با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
شجاع باش دختر

دانلود و خرید کتاب شجاع باش دختر

شهامت ترک کمال‌گرایی برای دختران

۳٫۹ از ۳۸ نظر
۳٫۹ از ۳۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شجاع باش دختر  نوشته  ریشما سوجانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب شجاع باش دختر

ریشما سوجانی در کتاب شجاع باش دختر درباره یک موضوع مهم با دختران حرف می‌زند. موضوعی که شاید همه دختران در همه ملیت‌ها و فرهنگ‌ها درگیر آن هستند و زیاد با آن دچار چالش می‌شوند.

این ویژگی که ریشما سوجانی از آن حرف می‌زند چیزی نیست جز کمال‌گرایی و عواقب آن.

کمال گرایی یعنی سعی کردن برای بی‌نقص و کامل بودن در حد اعلای آن. یعنی از خود و رفتار کردار خود همیشه ناراضی بودن و حتی شروع نکردن کاری به دلیل این که نمی‌توانیم در آن بهترین باشیم. خیلی از زنان تنها کارهایی را انجام می‌دهند که در آن عالی هستند و جسارت انجام کاری را که ممکن است در آن اندکی معمولی‌تر عمل کنند، ندارند.

درباره کتاب شجاع باش دختر

ریشما سوجانی در این کتاب شرح می‌دهد که چرا زنان چنین ویژگی‌ای دارند. او معتقد است که دلیلی برای این رفتار و احساس زنان وجود دارد. هیچ ارتباطی به بیولوژی ندارد و فقط مربوط به شیوهٔ تربیتی آنها است. از سنین کم به دختران آموزش داده شده است که محافظه‌کار باشند، تلاش کنند بالاترین نمره را برای خوشحالی والدین و معلم‌ها کسب کنند، مراقب باشند خیلی از میله‌های بازی پارک بالا نروند تا سقوط نکنند و آسیب نبینند، آرام و مطیعانه بنشینند، زیبا باشند، سازگار و دل‌پذیر باشند تا دوست داشته شوند.

او می‌گوید تمایل به بی‌عیب‌ونقص‌بودن بر سلامت ما هم اثر مخربی دارد؛ چراکه تعمق دربارهٔ کوچک‌ترین اشتباه یا نگرانی بابت ناراحتی فرد، یا کاری که انجام دادیم و حرفی که زدیم، باعث بی‌خوابی می‌شود. به‌دلیل این‌که آموزش دیده‌ایم به هر قیمتی که شده، مفید و انعطاف‌پذیرباشیم، در تلاش برای انجام همهٔ این امور خود را از پا می‌اندازیم و درنهایت خسته می‌شویم، تحلیل می‌رویم و حتی بیمار می‌شویم زیرا بخش بسیار زیادی از زمان و نیروی خود را صرف دیگران می‌کنیم.

این کتاب نگاهی می‌اندازد به تربیت گذشتهٔ ما برای بی‌نقص‌بودن و اجتناب از شکست‌خوردن به هر قیمت ممکن، و این‌که چگونه آن تربیتِ دوران کودکیِ دختران در دوران بزرگ‌سالی نیز ما را دنبال می‌کند. مهم‌تر از همه، این کتاب راجع‌به تغییر این آموخته هاست. هرگز دیر نیست. با کنارگذاشتن نیاز به بی‌عیب‌بودن و آموختن شجاعت به خود، همهٔ ما می‌توانیم شهامت تصورناپذیرها را داشته باشیم.

خواندن کتاب شجاع باش دختر را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

خواندن این کتاب را به همه زنان و دخترانی که قصد دارند با دختر بی‌نقص خداحافظی کنند و خودشان باشند، پیشنهاد می‌کنیم.

