با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
روزهای انقلاب

دانلود و خرید کتاب روزهای انقلاب

چطور زنان یک روستا در ایران انقلابی شدند؟

۲٫۳ از ۳ نظر
۲٫۳ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روزهای انقلاب  نوشته  مری هگلند  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب روزهای انقلاب

کتاب روزهای انقلاب نوشته مری هگلند است. این کتاب ترجمه میترا دانشور است. هگلند در تابستان ۱۳۵۶، بی‌خبر از تحولات مهمی که کل ایران را تغییر داد، پا به روستایی کوچک در حوالی شیراز گذاشت. او ۱۸ ماه در ایران ماند و تنها پژوهشگر آمریکایی‌ای بود که از نزدیک انقلاب اسلامی را مشاهده کرد. روزهای انقلاب روایت تجربه‌های روزمره‌ی هگلند در این روستا است که نشان می‌دهد چگونه مردمی عادی و دور از سیاست پا به جریان انقلاب اسلامی ایران گذاشتند و در خلال ماجراهای انقلاب و پس‌ازآن متحول شدند. بخش انتهایی کتاب هگلند درباره‌ی دیدار دوباره‌ی او از ایران، پس از گذشت چند دهه از انقلاب، در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ است.

خواندن کتاب روزهای انقلاب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ معاصر ایران پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب روزهای انقلاب

روستا تحت رهبری جدید متحد می‌شود. بقیه عجله می‌کنند که به جناح رهبری که به‌تازگی پیروز شده ملحق شوند. حامیان رهبر قبلی تلاش می‌کنند تا، از طریق بسیج پیوندهای مختلف، خودشان را به نظم جدید بچسبانند. جامعهٔ روستایی تحت رژیم جدید دوباره کنار هم قرار می‌گیرد. مخالف‌ها ساکت شده‌اند. درنهایت، حتی نزدیک‌ترین حامیان رهبر برکنارشده نیز صلح را حفظ می‌کنند و رهبر جدید را می‌پذیرند، حتی اگر نارضایتی واقعی‌شان را پنهان کنند. آن‌ها شاید به‌شکلی تشریفاتی تسلیم‌شدن در مقابل مدعی سیاسی برنده را به زبان بیاورند یا عملا چنین تصمیمی را نشان دهند. اگر متصدی قبلی و یاران وفادارش فرار کرده باشند، زمانی شاید مصلحان به مکانی که آن‌ها پنهان شده‌اند سفر کنند و متقاعدشان کنند که برگردند و دوباره به اجتماع ملحق شوند.

۸. مردم، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، سیاسی زندگی می‌کنند. مردم در زندگی روزمره، چه در محیط‌های بزرگ و رسمی و چه به‌شکلی کوچک و غیررسمی، از نظر سیاسی فعال هستند و روابطی را از طریق شبکه‌سازی، تبادل و تعامل اجتماعی ایجاد، حفظ، تقویت، محدود،‌ حذف و تعلیق می‌کنند. آن‌ها دور هم جمع می‌شوند و اطلاعاتی پخش می‌کنند،‌ در مناسک قدرت شرکت می‌کنند و تلاش می‌کنند تا دیگران را نسبت به دیدگاه‌ها، رهبر و گروه خودشان متقاعد کنند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
درنهایت، یکی از دلایل اصلی انقلاب ایران نبود مدرن‌سازی سیاسی بود. (۴) اگر مدرن‌سازی سیاسی اتفاق می‌افتاد، اگر حکومت مرکزی در قبالِ جمعیت حساس‌تر و پذیراتر بود و، به‌جای استفاده از زور برای ساکت‌کردن مخالفان، اجازهٔ مشارکت در دولت را می‌داد، شاید از انقلاب اجتناب می‌شد. مدرن‌سازی، به‌شکل دراختیارداشتن و افزایش ژاندارم‌ها (پلیس روستایی)، پلیس، پلیس مخفی (ساواک) و نیروهای مسلح در مقابل شهروندان،‌ در محدودکردن اقدام سیاسی موفق بود، تا آنگاه که خشم انباشته شد و چنان نیرویی جمع کرد که می‌توانست رژیمی را سرنگون کند. همچنین،‌ در علی‌آباد، به علت نبود مدرن‌سازی سیاسی و بنابراین کمبود دانش دربارهٔ راه‌های جایگزین در رسیدن به پیشرفت سیاسی،‌ روستاییان به طایفه‌کشی محلی خود برگشتند (رقابت سیاسی و درگیری میان دارودسته‌های خویشاوندمحور)، و این الگوی سیاسی را در فرایند انقلابی ۱۹۷۸-۱۹۷۹ به کار بردند.
مجید مالکی
من، از طریق تاریخ شفاهی، مشاهدهٔ مشارکتی در طول درگیری، مصاحبه، نوشتن گزارش درگیری‌ها، تعاملات و مکالمات اجتماعی، اطلاعاتی را دربارهٔ فرهنگ طایفه‌کشی علی‌آباد و فرایند تغییر سیاست معمول در علی‌آباد، قبل از مرکزیت‌یافتن دولت و اصلاحات ارضی دههٔ ۱۹۶۰، در کنار هم قرار دادم.
مجید مالکی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۱۲/۱۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۹۱-۴۴-۸
تعداد صفحات۵۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۱۲/۱۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۹۱-۴۴-۸