با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
انقلاب داروینی

دانلود و خرید کتاب انقلاب داروینی

موضوعی جالب و مهم از نقطه‌نظر فلسفی

۳٫۴ از ۵ نظر
۳٫۴ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب انقلاب داروینی  نوشته  مایکل روس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب انقلاب داروینی

انقلاب داروینی کتابی نوشته مایکل روس، پروفسور بازنشستۀ دانشگاه ایالتی فلوریدا در فلسفۀ علم، فلسفۀ زیست‌شناسی، و جانورشناسی است.

 روس نویسندۀ کتاب‌های زیادی است، از جمله: آیا یک داروینی می‌تواند مسیحی باشد؟، نزاع تکامل و آفرینش، داروین را جدی بگیرید، زیست‌جامعه‎شناسی- توهّم یا واقعیت؟، فلسفۀ تکامل انسان، آیا تبعیض جنسیتی ریشه در علم دارد؟. او همچنین مؤسس و سردبیر مجلۀ زیست‌شناسی و فلسفه، و سردبیر مجموعۀ اخیر ۱۸ جلدی دانشگاه کمبریج در فلسفۀ زیست‌شناسی است که این کتاب یکی از آنهاست. او به دلیل  نوشتن آثاری که به ارتباط میان علم و دین پرداخته است شهرت زیادی دارد.

 درباره کتاب انقلاب داروینی

 مایکل روس در کتاب انقلاب داروینی به موضوع تکامل بشر از منظر داروین و مکتب داروینیسم پرداخته است. چیستی انقلاب داروینی و آیا این که واقعا انقلابی درکار بوده است یا خیر، اگر بوده چه نوع انقلابی بوده و در نهایت نظر خود مایکل روس درباره داروین و انقلاب داروینی بخش‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند. او در این کتاب رابطه داروینیسم با فلسفه را نیز بررسی کرده و ردیه‌های متفکران تحلیلی بر داروینیسم را نیز مطرح کرده است.

 خواندن کتاب انقلاب داروینی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 پژوهشگران و علاقه مندان به انسان‌شناسی، فلسفه و زیست‌شناسی

 بخشی از کتاب انقلاب داروینی

چیزی که می‌خواهیم بدانیم فقط این نیست که منشاء چگونه پذیرفته شد، بلکه این است که پذیرش آن به چه چیزی منتهی شد. می‌خواهیم بدانیم که آیا واقعاً انقلابی به‌نام انقلاب داروینی وجود داشته است یا خیر؟ که البته ما در اینجا بیشتر روی بخش فلسفی «انقلاب» تمرکز کنیم و پرسش‌های بعدی (تاریخی‌تر) دربارهٔ بخش «داروینی» را برای بعد می‌گذاریم. پس ابتدا می‌پرسیم «انقلاب» چیست؟ به سراغ دیکشنری‌های آکسفورد می‌رویم که در تعریف انقلاب، اینطور نوشته شده است: «سقوط شدید یک دولت یا نظم اجتماعی به‌نفع یک سیستم جدید.» بعد از این تعریف، تعریف زیربنایی دقیق‌تری نوشته شده است که به بحث ما مربوط می‌شود: «تغییری چشمگیر و پردامنه در شرایط، نگرش‌ها، یا عملکردها» و سپس مثال‌های زیادی از این نوع از انقلاب به ما ارائه می‌شود که بسیار کمک‌کننده است از جمله: «انقلاب جنسی، جوانان را در سقوطِ خطرناکی انداخته است». «بریتانیا بعد از نابودی کامل صنعت نساجی هند، انقلاب صنعتی خودش را راه‌اندازی کرد». «انقلاب ژنتیک مولکولی، در دههٔ ۱۹۶۰، بسیاری از درخشان‌ترین اذهان جوان را به خود مشغول کرد».

