با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب تراژدی تنهایی اثر کریستوفر دوبلگoff

کتاب تراژدی تنهایی

نویسنده:کریستوفر دوبلگمترجم:بهرنگ رجبیانتشارات:نشر چشمهسال انتشار:۱۳۹۴تعداد صفحه‌ها:۲۸۴ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۳.۹از ۳۵ رأیخواندن نظرات
انتشاراتنشر چشمه

سال انتشار۱۳۹۴

تعداد صفحه‌ها۲۸۴ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب تراژدی تنهایی

«تراژدیِ تنهایی» زندگی‌نامهٔ سیاسیِ محمد مصدق به قلم مستشرق انگلیسی کریستوفر دو بِلِگ است. کریستوفر دو بلگ به عنوان یک نویسنده انگلیسی در این اثر دیدگاه خود را نسبت به فعالیت‌های سیاسی و شخصیت این نخست‌وزیر ایرانی که اتفاقا بیشترین درگیری و چالش را هم با دولت انگلیس داشت، بیان کرده است. دو بلگ که چندسالی هم در ایران زندگی کرده است، «تراژدی تنهایی» را پس از سال‌ها تحقیق و مطالعه در اسناد گوناگون مربوط به مصدق نوشته است. او در این اثر، روایتی از زندگی، دوران نخست‌وزیری، سقوط و مرگ مصدق را بازمی‌گوید. روایتی که بیش از تمرکز بر محبوبیت و جایگاه سیاسی این سیاستمدار، شخصیت او را واکاوی می‌کند. او از کودکی مصدق آغاز می‌کند، روابط او را در جوانی‌اش دنبال می‌کند، تاثیر، محیط و طبقه او و آدم‌هایش را بر شخصیت او می‌سنجد، تا مقاطع حساس و دشوار زندگی‌اش در مناصب حکومتی او را همراهی می‌کند و در نهایت، سیر زندگی پرکشش و مخاطره او را به دوران فترت و فرجام تلخ خانه‌نشینی ختم می‌کند و در کنار این روایت، اطلاعاتی هم از روش‌های سیاست‌ورزی و و دیدگاه‌های سیاسی و جنگی آن روزهای ایران به دست می‌دهد. «من نخستین‌بار وقتی سال ۱۳۷۹ برای زندگی به ایران رفتم، به اهمیتِ مصدق پی بُردم. در جمهوریِ اسلامی یخ‌های سیاست داشت آب می‌شد؛ آشتی‌ناپذیرانِ حاکم چندان صَرفه‌ای در حرف زدن پیرامونِ نخست‌وزیر غیرمذهبی و ملی‌گرای دههٔ سی‌شان نداشتند، اما برای بسیاری جوانانِ ایرانی او شخصیتی محبوب بود. دربارهٔ خودش و زمانه‌اش داشت شمارِ قابل‌توجهی کتاب و مقاله به فارسی منتشر می‌شد. به‌نظر می‌آمد چهرهٔ محجوبش همه‌جا هست. و بااین‌حال با افسوس و حتا حسِ گناه ــ و با احترام ــ درباره‌اش حرف می‌زدند. آیا در بیست و هشتمِ مردادماهِ ۱۳۳۲ که کودتاچیان داشتند نزدیک می‌شدند، می‌شد کارِ بیشتری برای نجاتش انجام داد؟ آیا نهایتاً مردم در سرنگونی‌اش شریک‌جرم بودند؟ مهم‌تر از همه، چرا پندارش برای ایران جامهٔ عمل به خود نپوشید؟» دو بلگ در این اثر توجه ما را از چهره اسطوره‌ای مصدق برمی‌گرداند تا به خود مصدق نظر کنیم. مردی با شخصیتی پر از تضاد و فرو رفته در لاک تنهایی خویش با تصمیم‌گیری‌هایی گاه جنون‌آمیز و رادیکال که از نظر نویسنده، نمونه‌ای‌ترین شخصیت برای بدل شدن به قهرمان یک فیلم است؛ فیلمی تراژیک که قهرمانش با تصمیم‌ها و بازی‌هایش همه را غرق تعجب می‌کند و سرنوشت محتومش از همان لحظه‌ی پیروزی‌اش مشخصی می‌شود.

