با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب غرب چگونه غرب شد اثر مرتضی مداحی

دانلود و خرید کتاب غرب چگونه غرب شد

۴٫۰ از ۵ نظر
۴٫۰ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب غرب چگونه غرب شد  نوشته  مرتضی مداحی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب غرب چگونه غرب شد

جیمز موریس بلاوت(۲۰۰۰- ۱۹۲۷)، استاد فقید انسان‌شناسی و جغرافیای دانشگاه شیکاگو است.

«غرب چگونه غرب شد» دومین کتاب از مجموعه غرب‌شناسی انتشارات سروش است که با نقد ادعاهای غرب در مسیر پیشرفت و توسعه، عوامل اصلی دستاوردهای غربی را از زبان یک دانشمند غربی بیان می‌کند.

هدف اصلی این اثر به چالش کشیدن یکی از باورهای رایج زمان حاضر درباره تاریخ و جغرافیای جهان است. باوری که تمدن اروپایی و به اصطلاح غرب، امتیازهای تاریخی منحصر به فردی از جنس خصلت‌های ویژة نژادی، فرهنگی، محیطی، ذهنی و روحی خاصی داشته که در طول تاریخ و تا زمان حاضر به آن نوعی برتری پایدار بر تمام جوامع دیگر بخشیده است.

نویسنده معتقد است اروپای قبل از ۱۴۹۲ نه مزیت واقعی و بالقوه‌ای بر تمدن‌های دیگر داشت، نه سرعت بالاتری! و نه حتی واجد برخی ظرفیت‌های خاص برای توسعه آینده بوده است و تمام استدلال‌هایی که امروزه برای نشان دادن وضعیت اروپا مطرح می‌شود از جمله بحث‌های: نژاد، ویژگی‌های محیط زیست، جمعیت‌شناختی، فناوری، سیاست، طبقه، خانواده و ... فاقد پشتیبانی تجربی هستند.

کتاب حاضر با نگاهی مستند و انتقادی، علل اصلی رشد و پیشرفت غرب را شرح می‌دهد.

این کتاب در چهار محور عوامل موفقیت غرب در برخی از حوزه‌های مادی، اقتصادی و پیشرفت‌های تکنولوژی را بررسی و ادهاعای آن‌ها را نقد، بررسی و تحلیل می‌کند.

درفصل اول کتاب، ماهیت و تاریخ اشاعه‌گرایی اروپامداری به عنوان بدنه اصلی باورهای رایج درباره اروپا بحث می‌شود.

فصل دوم نظریه خیزش خودبنیاد اروپا را به عنوان هستة اصلی گفتمان مربوط به برتری اروپایی‌ها و معجزه آنها را مورد تحلیل قرار می‌دهد.

در فصل سوم تاریخ جهان و جغرافیای تاریخی قبل از ۱۴۹۲ را بررسی می‌کند و سعی دارد نشان دهد که اروپا در آن زمان هیچ گونه برتری بر دیگر مناطق و تمدن‌ها نداشته است.

در فصل چهارم بحث می‌کند که استعمارگری پس از ۱۴۹۲، فرایندی اصلی بود که به ترقی و مدرن شدن و توسعه یافتگی اروپا و بعدها امریکا شده است و از طرف دیگر به توسعه‌نیافتگی آسیا؛ افریقا و آمریکای لاتین انجامیده است.

این مجموعه اثبات می‌کند اروپا تقدم یا برتری تاریخی بر آنچه که امروز «جهان سوم» نام گرفته، ندارد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Hemmat
۱۳۹۵/۰۳/۱۵

از میان کتاب هایی که در سال های اخیر در موضوع غرب توسط علمای تاریخ سیاسی ، اندیشمندان فلسفه ی سیاست در خارج و داخل ایران نوشته شده اند ، این کتاب :غرب چگونه غرب شد کتاب

- بیشتر
mizo
۱۴۰۰/۰۷/۲۳

کتاب خوب و مهمی است اما ترجمه‌اش نزدیک به افتضاح است. تنها با صرف کوشش و زمان بسیار توانستم تمام‌اش کنم. امیدوارم یک ناشر باکیفیت‌تر آن را ترجمه و منتشر کند چون کتابی است که خیلی‌ها در ایران باید بخوانندش.