تمام اینها بنظر ساده هستند. یک قرص، عملاً یک‌شبه، عادت‌های جنسی را تغییر داد. جوانان با ممانعت محض خودشان از ازدواج، غرق در فعالیت جنسی مداوم شدند. من می‌توانم بعنوان کسی که زیر نظر نظام اول رشد کرده بود اما درپی لذت بردن از دومی بود، شهادت بدهم که این سودای بزرگی محسوب می‌شد. بعلاوه، به اندازهٔ کافی توضیح داده شد که هرکسی ممکن است با ادعایی که بیان می‌شود مخالفت کند. نتیجهٔ واقعی انقلاب جنسی، آزاد کردن جوانان بود و بلوغِ بیشتری را برای بعهده گرفتنِ مسئولیت اعمال فرد درپی داشت. بعد از انقلاب در زمینهٔ رابطهٔ جنسی، انقلاب در زمینهٔ استفاده از ماشین‌آلات بود: به لطف سازندگان امپراطوری، یا شاید هم خراب‌کنندگان آن، فضایی برای اهالی منچستر فراهم شد تا یک شهر بزرگ و دودآلود، پر از کارخانه‌ها و کارگران آنها، با تاجرانی ثروتمند و قدرتمند بسازند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
محمد طاهر پسران افشاریان
۱۳۹۹/۰۹/۱۹

اصلا ترجمه خوبی ندارد!!!!! ای کاش مترجم توجه بهتری به کارش داشت و مهم بودن کتاب!!!

کاربر ۸۶۷۸۵۰
۱۳۹۹/۰۵/۳۰

چارلز داروین یک یهودی فراماسون بود. نظریه تکاملش یک شبه علم است و اثبات نشده..اگر میلیونها میمون و انسان وجود داره..پس میلیونها گونه مابین چرا آثاری ازشون پیدا نشده...برای اطلاعات بیشتر به قسمت اول مستند "بندگان خدا و بردگان شیطان"

