با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فرهنگ، خرد و آزادی

دانلود و خرید کتاب فرهنگ، خرد و آزادی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فرهنگ، خرد و آزادی  نوشته  رضا داوری اردکانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب فرهنگ، خرد و آزادی

کتاب فرهنگ، خرد و آزادی نوشته دکتر رضا داوری اردکانی به  ارتباط متقابل آزادی و خرد و فرهنگ که سه جوهر مستقل از یکدیگر نیستند و بلکه سه وضع اساسی در سیر تحقق جهان بشری‌اند می‌پردازند.

درباره کتاب فرهنگ، خرد و آزادی

فرهنگ، خرد و آزادی سه مفهوم جدا از یکدیگر نیستند، این‌ها در وجود و زمان باهم‌اند اما در مقام تعیین با اینکه از هم جدا می‌شوند به یکدیگر بستگی دارند و این بستگی چنان است که اگر یکی از آن‌ها نباشد دو دیگر هم نیستند یا لااقل فهم معنی هیچ یک از آن‌ها بدون در نظر آوردن دو معنای دیگر تمام نمی‌شود. این‌ها با هم چه نسبت دارند؟ چنان‌که اشاره شد فرهنگ و خرد و آزادی امور ثابتی نیستند که از ابتدا وجود داشته و به همان صورت دوام پیدا کرده باشند. در این کتاب سعی شده است ارتباط متقابل این این سه مفهوم بررسی شود و در ادامه ضرورت وجود هر یک برای بقای دیگر مفاهیم مورد پژوهش قرار بگیرد.

خواندن کتاب فرهنگ، خرد و آزادی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب برای پژوهشگران حوزه فلسفه و فلسفه اخلاق مناسب است زیرا کمک می‌کند به شکل چند جانبه مهم‌ترین مفاهیم انسانی و فلسفی را بررسی کنند.

بخش‌هایی از کتاب فرهنگ، خرد و آزادی

صاحبان خرد و فرهنگ از طریق انس با آزادی و خرد به مقام خردمندی و فرزانگی می‌رسند و فردیت و شخصیت پیدا می‌کنند نه اینکه افراد و اشخاص آزادی و فرهنگ را پدید آورند یا تملک و تصاحب کنند. تاریخ آدمیان تاریخ آزادی و خرد و فرهنگ است یعنی با گشایش افق آزادی، راه خرد و فهم پدیدار می‌شود و آدمی می‌تواند قدم در راه تاریخ بگذارد. در این سیر و رهپویی است که فرهنگ تحول و تعین می‌یابد. اگر گاهی از شرایط فرهنگی خرد و آزادی می گویند نادرست نمی‌گویند، زیرا با تعین و تصلّب فرهنگ، آزادی و توانایی‌های خرد محدود می‌شود، آزادی و خرد مطلق نیستند.آدمی با آزادی عهدی می‌بندد و با عهد خود زبان و عملش معین می‌شود پس آزادی و زبان و عمل از هم جدا نیستند، اینها در وجود آدمی وحدت دارند و در همین جاست که در حصار مهجوری حبس می‌شوند و جدائیشان از یکدیگر نیز در این حبس صورت می‌گیرد. در حقیقت می‌توان گفت که تاریخ آدمی با ظهور آزادی و خرد و با پوشیدگی آن دو رقم می‌خورد چنان که گاهی در زندگی اقوام و مردمان نشان آزادی و خرد پیدا نیست. در این صورت فرهنگ هم به پوسته خشک و امری که به گذشته تعلق دارد مبدل می‌شود. راه بازگشت به خرد و آزادی جستجوی زبان هم‌زبانی است، اگر بتوان با فرهنگ و گذشته با زبان هم‌زبانی سخن گفت خرد و آزادی از پرده بیرون می‌آیند و راه نشان می‌دهند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۳۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۱۰/۰۸
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۷۲-۶۳۰
تعداد صفحات۶۳۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۱۰/۰۸
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۷۲-۶۳۰