دانلود و خرید کتاب ارغنون سوم اثر پ. د. اوسپنسکی | نشر مصدق | طاقچه
با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب ارغنون سوم اثر پ. د. اوسپنسکی

کتاب ارغنون سوم

انتشاراتنشر مصدق

دسته‌بندی
فلسفه مدرن۲ مورد دیگر

معرفی کتاب ارغنون سوم

کتاب ارغنون سوم، کتابی نوشته‌ی پ. د. اوسپنسکی، فیلسوف معاصر روسی است. کتاب ارغنون سوم، سومین قانون اندیشه؛ کلیدی برای حل اسرار جهان هستی را با ترجمه‌ی محمدتقی بهرامی حرّان در دست دارید.

درباره‌ی کتاب ارغنون سوم

کتاب ارغنون سوم، کتابی است که طرز تفکر شما را بهم می‌ریزد. نام دیگری که برای این کتاب انتخاب کرده‌اند، سومین قانون اندیشه؛ کلیدی برای حل اسرار جهان هستی است. در همان ابتدای کتاب اوسپنسکی از شما می‌خواهد که به آنچه که می‌دانیم یا حداقل فکر می‌کنیم می‌دانیم، بهای چندانی ندهیم. زیرا ما فقط سایه‌های آن‌ها را می‌شناسیم. تقسیم‌بندی که در ذهن ما بر اساس زمان و مکان صورت می‌گیرد، صرفا محدود به ذهن ما است. در حالی‌که اگر میان اشیا و اجسام نوعی تقسیم‌بندی وجود داشته باشد، با آن تقسیم‌بندی که در ذهن ما وجود دارد، متفاوت است. یا به عبارت بهتر، اصلا نمی‌تواند چیزی باشد که در ذهن ما است.

کتاب ارغنون سوم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

اگر از دوست‌داران مطالعات فلسفی هستید، خواندن کتاب ارغنون سوم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

درباره‌ی پ. د. اوسپنسکی

پیوتر. دمیانوویچ. اوسپنسکی، فیلسوف روسی، ۴ مارس ۱۸۷۸ در مسکو متولد شد. در شانزده‌سالگی به دلیل نقاشی که روی دیوار مدرسه کشیده بود و بازرسان می‌توانستند آن را ببینند، از مدرسه اخراج شد و بعد از آن به تنهایی تحصیلاتش را ادامه داد. پیش از جنگ جهانی اول، در جستجوی معجزه‌آسا به خاورزمین سفر کرد، اما اندکی پس از شروع جنگ بزرگ جهانی به مسکو بازگشت. در آنجا با گورجیف ملاقات کرد و او را که مرتاض فقیر و ناشناخته‌ای بود، به شهرت رساند. پ. د. اوسپنسکی در کتاب در جستجوی معجزه‌آسا، چیزهایی است که در آن سال‌ها از گورجیف آموخته است، بازگویی کرده. کتاب‌های دیگر اوسپنسکی، ارغنون سوم، الگوی تازه‌ای از عالم و راه چهارم است. او یک داستان به اسم زندگی غریب ایوان اوسکین هم نوشت. 

اوسپنسکی ۲ اکتبر ۱۹۴۷ در انگلستان درگذشت.

بخشی از کتاب ارغنون سوم

باید به خاطر داشته باشیم که این تقسیم‌بندیها فقط در ما، در ادراک ما از اشیاء و نه در خود اشیاء وجود دارند. ما نباید فراموش کنیم که نه نسبت متقابل حقیقی اشیاء و نه اشیاء واقعی هیچ یک را نمی‌شناسیم. تمام آنچه می‌شناسیم اشباح آنها، سایه‌های آنهاست و نمی‌دانیم میان آنها واقعآ چه نسبتی وجود دارد. در عین حال، با یقین کامل می‌دانیم که تقسیم‌بندی ما از اشیاء برحسب زمان و مکان با تقسیم اشیاء فی‌نفسه در صورتی‌که آنها را مستقل از ادراک خودمان از آنها در نظر بگیریم، به هیچ وجه انطباق ندارد و همچنین با یقین کامل می‌دانیم که اگر میان اشیاء فی‌نفسه نوعی تقسیم‌بندی وجود داشته باشد، به هیچ صورتی نمی‌تواند تقسیم‌بندی برحسب زمان و مکان، به مفهومی که ما معمولا از این واژه‌ها داریم، باشد؛ زیرا چنین تقسیم‌بندیای لازمه اشیاء نیست بلکه فقط لازمه ادراک ما از اشیاء است که از طریق اندامهای حسی حاصل می‌شود. به علاوه، نمی‌دانیم که آیا امکان دارد آن تقسیماتی که ما می‌فهمیم، یعنی تقسیم بر حسب مکان و زمان را وقتی که اشیاء نه از دیدگاه بشری و نه با چشمان بشری نگریسته نمی‌شوند، تمیز داد. به عبارت دیگر، آیا برای ارگانیسمی که طور دیگری ساخته شده، جهان ما تصویر کاملا متفاوتی عرضه نخواهد کرد؟

ما نمی‌توانیم اشیاء را خارج از مقولات مکان و زمان مجسم کنیم، بلکه همواره آنها را خارج از زمان و مکان در اندیشه می‌آوریم.