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۲)
با فرض اینکه برخلاف اینکه امروزه، انتخاب طبیعی سازوکار غالب مطالعات تکاملی است، اما مطمئناً توفیقی ناگهانی نبود که به‌یکباره وارد عالم علم حرفه‌ای بشود. و با فرض این که (انتقادات صریحی مثل عمر زمین و مشکلات مربوط به وراثت، به کنار) حداقل دو دلیل خوب برای این موضوع وجود داشت (Ruse ۱۹۹۶). از یک سو، همانطور که تابحال اشاره شد، بخش زیادی از علم معاصر، استفادهٔ مستقیم کمی برای انتخاب داشت. این در حوزه‌هایی مثل ریخت‌شناسی کاملاً مسلّم است، مسیری که چهره‌های شاخصی همچون توماس هنری هاکسلی در آن پیش رفتند. درواقع، نقش انتخاب در حمایت از سازگاری، می‌تواند دارای نتایج زیان‌بخش نیز باشد، چون همانطور که دیده‌ایم، سازگاری می‌تواند شباهت‌هایی اساسی را مخفی کند. از سوی دیگر، و حتی نکتهٔ مهم‌تر اینکه، بنظر می‌آمد انتخاب، اساساً استفادهٔ عملی خیلی کمی، در حیطه‌هایی مثل پزشکی دارد، جائی که در آن دانشمندان حرفه‌ای، بدنبال یافتن تکیه‌گاه علمی خود هستند.
esrafil aslani
مشکل تجربه‌گرایان منطقی اینست که علل غائی، در نتیجهٔ انقلاب علمی در قرن شانزده و هفده، از علوم فیزیکی بیرون گذاشته شدند. پس پرسش دربارهٔ هدف‌ها دیگر هیچ کمکی نمی‌کرد. شما به ابعاد و سرعت ماه نیاز دارید نه به هدف آن ـ حتی اگر واقعاً هدفی هم، مثل روشنایی مسیر خانه برای فیلسوفان مست وجود داشته باشد
leylak
همانطور که جوانه‌ها رشد می‌کنند و جوانه‌های تازه‌ای را بوجود می‌آورند، و اگر این جوانه‌ها قوی باشند، گسترش می‌یابند و از هر طرف، و از خیلی از شاخه‌های ضعیف‌تر بالا می‌روند، من نتیجه می‌گیرم که در طول نسلهای مختلف، این کار درختِ بسیار بزرگ حیات بوده است که زمین را در عین داشتن شاخه‌هایی کهنه و شکسته، از انشعاب‌هایی همواره در حال انشعاب و زیبا پر کند. (۱۳۰) «نژادی که در نتیجهٔ تغییرات، در شاخه‌های پایین‌تر موجودات اولیه قرار می‌گیرد» اما درحقیقت «در نتیجهٔ تغییرات در سطوح بالاتری از پیچیدگی، نسبت به موجودات اولیه قرار می‌گیرد.»
محمد طاهر پسران افشاریان
بخش آخر منشاء، که نیمی از کتاب راتشکیل می‌دهد، بطور غیرمستقیم در حال بنیانگذرای یک علت واقعی است که با آنچه که هیول «تطابق استقرائات» خواند مطابقت دارد. زمانی که سعی دارید حقیقت یک ادعای نادیدنی را ثابت کنید ـ مثل مولکول‌ها یا قاتل‌ها ـ با شواهد ضمنی کار کرده و سعی می‌کنید تا سرنخ‌هایی را در این زمینه پیدا کنید. بدنبال ردپاها هستید. بدنبال لکه‌های خون. داروین هم همین کار را کرد. او عرصهٔ کامل علوم حیات را درنوردید ـ رفتار و بخصوص رفتار اجتماعی در پرده‌بالان (مورچه‌ها، زنبورهای عسل، و زنبورهای بی‌عسل)؛ باستان‌شناسی، شواهد فسیلی؛ زیست‌جغرافیاشناسی، توزیع جانداران مجمع‌الجزایر گالاپاگوس؛ قاعده‌مندها، دسته‌بندی‌ها؛ آناتومی، انسان‌شناسی‌ها؛ جنین‌شناسی، توسعهٔ وجودِتکوینی؛ و درنهایت، اندام‌های باقیمانده‌ای مثل آپاندیس. همگی بوسیلهٔ تکامل باانتخاب طبیعی توضیح داده شدند. و همگی به صحتِ تکامل بوسیلهٔ انتخاب طبیعی اشاره دارند.
محمد طاهر پسران افشاریان
تقریباً می‌توان گفت که بنوعی، شبیه مجموعه تقلیل‌هایی بودند که رویای ارنست نیگل بود. اما فقط بنوعی. درواقع داروین، چیزهایی مثل توزیع‌های زیست‌جغرافیایی را از انتخاب طبیعی استنتاج نمی‌کرد. بلکه او برای توضیح این توزیع‌ها، از انتخاب طبیعی و داده‌های دیگر استفاده کرد، یا منصفانه‌تر اینکه، مسیری را طراحی کرد که احتمال تلقّی رسمی‌تری در آن وجود داشت
محمد طاهر پسران افشاریان
