با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
لیلی و مجنون

دانلود و خرید کتاب لیلی و مجنون

بازنویسی کتاب لیلی و مجنون اثر نظامی گنجه‌ای

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب لیلی و مجنون  نوشته  مرتضی رشیدی آشجردی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب لیلی و مجنون

کتاب لیلی و مجنون نوشته مرتضی رشیدی آشجردی و علی‌اکبر احمدی دارانی است. کتاب لیلی و مجنون  بازنویسی کتاب لیلی و مجنون اثر نظامی گنجوی (تالیف قرن ۶) است که انتشارات میراثبان برای علاقه‌مندان به زبان و ادبیات فارسی منتشر کرده است.

فرهنگ اسلامی - ایرانی در طی قرون و اعصار گذشته، پیشرفت‌ها و تحولات علمی بسیار داشته و حتی با وجود فراز و فرود‌های سیاسی و اجتماعی خود، یکی از گسترده‌ترین و غنی‌ترین فرهنگ‌های جوامع بشری است. در این میان آثار علمی، ادبی، فکری و ذوقی دانشمندان ایرانی، همواره مورد توجه و استفادۀ علمای غرب بوده است.

اما با تمام کوشش‌هایی که در سال‌های گذشته برای شناسایی آثار مفاخر و گنجینه‌های مکتوب و تحقیق و بهره‌مندی در آنها شده و به انتشار صدها کتاب و رسالۀ ارزشمند انجامیده، هنوز آثار بسیاری به صورت دستنویس مانده و منتشر نشده است. در کتابخانه‌های داخل و خارج ایران، کتاب‌ها، رساله‌های خطی و پایان‌نامه‌های فراوانی در حوزه‌‌های گوناگون فرهنگ ایرانی و اسلامی نگهداری می‌شوند که اهمیت آنها ناشناخته مانده و شایسته است این آثار، با بهره‌گیری از فهرست‌ها و کتاب‌شناسی‌ها، شناسایی و به دست پژوهشگران و محققان جوان برسد و به همّت ناشران فرهنگ‌دوست و دانش‌گستر در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد، موضوعی که انتشارات میراثبان هدف خود قرار خواهد داد.

اکبر ایرانی موسس و مدیر انتشارات میراثبان سال ۱۳۹۰ این نشر را تاسیس کرد تا در زمینه‌های ادبیات، تاریخ و جغرافیا، هنر، ایران شناسی، اسلام شناسی، فلسفه، کلام، ادیان و مذاهب، ... آثار ارزشمندی منتشر کند.

نتشارات میراثبان در سالهای گذشته مجموعه‌ای از آثار تأثیرگذار در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را به زبانی ساده برای جوانان بازنویسی و منتشر کرد به این هدف که نسل امروز با پیشینۀ درخشان فرهنگی و تمدنی خود آشنا شود و با احساس غرور نسبت به کوشش‌های ارزشمند نیاکان، از آنها درس بگیرد و دریابد که قادر است همچون بزرگان تاریخ ساز کشور خود، در همۀ زمینه ها مفید، نقش‌آفرین و کارساز باشد.

درباره کتاب لیلی و مجنون

نظامی را از بزرگ‌ترین داستان‌سرایان و منظومه‌سرایان عاشقانۀ ادبیات فارسی به سبک وی که خاص محیط ایران آن روزگاران است، سبک آذربایجانی یا سبک ارانی نامیده‌اند. از ویژگی‌های این سبک به کار بردن مضامین نادر و نامأنوس و قدرت بالای ترکیب آفرینی است. سروده‌های نظامی از قدیم به خمسۀ نظامی یا پنج گنج مشهور بوده است که به تاریخ سرودنشان این گونه‌اند:

مخزن الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، هفت پیکر و اسکندر نامه که شامل دو بخش شرفنامه و اقبال نامه است.

لیلی و مجنون، سومین منظومۀ نظامی است که هشت سال پس از سرودن خسرو و شیرین، به فرمان پادشاه شروان، این قصه در مدت چهار ماه به نظم در می‌آید. داستان این منظومه واقعی است و ماجرای دلدادگی و عشق مجنون (قیس بن معاذ) از قبیلۀ بنی عامر به لیلی دختری از قبیلۀ بنی سعد است. به نظر می‌رسد اصل ماجرا مربوط به قرن اول هجری و عصر امویان باشد. نظامی در خلال پرداختن به داستان، از مضامین اخلاقی و پند و اندرز بهره گرفته است.

به منظور آشنایی جوانان امروزی با متون ادبی کهن، داستان این اثر به همت مرتضی رشیدی آشجردی و علی اکبر احمدی دارانی با نثری ساده و روان تلخیص و بازنویسی شده است.

خواندن کتاب لیلی و مجنون را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام جوانان امروز که می‌خواهند آثار ادبی ایران را بهتر بشناسند پیشنهاد می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۰۱۶-۰۶-۲
تعداد صفحات۱۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۶,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۰۱۶-۰۶-۲