتاری و اقتصاد و برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۷ به همراه همکارش، کس سانستین به کار برد. آن‌ها کتابی به نام تلنگر منتشر کردند که در آن درباره روش‌های بهبود تصمیم‌گیری در زمینه‌های مختلف مانند اقتصاد و سلامت صحبت کرده‌اند. تلنگری که در کتاب تلنگر برای ایران ذکر شده است نیز، برگردانی از همان تلنگر است و به نوعی به آن اشاره می‌کند. و اما درباره این کتاب بیشتر بدانیم. 

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که لازم است به آن پاسخ دهیم این است: دولت چگونه با کمک ابزارهایی که در دست دارد، در جهت تغییر رفتارهای روزمره شهروندان به نفع صلاح عمومی جامعه قدم برمی‌دارد؟ این پرسش، که سوالات بسیاری را همراه با خود می‌آورد، درونمایه این کتاب است. اما برای اینکه بتوان به آن پاسخ داد لازم است ابتدا درباره این موضوعات نیز اطلاعات بیشتری کسب کنیم: مثلا رفتارهای ما چگونه شکل می‌گیرد؟ آیا صرفا از روی آگاهی است یا عواملی مانند ترس از مجازات و یا کسب نفع بیشتر یا عواملی بسیار فراتر از این‌ها نیز در آن دخیل است؟ 

تلنگر برای ایران، نتیجه پژوهش‌ها و تحقیقات علیرضا نفیسی، محسن اشعاری و سعید طهماسبی در زمینه مطالعات موردی سیاست‌گذاری تغییر رفتار در ایران و جهان است.

کتاب تلنگر برای ایران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن کتاب تلنگر برای ایران را به تمام علاقه‌مندان به مطالعات جامعه‌شناختی پیشنهاد می‌کنیم. 

بخشی از کتاب تلنگر برای ایران

صندوق اقدام اجتماعی

این صندوق با هدف افزایش پایداری فعالیت کمپین از طریق قراردادن آن در دل اجتماع، ایجاد شد و مسئولیت تأمین یک‌سوم کل بودجهٔ کمپین را بر عهده داشت. این صندوق از دارایی‌ها و ظرفیت‌های اجتماعات برای ایجاد تغییر استفاده می‌کرد و کمک‌های مالی آن برای پروژه‌های تغییر اجتماع، مطابق هدف کمپین در سراسر نیوزلند، هزینه می‌شد.

فعالیت‌های رسانه‌ای کمپین

فعالیت رسانه‌ای که رکن اصلی اقدامات کمپین محسوب می‌شد، بر اساس برند It's not OK و به‌منظور پشتیبانی از اقدامات اجتماعات برای تغییر رفتارها در قالب دو فاز اصلی شکل گرفت.

- فاز اول: در جشن‌های محلی کشور از مردان و زنان خواسته شد در رسانه‌ها پیام‌های صوتی کوتاه بدهند در خصوص اینکه چه چیزی خوب (OK) نیست. درنتیجه به‌تدریج در جامعه چنین مطرح شد که خشونت از نگاه مردم مانند خیلی چیزها مقبول و مطلوب نیست و همچنین کمک‌خواستن هنگام ابتلا به این مشکل، امری پسندیده (OK) است.

- فاز دوم: داستان‌هایی واقعی تدوین شدند برای نشان‌دادن تغییرات مثبت در رفتار مردان و پررنگ‌کردن راه‌های جایگزین مثبت به‌جای اعمال خشونت.

پیش از فعالیت‌های کمپین، پوشش رسانه‌ای خشونت خانوادگی در جامعهٔ نیوزیلند تنها دربردارندهٔ پیام‌های منفی در قالب داستان‌های خیالی بود و هرگز جزئیاتی در خصوص چگونگی دسترسی به کمک یا پشتیبان ارائه نمی‌شد. این در حالی بود که کمپین علاوه بر جبران این نقص‌ها در اقدامات خود، سایر رسانه‌ها را نیز هدایت و پشتیبانی می‌کرد. بعضی از این اقدامات در ادامه نوشته شده‌اند.

- برگزاری کارگاه‌هایی برای روزنامه‌نگاران و مدارس خبرنگاری با محوریت خشونت خانوادگی

- آموزش رسانه‌ای سخنگویان و گروه‌های اجتماعی مختلف برای پوشش مطلوب پیام‌های کمپین در رسانه‌های محلی

- تهیهٔ جعبه‌ابزار رسانه‌ای برای روزنامه‌نگاران به‌منظور ارائهٔ هرچه بهتر مسائل مربوط به خشونت خانوادگی در رسانه‌ها،‌ کمک به افزایش پوشش متعادل خشونت خانوادگی و ارائهٔ اطلاعات دقیق

- همچنین این کمپین از ابزارها و منابع مختلف برای اقدامات رسانه‌ای خود بهره می‌برد که چند نمونهٔ مهمشان عبارت بودند از:

