با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نیچه و پست مدرنیسم

دانلود و خرید کتاب نیچه و پست مدرنیسم

۴٫۳ از ۷ نظر
۴٫۳ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نیچه و پست مدرنیسم  نوشته  دیو رابینسون  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نیچه و پست مدرنیسم

دیو رابینسون، پژوهشگر فلسفه است. بیشترین تلاش برای ارائه قرائت‌های رادیکال از تفکرات نیچه پیرامون حقیقت، در میان اندیشمندان پست مدرن و پساساختاری فرانسوی صورت گرفته است و باید گفت که بیشترین دِین به نیچه را همین اندیشمندان دارند که امروزه به عنوان اندیشمندان پست مدرن شناخته می‌شوند. نیچه، اندیشمندی است که به نقدی صریح از مبانی اخلاقی و فلسفی مدرنیسم پرداخت. او به ایده‌آلیسم، خردباوری، کل‌گرایی و ذات‌گرایی و سوژه دکارتی حمله کرد و انسان را اسیر دست بازی‌های زبانی دانست وهرگونه خودِ واحد و پیش‌بنیاد را نفی کرد. این نظرات او بر پست‌مدرنیسم و فیلسوفان پست‌مدرنی چون فوکو و دریدا تاثیرعمیقی گذاشت. نیچه مهمترین و اثرگذارترین فیلسوف بر پست‌مدرنیسم محسوب می‌شود. به ویژه کسانی چون فوکو، دریدا، بودریار، لیوتار و دلوز بیش از دیگران تحت تاثیر اندیشه‌های او بوده‌اند. مهمترین نظریه نیچه که اندیشمندان پست مدرن را متوجه خود کرده دیدگاه او درباره حقیقت است. او در آثار خود حقیقت به معنای رایج فلسفی آن را به انتقاد گرفته است. نیچه، باورها و نگرش‌های متافیزیکی را توهم و دروغ می داند و حقایقی که در تجربه های عملی آدمیان ظاهر می شود را می ستاید. همچنین دیدگاه او در مورد خود و هویت نیز تاثیر خاصی بر اندیشمندان پست مدرن گذاشت. نیچه می‌گوید هویت چیزی استوار و واجد انسجام نیست بلکه ساختاری فرهنگی است که در شرایط حاکم بر جامعه شکل می گیرد و ماهیت پایداری ندارد. این نگرش اساس تحلیل پست مدرن‌ها در خصوص معنای شخصیت و هویت فرد است. به هر تقدیر، مدعای اصلی کتاب حاضر این است که اندیشمندان پست‌مدرن جملگی اندیشه‌های نیچه را سرچشمه الهام خود می دانند زیرا نخست این نیچه بود که حقیقت اخلاق مسیحی، معرفت و علم جدید را مورد نقادی قرار داد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
....
۱۳۹۷/۰۵/۲۶

تا نصفشو خوندم.بدیهیاتی که نه نقض میشن و نه اثبات رو برای نقضش امکان قرار داده شده.تو خود کتاب هم چندجا ضد و نقیض صحبت شده.. گذاشتمش کنار!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۵)
من مسیحیت را نفرینی عظیم می‌خوانم، بزرگ‌ترین و ریشه‌ای‌ترین انحراف، غریزه‌ای سرشار از انتقام‌جویی که برایش هیچ وسیله‌ای آن‌چنان‌که باید کینه‌توزانه، مخفیانه‌، مرموزانه و کوته‌نظرانه‌ نیست، مسیحیت به باور من لکه‌ی ننگی ابد‌ی برای نوع بشر است. (۴)
پروا
مسیحیت به باور من لکه‌ی ننگی ابد‌ی برای نوع بشر است.
....
تمدن در برهوت بی‌اعتقادی رها و نابود خواهد شد.
....
«هیچ‌چیزی از هیچ، پدید نمی‌آید»
....
انسان‌ها صرفاً حقایقی را برای خودشان خلق می‌کنند که برایشان سودمند باشد و به آن‌ها در بقایشان به‌مثابه یک‌گونه کمک کند.
....
زندگی نیچه به طرز چشم‌گیری پس از مطالعه‌ی نسخه‌ای از کتاب جهان همچون اراده و تصوّر شوپنهاور (۱۸۱۸) متحول شد، کتابی که بر الحاد وی صحه می‌گذاشت و او را قادر می‌ساخت تا افکارش را به‌مثابه نوعی جهان‌بینیِ منسجم، نظام‌مند سازد.
....
نسل بعدی آتنی‌ها انسان‌هایی‌ فرومایه بودند چون به چیزهایی نظیر اخلاقیات مطلق، جاودانگی روح، واقعیت‌های استعلایی و قدرت عقل انسان باور داشتند.
....
گرچه ما تاکنون معلولی را تجربه نکرده‌ایم که مقدم بر علت خود باشد اما هیچ تضمینی برای ناممکن بودن این امر وجود ندارد.
....
به باور نیچه دستیابی به اندیشه‌های عینی برای نوع بشر غیرممکن است یعنی مردم همواره به‌واسطه‌ی عواطف و امیال خود که اغلب نسبت به آن ناآگاه‌اند انگیخته می‌شوند. منطق صرفاً انعکاسی از چگونگی عملکرد ذهن ماست و ربطی به معرفت عینی یا حقیقت ندارد.
Ҭhe Stranger
نیچه فیلسوف مهمی است زیرا نخستین کسی بود که پی‌برد «مدرن» بودن برای اروپایی‌ها چه معنایی دارد. او می‌دید که دو هزار سال ایمان به ارزش‌های مسیحی در شرف پایان است و این بدان معنا بود که زندگی بشر دیگر از هرگونه هدف و معنایی تهی شده است. دردناک‌تر این‌که نیچه معتقد بود تقریباً تمام باور‌ها و ارزش‌های بنیادین اندیشه‌ی غربی صرفاً چیزی جز «متافیزیکِ» بی‌پایه و اساس نیست و باید صادقانه با این واقعیت ویرانگر روبرو شد. وی در نهایت نیاز به «انسانی جدید» را مطرح ساخت که این شرایط جدید و اهمیت آن را درک کند. نیچه همه‌ی این ایده‌های ناراحت‌کننده را به شیوه‌‌ای فوق‌العاده بیان کرد: سرانجام افق بار دیگر بر روی ما گشوده خواهد شد، حتی اگر کورسویی بیش نباشد، سرانجام کشتی‌هایمان بادبان خواهند برافراشت... دریا، دریای ما دوباره پدیدار می‌شود، شاید هرگز چنین دریای بی‌کرانی وجود نداشته است. (۱) نیچه می‌دانست که پیامبر است. تصاویر به‌جامانده از وی معمولاً مردی را با سبیل‌های پرپشت مضحک و چشمان خیره‌ی وحشی نشان می‌دهد. او همواره باور داشت که برای مخاطبان قدرشناس‌تر آینده می‌نویسد و خود را «فیلسوف نسل‌های بعد» توصیف می‌کرد؛ بنابراین، شاید امروز که صدسال از مرگ نیچه می‌گذرد ما همان مخاطبان باشیم و او نخستین پست‌مدرن بزرگ.
Ahmad

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۲۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۵۰۹۰-۹-۶
دسته بندی
تعداد صفحات۱۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۲۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۵۰۹۰-۹-۶