سایر کتاب‌های کریستوفر دوبلگ

مشاهده همه

نظرات کاربران

مهشید
۱۳۹۸/۰۸/۳۰

ترجمه عالی بود. کمتر کتاب تاریخی-سیاسی خوندم که بی طرف صحبت کرده باشه. با وجودی که نویسنده یک بریتانیایی هست، اما حس کردم تمام سعیشو برای بی طرف نگه داشتن کتاب انجام داده. فکر میکنم خوندن این کتاب و آشنایی

- بیشتر
𝓓𝓻. 𝓷𝓮𝓰𝓪𝓻
۱۴۰۰/۰۹/۱۲

کتاب تراژدی تنهایی شرح‌حال ملی‌گرایی است که در غرب به تمسخر گرفته شد، تخریب شد، دیوانه و پریشان خطاب شد؛ اما در نزد دوست‌دارانش ستوده شد و به مقام پدر مبارزه با استعمار خارجی لقب گرفت.کریستوفر دوبلگ، خبرنگار ویژه خاورمیانه،

- بیشتر
ادریس
۱۳۹۸/۰۹/۲۲

همه چیز رو خیلی ساده توضیح داده و جذابه.

شیرزاد
۱۳۹۷/۱۰/۲۰

دیدگاه نویسنده است نسبت به اتفاقات و اشخاص. پس چندان انتظار تاریخ لخت تنها نداشته باشید. نویسنده خیلی بی پروا نظراتش رو در مورد هر چیزی گفته و حواستون نباشه، همون نظرش میتونه نظر شما هم به تاریخ بشه!

azar
۱۴۰۰/۰۱/۲۵

محمد مصدق شخصیت تاثیر گذار تاریخ کشور ماست. او را در استقلال خواهی بقیه کشورها مثل مصر هم موثر می دانند. مصدق که مریض احوال بوده اما در زمان هایی که بایستی از حق و حقوق ملت دفاع می کرده

- بیشتر
mary
۱۳۹۹/۰۸/۰۴

خیلی خوب و حذاب بود❤

Ehsan Abedi
۱۴۰۰/۱۲/۱۱

کتاب تاریخی زیاد نخوندم و در اون سطح نیستم که بخوام در مورد وقایع تاریخی نوشته شده نظر بدم ولی کتاب از نظر محتوی و نوشتار جذاب بود برای من هر چند در برخی جاها به صراحت در پی نشان

- بیشتر
مهدی عزیزپور
۱۳۹۹/۱۲/۳۰

کتابی بسیار جذاب و خواندنی این کتاب به صورت امانت به من رسید ولی از بس برام جذاب بود یک نسخه برای خودم گرفتم

یا محمد مصطفی
۱۳۹۹/۰۹/۲۵

برای علاقمندان بتاریخ جالب هست اگه مطالعه کنید

کاربر ۲۱۹۶۳۷۶
۱۴۰۱/۰۳/۲۴

کتاب متفاوت از زاویه همیشگی وقایع رو توضیح میده. چه درمورد زندگی سیاسی مصدق چه جریان هایی که سالهای قبل انقلاب اسلامی هست و اینکه چقدر اندیشه و منش مصدق سطح بالا بود. و البته متوجه مغایرت ها و تحریفهایی