وحید
۱۳۹۳/۱۰/۱۹

در این حوزه کلی کتاب بهتر از این هست...

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۹)
اَلْعَالِمُ‌ بِِزَمَانِهِ‌ لَا تَهْجُمُ عَلَیهِ اللَّوَابِسُ. از امام صادق‌ (ع) است: «کسی که عالم به زمان است و زمانۀ خود را می‌شناسد امور مشتبه و گمراه‌کننده به او هجوم نمی‌آورند.»
بیخیال
بر اساس این نظریه، غیراروپایی‌ها فاقد مفهوم آزادی هستند و به‌همین خاطر، همیشه در انقیاد و تحت حاکمیت‌های استبدادی بودند که هر شکلی از ترقی را سرکوب می‌کردند تا اینکه اروپایی‌ها آزادی را از راه استعمار برای آنان به ارمغان می‌آورند (شما بخوانید آزادی را از آنها گرفتند) . این نظریات و نظریات دیگری که از اشاعه‌گرایی سنتی برخاست هنوز هم در جهت تقویت همان اسطوره برتری تاریخی و فرهنگی اروپا به کار می‌روند.
mizo
فعالیت سرمایه‌داری می‌تواند از نظر فناوری ابتدایی یا پیشرفته باشد اما برای بقای خود همواره نیازمند انباشت سرمایه است.
mizo
انقلاب قدرت سیاسی و مشروع را در اختیار بورژوازی قرار داد تا بافت جامعه را در راه انباشت ثروت دگرگون سازد. در نتیجه، با حمایت دولت از هر راهکاری که نخبگان جدید در نظر داشتند گسترش اجباری طبقه کارگر امکان یافت. و می‌توان گفت انقلاب صنعتی، یا همان دگرگونی شیوه تولید به نحوی که موجب افزایش بازدهی در میزان بیشتر باشد گریز ناپذیر شد.
mizo
آنها عضو طبقه ثروت‌اندوز و نخبگان نیستند، اما دانشمندان و نویسندگان در بسیاری از موارد به شدت به آن طبقه وابسته‌اند و علی‌رغم تمام ذکاوت، دانشوری و صداقتی که دارند، در عمل به گونه‌ای به تفکر، گفتن و نوشتن می‌پردازند که به نفع نخبگان است.
mizo
باورهای ضمنی موضوع چنین اصطلاحاتی‌اند: «روشن‌تر از آن است که ذکر شوند» ، «نیازی به ذکر آنها نیست» ، «درستی آنها بدیهی است» ، «مسلم هستند» . آنها باورها و نظریه‌های معمولی هستند که در گفتمان به سطح نمی‌آیند.
mizo
در هر گروه معتقد، یک اندیشه جدید و باور نوظهور، بیشتر بر پایه تناسب با نظام باوری موجود سنجیده می‌شود تا بر پایه فهم مستقیم معنای آن.
mizo
ارزش‌ها در حقیقت همان منافع هستند.
mizo
نظام باوری حاکم بر گروه باید در بلند مدت همساز با نظام ارزشی آن باشد و زمانی که این دو فاقد سازگاری شوند، یکی از آنها به اجبار تغییر خواهد کرد. از آنجا که ارزش‌ها، در شرایط معمولی، بیانگر منافع مادی مهم هستند، گرایش نظام باوری به تبعیت از نظام ارزش‌ها و در نتیجه منافع مادی آسان‌تر است تا بر عکس آن.
mizo
تمام اندیشه‌های جدید در علوم اجتماعی برای سازگاری با ارزش‌ها بررسی می‌شوند؛ به‌ویژه برای سازگاری با نظام ارزشی گروه نخبه جامعه
mizo

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۵۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۲/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۲-۰۴۴۱-۱
تعداد صفحات۳۵۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۲/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۲-۰۴۴۱-۱