کتاب نژاد بشر، بطرز عجیبی از تعادل خارج است. بیش از نیمی از آن، به انتخاب جنسی اختصاص یافته است، همان مکانیزم ثانویه‌ای که در منشاء معرفی شد، اما زیاد مورد بحث قرار نگرفت. موجودات زنده، مجبور به رقابت برای جفت‌گیری در میان گونه‌ها هستند. این موجب رشد عضوهای مربوط به درگیری مثل شاخ برای گوزن و عضوهای مربوط به جذابیت، مثل پرهای دم طاووس می‌شود. دلیل بحث گسترده دربارهٔ انتخاب جنسی ساده است. والاس (۱۸۷۰) استدلال کرد که ویژگی‌های انسانی ای مانند بی‌مویی هم وجود دارند که احتمالاً هیچ مزیت انتخابی طبیعی ندارند. ازاینرو، تأثیرات روح باید وجود داشته باشد. داروین با اینکه چیزهایی مثل بی‌مویی انسان، نمی‌تواند توسط انتخاب طبیعی تولید شود موافق بود؛ اما فکر می‌کرد که آنها می‌توانند با انتخاب جنسی بوجود بیایند. افراد، جفت‌هایی را انتخاب می‌کنند که با تعریف‌شان از زیبایی متناسب باشد و شبیه میمون‌ها بودن یکی از این معیارها نیست. این خوشبختانه منجر به تأملاتی بسیار محافظه‌کارانه شد.
محمد طاهر پسران افشاریان
داروین اخلاق را جدی‌تر گرفت و هرگز استدلال نکرد که ما حس اخلاقی نداریم. بلکه استدلال کرد که نوعی از همکاری که توسط اخلاق حمایت می‌شود، کمک شایانی در تنازع برای بقاء دارد. «جای هیچ تردیدی نیست که قبیله‌ای که متشکل از مردمی است که بخاطر دارا بودن درجهٔ بالایی از روحیهٔ وطن‌پرستی، وفاداری، اطاعت، شجاعت، و همدردی، همیشه آماده هستند تا به یکدیگر کمک کرده و خودشان را برای خیر مشترکی، فدا کنند، بر اغلب قبایل دیگر پیروز خواهند شد و این انتخاب طبیعی است.» پیامد آن نیز معلوم است: «در تمام زمانها، درسرتاسر جهان، قبایلی جایگزین قبایل دیگر شده‌اند؛ و چون اخلاق یکی از عوامل موفقیت آنها است، پس معیار اخلاق و تعداد افراد متعهد به آن، در همه‌جا، رو به رشد و افزایش خواهد بود» (۱, ۱۶۶).
محمد طاهر پسران افشاریان
اما زمانیکه در معرض خطر قرار گرفت، کار روی کتاب بزرگ دیگری را آغاز کرد و در ۱۸۷۱، نژاد بشر یا انتخاب در ارتباط با جنسیت را منتشر کرد. او استدلال کرد که ما از نخستینی‌هایی تکامل یافته‌ایم که دیگر در آفریقا موجود نیستند؛ بنابراین ما خویشاوندان دور میمون‌های عالی هستیم، و شواهد بیشتری از تکامل مان را در اندیشه و رفتارمان، نشان می‌دهیم. داروین به باورمان دربارهٔ خدا و حس اخلاقی مان توجه نشان داد. تا جائی که به مورد اول مربوط می‌شود، او در این فکر که تمام آنها یک اشتباه بزرگ است، پیرو هیوم ـ «چهره‌های انسان در ماه، ارتش‌ها در ابرها» ـ بود. تمایل انسان‌های اولیه، به این تصور که اشیاء و عوامل طبیعی، بواسطهٔ جوهرهایی معنوی و زنده، دارای حیات شده‌اند، شاید با حقیقت کوچکی که من یکبار به آن توجه کردم روشن شود:
محمد طاهر پسران افشاریان
سگ من، حیوانی کاملاً رشدیافته و بسیار حساس، درطول یک روز آفتابی و آرام، روی علفزاری دراز کشیده بود؛ اما در همان هنگام، نسیمی ملایم، گاه‌وبیگاه، سایبان برافراشته‌ای را که هرکسی ممکن بود بخواهد در زیر آن بایستد را تکان می‌داد و سگ کاملاً از این مسأله غافل بود. هربار که سایبان تکان می‌خورد، سگ با شدت غرولند و پارس می‌کرد. من فکر می‌کنم، که او باید سریع و ناخودآگاه، برای خودش استدلال می‌کرد که هر حرکتی بدون دلیلی آشکار، حاکی از حضور نوعی عامل زندهٔ ناشناس است، و هیچ ناشناسی نباید در قلمرو او باقی بماند. (Darwin ۱۸۷۱, ۱, ۶۷)
محمد طاهر پسران افشاریان
داروین احساس کرد که با بستهٔ علّی که در اختیار دارد، قادر به توضیح درخت حیات است. «گاهی‌اوقات شباهت‌های موجوداتِ یک طبقه، بصورت یک درخت بسیار بزرگ حیات به نمایش درمی‌آیند. من معتقدم که این تشابه، بیش از هرچیز دیگری، بیانگر حقیقت است.»
محمد طاهر پسران افشاریان

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۷,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۲۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۴۶-۱۰۳-۴
دسته بندی
تعداد صفحات۱۶۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۷,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۲۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۴۶-۱۰۳-۴