دیگران دریافت کرده‌اند

نظرات کاربران

morindok
۱۳۹۹/۰۳/۱۸

این کتاب به شما درکی متفاوت از زمان رو ارائه میده! به نوعی ما با یک اکنون ابدی مواجه هستیم و آنچه به عنوان زمان و تغییرات درک میکنیم فقط ادراکاتی ناقص از یک بعد اصلی هستند! یعنی اگر حواس

- بیشتر
علیرضا
۱۴۰۱/۱۱/۲۱

کتاب بسیار خاصی است. هر چقدر قبلا بیشتر درگیر مسائل فلسفی بوده باشید بیشتر به عمقش راه پیدا می کنید. اینکه طاقچه اون رو در دسته ی فلسفه مدرن گذاشته دقیقا یک اشتباهه!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۲۳)
ریمان، ریاضیدان معروف، متوجه شد که در ابعاد عالی‌تر، زمان به طریقی به صورت مکان در می‌آید؛
میلاد پرنیانی
فقط غیر واقعی، عادی است.
میلاد پرنیانی
جانوران دو بعد را می‌بینند. بعد سوم را دائمآ حس می‌کنند اما آن را نمی‌بینند. آن را به صورت چیزی گذرا حس می‌کنند به همان‌گونه که ما زمان را حس می‌کنیم.
میلاد پرنیانی
عشق، برای زندگی ما، یکی از خدایان است که گاهی سختگیر و گاهی مهربان است اما هیچ‌گاه تسلیم ما نمی‌شود، هیچ‌گاه راضی نیست ما را برای رسیدن به هدفهامان یاری دهد. افراد انسان تلاش می‌کنند عشق را تحت انقیاد خود در آورند تا آن را وادارند در خدمت هدف‌هاشان، هم هدف‌های معنوی و هم مادی، قرار گیرد. اما عشق را نمی‌توان تحت انقیاد چیزی در آورد و عشق از موجودات فناپذیر ضعیفی که سعی کنند خدا را تحت انقیاد خود در آورند تا در خدمت هدف‌های آنان باشند با بی‌رحمی انتقام می‌گیرد. همه حساب‌های آنها را بر هم می‌زند و آنها را به کارهایی وامی‌دارد که هرگز انتظار نداشته‌اند. آنها را مجبور می‌کند به خدمت او در آیند و آنچه را او می‌خواهد انجام دهند.
میلاد پرنیانی
جسم چهار بعدی به مثابهِ اثر حرکت جسم سه بعدی در جهتی که در آن نمی‌گنجد. یک جسم چهار بعدی متشکل از بی‌نهایت جسم سه بعدی است.
میلاد پرنیانی
(کار اصلی ما کاستن از محدودیت ادراک‌مان است.)
میلاد پرنیانی
روزهایی پیش می‌آیند که سرشار از عرفانی عجیب هستند، روزهایی که برای خود شعور فردی و بی‌نظیری دارند و دارای عواطف و افکاری هستند. می‌توان گفت که می‌شود با چنین روزهایی حرف زد و آنها به انسان می‌گویند که مدت بسیار مدیدی، مدتی به درازای ابدیت است که زندگی می‌کنند
میلاد پرنیانی
کل جهان نوعی تجسم پر دامنه خیال است که فقط به این علت ما را به هراس نمی‌اندازد و باعث احساس جنون در ما نمی‌شود که به آن عادت کرده‌ایم.
میلاد پرنیانی
سرّ زمان در هر چیزی نفوذ دارد. این سرّ در هر سنگی که شاهد ادوار یخبندان، دوره دوم طبقات‌الارض و ماموت‌ها بوده است حس می‌شود. در فردایی حس می‌شود که آن را نمی‌بینیم؛ اما شاید او ما را ببیند
میلاد پرنیانی
شرط لازم حرکت، یعنی زمان، از ذهن ناشی می‌شود؛ اگر ذهن نباشد، زمان نیز به صورتی که برای ما وجود دارد وجود نخواهد داشت.
میلاد پرنیانی

حجم

۶۵۰٫۹ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۶

تعداد صفحه‌ها

۴۵۶ صفحه

حجم

۶۵۰٫۹ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۶

تعداد صفحه‌ها

۴۵۶ صفحه

قیمت:
۵۵,۰۰۰
تومان