- جعبه‌ابزار اقدام اجتماعات با هدف پشتیبانی از اقدامات اجتماعات برای کاهش و جلوگیری از خشونت خانوادگی، ارائهٔ راهبردها و ایده‌ها برای درگیرکردن بخش‌های مختلف جامعه، ارائهٔ شواهد تجربی و نمونه‌های موردی و داستان‌های موفقیت‌های پیشین و بیان رهنمودهای برنامه‌ریزی و سنجش و ارزیابی پروژه

- مطبوعات و انتشارات؛ ارائهٔ کتابچه‌ها و گزاره‌برگ‌هایی دربارهٔ راه‌های برطرف‌کردن خشونت خانوادگی و مراکز درخواست کمک، به عاملان و قربانیان خشونت و اعضای اجتماعات؛‌ ارائهٔ کتابچه‌هایی دربارهٔ رابطهٔ والدین با کودکان و بیان اطلاعاتی در خصوص کمپین و دلایل اقدامات آن برای رفع خشونت در جامعه

- کتاب‌های داستان دربارهٔ تجربه‌ها و خاطرات افراد از کودک‌آزاری در جامعهٔ نیوزیلند و تأثیر آن بر زندگی‌شان

- کالاها و اقلام؛ برچسب سپر ماشین، بالون، قلم و لوازم‌التحریر، بنر و علامت‌های خاص

- لوح‌های فشردهٔ چندرسانه‌ای؛ ارائهٔ مباحثی در خصوص وظایف افراد و سازمان‌ها در اجتماعات مختلف برای ترویج ناپسندبودن خشونت خانوادگی

- خط تلفن رایگان کمک‌رسانی؛ ارائهٔ اطلاعات انفرادی و ارتباط‌دادن تماس‌گیرندگان به نهادهای کمک‌رسانی منطقه

- وب‌سایت کمپین؛ ارائهٔ اطلاعات شخصی برای تغییر رفتار عاملان و قربانیان خشونت و ارائهٔ اطلاعات به دانش‌آموزان و رسانه‌ها و افراد داوطلب ایجاد تغییر.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
احسان مددی
۱۴۰۰/۰۶/۱۷

واقعا کتاب «مفید» و «آموزنده‌ای» هست. کتاب رو معطوف به مسائل سیاست‌گذاری امروز ایران دیدم. مطالعات جالب و متنوعی هم داشت

