با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بابک خرم دین

دانلود و خرید کتاب بابک خرم دین

۵٫۰ از ۳ نظر
۵٫۰ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بابک خرم دین  نوشته  سعید نفیسی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب بابک خرم دین

«بابک خرم‌دین: ابر قهرمان مبارزه با اعراب بیگانه» نوشته‌ی سعید نفیسی(۱۳۴۵-۱۲۷۴) است. این کتاب در خصوص بابک و خرم‌دینان است. بابک خرم‌دین رهبر مبارزات خرم‌دینان است که در ۲۲۳ قمری می‌زیست و به کمک جنبش خرم‌دینان بر علیه خلفای عباسی شوریدند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: درباره جنگ‌هایی که بابک با لشکریان خلفای بغداد کرده است برخی از جزییات را تاریخ‌نویسان ضبط کرده‌اند: حاج خلیفه در تقویم التواریخ آغاز کار خرمدینان را در کوهستان آذربایجان در سال ۱۹۲ آورده و می‌گوید: هلاکی آن قوم به دست حازم. گویا این همان سالی است که جاویدان ابن شهرک بیرون آمده است. بابک کار خود را در سال ۲۰۱ آغاز کرده است چنان که در تقویم‌التواریخ نیز آمده و فصیحی در مجمل در حوادث سال ۲۰۱ می‌نویسد: خروج بابک الرخمی در جاویدانیه و جاودانیه را به جاودان بن سهل بازخوانند، که صاحب بذ بود و بابک دعوی می‌کرد و روح جاویدان در وی ظهور کرده است و در اطراف ممالک دست به فساد آورد. گردیزی در زین‌الاخبار در خلافت معتصم چنین آورده است: «مردمان سپاهان و همدان و ماسبذان اندر دین خرمی شدند مذهب بابک خرم‌دین گرفند و لشکر انبوه بر بابک گرد آمد. معتصم مراسحق بن ابراهیم را، که امیر بغداد بود، به حرب ایشان فرستاد. او به رفت و با خرم دین حرب کرد و شصت هزار مرد را از ایشان بکشت و باقی‌بگریختند و زمینه ارمینیه و آذربایجان بستدند، و چون لشکر اسلام سوی خرم‌دینان متواتر گشت بابک خرم‌دین ضعیف گشت، پس از ملک روم استعانت خواست و ملک‌الروم به نصرت بابک بیرون آمد و شهر زبطره را ویران کرد و بازگشت و چون خبر به معتصم رسید ضجر گشت.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
arash
۱۳۹۷/۰۷/۱۷

تا اونجا که من مطالعه کردم در مبارزات ایرانیان با اعراب متجاوز بعد از شکست قادسیه تنها یک عامل دلیل شکست مکرر ایرانیان بود و آن هم خیانت هموطن ها و از آن بدتر خیانت همرزمان خودشان بود. بابک و

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
طبری می‌گوید که بابک از تیره مزدک بود که به روزگار نوشین روان بیرون آمده بود.
Farshid eskandari
درباره مازیار نوشته‌اند که چون بر معتصم بیرون آمد همه مسلمانان را از کار بازداشت و به جایشان زردشتیان و خرمدینان را گماشت و بر مسمان امیر کرد و ایشان را گفت مسجدها را ویران کنند و نشانه اسلام را از میان بردارند.
Farshid eskandari

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۶۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۸۱۳۷-۴۴-۳
تعداد صفحات۲۶۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۸۱۳۷-۴۴-۳