با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
التیام

دانلود و خرید کتاب التیام

فرجام‌شناسی جریان‌های تاریخ

۴٫۳ از ۴ نظر
۴٫۳ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب التیام  نوشته  رضا مصطفوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب التیام

کتاب التیام نوشته رضا مصطفوی است. این کتاب به فرجام‌شناسی جریان‌های تاریخ می‌پردازد. نویسنده زمان نوشتن فیلمنامه حضرت موسی(ع) با موضوعات جذابی روبه‌رو می‌شود و زمینه‌ی نوشتن این کتاب فراهم می‌شود.

درباره کتاب التیام

در فصل‌های این کتاب،  تلاش شده گام‌به‌گام به‌روایتی منطقی و باورپذیر درباره جریان‌های تاریخی بنی‌اسرائیل و بنی‌اسماعیل دست یابیم. آن‌گاه با بهره‌گیری از روایات، سنت‌های الهی و قوانین عادی در جنبه‌های گوناگون حاکم بر زیست بشر، سیر تاریخی امّت ابراهیم (ع)(اسحاقیان و اسماعیلیان) را مرور کنیم. کوشیده‌ام علاوه بر بیان عوامل طبیعی انحطاط بنی‌اسرائیل و شرح علل انحراف آیین یهود، با بررسی تاریخ قرآن و بهره‌گیری از آینده‌پژوهی متکی بر روایات، فرجام جهان و چالش‌های خطیر پیش روی آن را واضح‌تر بررسی کنیم.

خواندن کتاب التیام را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه مندان به تاریخ پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب التیام

- در جریان‌های تاریخی، قرآن با انداختن چراغی بر گذشته راهی برای آینده به‌رویمان می‌گشاید. حوادث، شخصیت‌ها و کنش و واکنش‌های شکل‌گرفته در روایات قرآن، به‌واقع، روایت‌های تکرار تاریخ با شرایط و ویژگی‌های خاص خودشان‌اند.

در گفتمان تاریخ از منظر قرآن «تاریخ مجبور به تکرار نیست، اما در شرایط مشابه به‌سادگی تکرارپذیر است.» و از همین‌گونه تکرار است که «عبرت» استنباط می‌شود.

«عبرت» یافتن توصیه‌های صریح حیاتی از توصیف‌های صِرف تاریخی در زندگی فردی و اجتماعی است.

مخاطبان قرآن با کشف علل صعود و سقوط افراد و جوامع پیشین، دانش توصیفی و ظاهری خود از گذشتگان را به بینش و بصیرت کنونی و عملی ارتقا می‌دهند. عبرت، بشر را از تجربهٔ مکرر فاجعه در امان می‌دارد و گزینش راه‌حل‌ها را برای او آسان می‌سازد.۸

قرآن را هر وقت و از هر کجای آن باز و شروع به خواندن کنید، با یک قطعهٔ گنگ و غیرقابل ارتباط روبه‌رو نیستید و شما را غرق در تعامل با خود می‌کند. به دلیل همین نظم پر انعطاف و نه فهرست‌بندی منجمد کلاسیک، برای نظریه‌پردازی نمی‌توان با روخوانی سطحی قرآن و بدون تأمل و تدبّر به خط تاریخی آن پی برد. در قرآن ریل‌هایی که قطار تاریخ روی آن حرکت می‌کند، به شکل ناپیوسته چیده شده است. پژوهندهٔ موضوعی تاریخی در قرآن، باید این ریل‌ها را با پژوهش موضوعی و تاریخی به هم متصل کند و قطار تاریخ را از این ریل خطی زمانی یا موضوعی به حرکت درآورد، نقاط اوج و فرود، ایستگاه‌های صعود و سقوط و محل بازگشت را بیابد. آن‌گاه تحلیل مسائل و شیوهٔ بهره‌گیری از آموزه‌های تاریخ آسان‌تر می‌شود.

تاریخ وقایع در قرآن، به صورت آمار و ارقام و حتّی به ترتیب نقل‌های تاریخی مرسوم، نه‌تنها دیده نمی‌شود، بلکه حتّی مسلمانان را از جست‌وجو به این شیوه، بازداشته است. در داستان اصحاب کهف، پس از بیان نقل‌های متفاوت دربارهٔ شمار این اصحاب، پیامبر را از پرداختن به اطلاعات غیرقابل اثبات یا ابطال نهی می‌کند

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
دارا
۱۳۹۹/۰۷/۲۶

یک کتاب تاریخی بسیار عالی مرور اجمالی و در عین حال دقیق تاریخ پیامبران خصوصا زمان حضرت موسی

هفتصد و چهل و نه
۱۳۹۹/۱۱/۲۰

شاهکاریه برای خودش....چشمم رو به روی خیلی مسائل باز کرد و دیدگاهم رو عمیقتر کرد خیلی خوب بود👌

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
تورات سبب انتقال و اسکان هاجر و اسماعیل را حسادت ساره، همسر اول ابراهیم (ع) و بر اثر اصرار او دانسته است. اما از نظر قرآن این ادعا نمی‌تواند درست باشد؛ زیرا هم هاجر و هم ساره، به صراحت قرآن و انجیل و حتی تورات، زنان مورد خطاب و عنایت خدا و مشمول ملاقات ملائک و رسولان آسمانی بودند. حتی اگر به دلایل بشری، نیاز بود از هم دور باشند، چرا این قدر فاصله؟ و چرا در سرزمینی عاری از آب و زرع؟
س

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۱۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۳,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۵/۲۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۱۴۶-۴۲-۴
تعداد صفحات۲۱۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۳,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۵/۲۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۱۴۶-۴۲-۴