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۵)
در برخی از متون، رویکردهای رایج در سیاست‌های تغییر رفتار به چهار دسته تقسیم شده‌اند: ۱. استفادهٔ مستقیم از قوهٔ سلطه، اقتدار حکومت، اجبارهای انتظامی و مجازات‌های سنگین ۲. آموزش، توجیه منطقی و علمی، آگاهی‌بخشی و انتقال اطلاعات و دانش ۳. طراحی و تغییر در سازوکارها و ساختارهای هزینه‌فایده ۴. استفاده از میانبرهای ذهنی، پیام‌های نیمه‌آگاهانه و فرایندهای روان‌شناختی اگرچه تمام این رویکردها به جای خود مفید و کاربردی هستند، تحقیقاتی که از دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ دربارهٔ رفتارهای روزمرهٔ ما انسان‌ها انجام شده‌اند، نشان می‌دهند که بسیاری از این رفتارها را می‌توان بر اساس رویکرد چهارم، تبیین و پیش‌بینی و کنترل کرد.
احسان مددی
نحوهٔ چارچوب‌بندی درخواست بر چگونگی واکنش ما تأثیر می‌گذارد، مثلاً ما به‌خاطر هزار تومان با راننده‌تاکسی چانه می‌زنیم، ولی در معاملهٔ ملک گاهی از چند میلیون تومان چشم می‌پوشیم؛ برای خرید پوشاک چانه می‌زنیم، ولی قیمت پیتزا را مقطوع می‌دانیم! شاید برای خرید یک سیستم صوتی پیشرفته و نسبتاً گران‌قیمت برای خودروی خود مردد شویم، ولی هنگام خرید خودرویی نو، به‌خاطر پیشنهاد فروشنده، آن را به‌عنوان آپشن می‌پذیریم!
احسان مددی
ما معمولاً ارزش کار خود را بیش از ارزش کار دیگران تخمین می‌زنیم. مثلاً تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر رانندگان (تا ۸۰ درصد) رانندگی خود را بهتر از میانگین می‌دانند! یا اینکه بسیاری از افراد عملکرد شغلی خود را بهتر از عملکرد همکاران خود ارزیابی می‌کنند و نظام‌های مدیریت منابع انسانی را ناعادلانه می‌دانند.
احسان مددی
بسیاری از رفتارهای ما ناشی از عادت‌های ما هستند که گاه نمی‌توانیم آن‌ها را کنار بگذاریم. یکی از مثال‌های واضح، اعتیاد به سیگار و مواد مخدر است. بسیاری از افراد از لحاظ منطقی و علمی می‌دانند که مصرف این مواد به بدنشان آسیب می‌زند و عواقبی زیان‌بار همچون کاهش عمر، ابتلا به سرطان و تیرگی چهره و دندان را دارد، باوجوداین قادر به کنارگذاشتن مصرف نیستند.
احسان مددی
مقابله با رفتارهای نامطلوب در ایران، معمولاً پس از آنکه در بین اکثر جامعه فراگیر شد صورت می‌پذیرد، آن هم معمولاً با استفاده از روش‌های قهری و مبتنی بر زور و اجبار؛ حال آنکه رفتارهای اکثریت را نمی‌توان با روش‌های قهری جهت داد و این کار موجب کاهش سرمایهٔ اجتماعی حکومت نیز خواهد شد. روش‌های قهری احتمالاً فقط در مراحل آغازین منحنی انتشار و قبل از حدّ بحرانی مؤثر خواهند بود.
احسان مددی
قصد داریم در این کتاب با توجه به این چالش‌ها مباحثی را مطرح کنیم که به نظر می‌رسد برای سیاست‌گذاران کاربردی و مفید هستند. این چالش‌ها کاملاً استقرایی در چهار بخش کلی دسته‌بندی شده‌اند:
احسان مددی
۱. ابزارهایی برای سیاست‌گذاری تغییر رفتار: امروزه در کشور ما سندها و سیاست‌های متعددی معطّل و روی زمین مانده‌اند که مجریان آن‌ها را «اجرایی» نمی‌دانند یا پس از اجرا اثربخشی لازم را در جامعه ندارند. شاید بتوان گفت یکی از علت‌های اصلی این مشکلات، عاملی ساده است: نبود برنامهٔ اقدامِ عملیاتی و مؤثر. در بخش اول بررسی خواهیم کرد که برنامهٔ اقدام خوب، باید چه اجزایی داشته باشد و از چه ابزارها و ایده‌هایی می‌توان برای طراحی آن استفاده کرد.
احسان مددی
۲. تحلیل و ارزیابی سیاست‌ها: برای بررسی علل ناکارآمدی سیاست‌ها، هم می‌توان به محتوای برنامه اقدام توجه کرد و هم فرایند و چگونگی تدوین و ارزیابی آن‌ها را بررسی نمود. رویکرد کلی بخش نخست، بررسی مسئله از دیدگاه اول بود؛ اما در بخش دوم، از دیدگاه دوم به موضوع نگاه می‌کنیم و به پرسش‌هایی از این قبیل پاسخ خواهیم داد: از نظر فنی، «روش» تهیهٔ سیاست‌های تغییر رفتار چگونه است؟ پس از اجرای سیاست، چگونه می‌توان داده‌های مربوط به عملکردش را جمع‌آوری و تحلیل و بر اساس این ارزیابی، سیاست را اصلاح کرد؟
احسان مددی
۳. مباحث نهادی سیاست‌گذاری تغییر رفتار: بخشی چشمگیر از مسائل و چالش‌های سیاست‌گذاری در کشور ما ناشی از برنامه‌های اقدام و ناآگاهی از روش‌های تحلیل سیاست نیست، بلکه ناشی از کاستی‌های نهادی در سیاست‌گذاری و اجرای سیاست‌هاست، زیرا این نهادها هنوز در کشور ما به‌خوبی شکل نگرفته‌اند. در این بخش دربارهٔ طراحی مؤثر ساختارهای رسمی، چگونگی استفاده از ظرفیت‌های بخش محلی، استفاده از مشارکت‌های مردمی و مراوده با مؤسسه‌ها و نهادهای ذی‌نفع و زیرساخت‌های نهادی لازم برای تحلیل و ارزیابی سیاست‌ها، بحث می‌کنیم.
احسان مددی
۴. رهبری و اداره فرایند تغییر رفتار: نقصان مهارت‌های رهبری و ادارهٔ فرایند در میان دست‌اندرکاران سیاست‌های عمومی دیگر علت مهم ناموفق‌بودن سیاست‌گذاری‌هاست. رهبری نامناسب فرایند از تدوین تا اجرا و ارزیابی سیاست‌ها موجب ناهماهنگی و استفادهٔ نامناسب از ظرفیت‌ها و منابع موجود خواهد شد. بنابراین در بخش چهارم مسائل نَرم فرایند راهبریِ سیاست‌های تغییر رفتار را بررسی خواهیم کرد، مسائلی مانند مدیریت جلسات، مدیریت منابع انسانی، انگیزش، مدیریت تغییر و رهبری خود.
احسان مددی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۵۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۵/۱۶
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۵۷۳-۶۶-۵
تعداد صفحات۳۵۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۵/۱۶
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۵۷۳-۶۶-۵