جملاتی از کتاب شجاع باش دختر

ما در عصر قدرت دخترانه زندگی می‌کنیم. از آهنگ‌های پرشور بیانسه گرفته تا ورزش‌کاران قدرتمندی مانند سرنا ویلیامز و قهرمان‌های ادبی و سینمایی ازجمله کتنیس اوردین و زن شگفت‌انگیز، فرهنگ ما در تلاش برای گردآوری دختران است تا به آن‌ها بگوید که می‌توانند هرکاری که علاقه دارند انجام دهند و هر آن‌که تمایل دارند باشند. البته که ما می‌خواهیم دختران‌مان بدانند که می‌توانند به هرچه در ذهن دارند، دست یابند. مگر غیر از این است؟

اما این پیغام‌رسانی «مثبت» جنبهٔ منفی نیز دارد. ما این زنان خارق‌العاده را با هدف توانمندسازی الگو قرار می‌دهیم؛ اما برای بسیاری از دختران این مسئله به‌معنای فشار خردکننده برای بی‌عیب‌بودن تلقی می‌شود. شاید ما بگوییم: «تو می‌تونی هرکاری رو انجام بدی و به هرچی می‌خواهی تبدیل بشی»، اما چیزی که آن‌ها می‌شنوند این است که: «تو باید هرکاری رو انجام بدی و به هرچی می‌خواهی تبدیل بشی.» آن‌چه ما تشویق می‌دانیم، برای آن‌ها انتظارات است.

فهرست کتاب شجاع باش دختر

مقدمه: شهامت انجام‌ناشدنی‌ها

بخش اول: چگونه دختران برای کمال تربیت شده‌اند

۱: دختر مؤدب و دوست‌داشتنی

۲: ذهنیت بی‌نقصی

۳: بی‌نقصی مرحلهٔ سوم: زمانی که دختر بی‌نقص به بزرگ‌سالی می‌رسد

بخش دوم: شجاعت مد جدید است

۴: تعریف جدید شجاعت

۵: چرا باید شجاع باشیم

بخش سوم: با دختر بی‌نقص خداحافظی کنید؛ مسیر شجاعت

۶: ذهنیت شجاعت را پرورش دهید

۷: در حین تلاش گرفتار شوید

۸: به نیاز به خشنودکردن دیگران پایان دهید

۹: در تیم شجاع بازی کنید

۱۰: نجات از شکستی بزرگ

پی‌نوشت‌ها

یادداشت‌ها

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۴)
مریم سداوی
۱۳۹۹/۱۰/۰۷

سلام دوستان 😊 من این کتاب رو دارم،کتاب خیلی خوبیه. همه زنان جهان باید این کتاب رو بخونن و بدونن که همه بی نقص هستن نباید برای بی عیب و بی نقص بودن تلاش کنن.اگر دوست دارید با این کتاب بیشتر اشنا

- بیشتر
HR
۱۳۹۹/۱۰/۳۰

عالی و تاثیر گذار بود من بعد از خوندن کتاب ساعت ها به فکر فرو رفتم و تصمیم گرفتم شجاع باشم ؛ واقعا خانم ریشما سوجانی به اخلاقی در درون همه دختر ها توجه کرده بود که شاید خیلی از ماها

- بیشتر
بشری
۱۳۹۹/۰۲/۰۹

ای کاش تمام دختران وزنان جهان این کتاب را بخوانند تا بدانند که چه بر سرشان می آید و چگونه استعداد های ناب خود را به خاطر میل به بی نقص بودن و کمال گرایی در خفا پنهان کرده اند

Yasaman
۱۳۹۹/۰۶/۰۵

عالی عالی عالی عالی! اولش فکر نمیکردم انقدر کتاب خوبی باشه ولی الان میگم اگه شماهم درگیر کمال طلبی هستین حتما حتما حتما این کتاب رو بخونین! عالی بود💛 من نسخه انگلیسیش رو هم گرفتم که همیشه داشته باشمش و به زودی