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۱۰۵)
«پدرِ ملت» ــ بسیاری حاکمانِ خاورمیانه ادعای این عنوان را برای خودشان داشته‌اند. این عنوان از جواب پس دادن به مردم معاف‌شان می‌کند و مجوزِ هر رفتار ددمنشانه‌ای را به‌شان می‌دهد. دیکتاتور گله می‌کند که «غصهٔ این را نخورید که من مردمم را زیرِ ضرب می‌گیرم، چون آدم هرازگاه مجبور می‌شود برای مهربان بودن بی‌رحم باشد.» مصدق در سرزمینش از این نظر هم جالب‌توجه بود که حس نمی‌کرد لازم است بی‌رحم باشد. سرباز نبود که حیثیتش را از سردوشی‌ها و براقیِ کفش‌هایش بگیرد. هر چه داشت از خودش بود.
AP
یکی از نخستین کارهایش بعدِ رسیدن به قدرت، دستوری بود که به رییس‌پلیس داد، این‌که هیچ سردبیرِ روزنامه‌ای را به خاطرِ توهین به نخست‌وزیر پیگرد نکند. «بگذارید هر چه می‌خواهند بنویسند!» این کارش بی‌سابقه بود و در پی‌اش آبشاری از سوءاستفاده‌ها و توهین‌های مطبوعاتی روان شد، چنان که تاکنون هیچ رییسِ دولتی قبل یا بعدِ او مواجهش نبوده. بعدتر این خواستهٔ مخالفان را پذیرفت که جلساتِ مجلس از رادیو پخشِ زنده بشود، حتا به‌رغمِ این‌که سویهٔ غالبِ این جلسات، حملاتی تُند به خودِ او و دولتش بود. به احمق‌های خوش‌نیتی که پیشنهادِ عَلَم کردنِ مجسمهٔ او را در شهر داده بودند، تُند و تیز پرید و لعنتِ خدا و پیامبر را برای هر کسی خواست که در زمانِ عمرش یا بعدِ مرگش بخواهد چیزی به اسمِ او هوا کند.
melodious_78
مصدق آدمِ عجیبی بود. کاملاً تاس بود و بینیِ درازِ افتادهٔ کم‌وبیش خمیده‌ای داشت و لب‌هایی باریک و پُرشهوت؛ جلوِ همه غش و گریه می‌کرد. افسرده‌ای بود که رودربایستی نداشت و اغلبِ وقت‌ها آدم‌ها را می‌ترساند که دارد می‌میرد. به‌نظر همیشه پیر می‌آمد ــ از حول‌وحوشِ چهل‌سالگی که دیگر آخرین تارهای مویش خودشان را از سرِ او خلاص کردند، یک دهه‌ای پیرتر از آن سنی که واقعاً بود به‌نظر می‌رسید. ایران را که کشوری بزرگ و پیچیده است، پیژامه‌به‌پا اداره می‌کرد.
سیّد جواد
مصدق سالِ ۱۳۳۰ در سرتاسرِ دنیا بدنام شد، زمانی که جرئت کرد عظیم‌ترین داراییِ بریتانیا در آن‌سوی آب‌هایش را ملی کند، «شرکتِ نفتِ ایران و انگلیس» را.
ادریس
وینستن چرچیل مصدق را جوری تلفظ می‌کرد که به انگلیسی معنای «اردکِ کَروکثیف» می‌داد و مجنونش می‌پنداشت. برای میلیون‌ها هموطنش هیچ‌کسِ دیگری بهتر از مصدق کشورشان را صاحبِ شخصیت نکرد. او ــ خیلی ساده ــ خودِ ایران بود.
سیّد جواد
یکی از نخستین کارهایش در مقامِ نخست‌وزیری، درخواست از پسرِ بزرگش احمد برای استعفا از معاونتِ وزیرِ راه بود. به نوهٔ بزرگش مجید که داشت در ژنو درس می‌خواند گفتند دیگر مقرریِ کمک‌هزینهٔ تحصیلِ دانشجویانِ ایرانیِ خارج از کشور به او تعلق نمی‌گیرد. مصدق حقوق نمی‌گرفت و وقت‌هایی هم که نمایندهٔ ایران در خارج از کشور بود، خودش پولِ سفرش و پولِ سفرِ بچه‌هایش را می‌داد.
mary
ایران هر روز بیش از پیش جامهٔ اروپا را به تن می‌کرد.
AP
مصدق در سقوطِ خودش نقش داشت. در اوجِ اتفاقات داوری‌اش کارش را به شکست کِشاند، چون وظیفهٔ ناخداست که کشتی‌اش را به آب‌هایی آرام‌تر هدایت کند و مصدق را ذهن‌مشغولی‌هایش پیش بُرد ــ صاف به دلِ توفان.
ادریس
گرفتارِ درد و رنج. به‌زاری می‌گفت «زندگیِ آزاد در طویله بهتر است تا محبوس بودن در قصر. آه آزادی!»
Mithrandir
«وزنِ اشخاص در جامعه به‌قدرِ شدایدی است که در راهِ مردم تحمل می‌کنند.»
Mithrandir