- بیشتر
raha moosavi
۱۳۹۹/۰۲/۰۵

کتاب فوق‌العاده خوبی بود خیلی دوسش داشتم وحتمانسخه چاپی شو برای کتابخونه م میگیرم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۱۳)
پسران آموزش دیده‌اند که شجاع باشند؛ درحالی‌که دختران آموزش دیده‌اند که بی‌عیب‌ونقص باشند. به‌دلیل این‌که از سنین کم بابت بی‌عیب‌ونقص‌بودن پاداش گرفته‌ایم، در بزرگ‌سالی به زنانی تبدیل شده‌ایم که از شکست‌خوردن هراس دارند. در زندگی‌های شخصی و حرفه‌ای خود خطر نمی‌کنیم؛ زیرا می‌ترسیم در صورت خطاکردن قضاوت شویم، خجالت‌زده و بی‌اعتبار شویم، وجههٔ عمومی‌مان افول کند یا اخراج شویم. به‌طور خودآگاه یا ناخودآگاه از انجام هرکاری که از موفقیت در آن اطمینان نداریم، خودداری می‌کنیم تا از ناراحتی و تحقیر احتمالی آن اجتناب بورزیم.
Mαԋʂα
«چطور می‌تونم برای بی‌نقص‌بودن تلاش نکنم، وقتی دنیا به بی‌نقصی پاداش می‌ده؟»
نیکو
در همان حین که دختران‌مان را بابت مهربانی، مؤدبی و بی‌عیبی تحسین می‌کنیم، به‌شیوه‌ای نه‌چندان نامحسوس به آن‌ها می‌گوییم که شجاعت مخصوص پسران است.
Mαԋʂα
ما عادت داده شده‌ایم که شکسته‌نفسی کنیم تا دوست داشته شویم. مشکل این است که وقتی سخت می‌کوشید تا علاقهٔ همه را به خود جلب کنید، اغلب در انتها علاقهٔ چندانی به خودتان ندارید. اما به‌محض آن‌که می‌آموزید به‌حدی شجاع باشید که نگران خوشی دیگران نباشید و خود را در اولویت قرار دهید (که چنین کاری نیز خواهید کرد!) در آن حالت است که نویسندهٔ قدرتمند زندگی خودتان می‌شوید. جنس «لطیف‌تر»
nilimoon
بیش‌ازاندازه به کمال‌گرایی می‌پردازیم و به‌اندازهٔ کافی عمل نمی‌کنیم.
ف مجتهدی
شجاعت فطری نیست. مردان ازلحاظ زیست‌شناختی جنس شجاع‌تر مقرر نشده‌اند و تستوسترون تک‌بلیت مخصوص شجاعت نیست.
Yasaman
من عقیده دارم این نظام فکری «بی‌عیب باش یا ناکام بمان» بخش بزرگی است از دلیل نمایانی کم‌تر زنان در سمت‌های مدیریت ارشد، هیئت‌رئیسه، کنگره و تقریباً هرجایی که نگاه کنید.
Yasaman
من تنها کسی نیستم که بزرگ‌سالی‌اش را صَرف مشاغل و موقعیت‌هایی کرده که می‌دانسته در آن‌ها موفق خواهد شد. زنان بسیاری فقط اموری را انجام می‌دهند که در آن عالی هستند و به‌ندرت فراتر از حد اعتمادبه‌نفس و راحتی‌شان پا می‌گذارند. من این مسئله را در نقاط مختلف کشور بارهاوبارها از زبان هزاران زن صرف‌نظر از نژاد، سن و شرایط اقتصادی‌شان شنیده‌ام.
سیمین زولان
با شکست‌خوردن آموختم که چگونه عیب‌ونقص را بپذیرم.
ف مجتهدی
کمال‌گرایی ساده یا تک‌بعدی نیست. گره پیچیده‌ای از باورها، انتظارات و ترس‌های مادام‌العمر است.
Yasaman

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۸/۱۶
تعداد صفحات۱۶۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۸/۱۶