با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
از خودبیگانگی: جهت‌گیری‌های جدید در نظریه انتقادی

دانلود و خرید کتاب از خودبیگانگی: جهت‌گیری‌های جدید در نظریه انتقادی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب از خودبیگانگی: جهت‌گیری‌های جدید در نظریه انتقادی  نوشته  احمد تدین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب از خودبیگانگی: جهت‌گیری‌های جدید در نظریه انتقادی

«از خودبیگانگی: جهت‌گیری‌های جدید در نظریه انتقادی» برگرفته از رساله دکترای راهل یِگی(-۱۹۶۶) در دانشکده فلسفه و علوم تاریخی دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته آلمان است. نویسنده در پیشگفتار کتاب آورده است: «از آنجا که ازخودبیگانگی به جامعه عادلانه و خوب، به آزادی و خوشبختی، به خودسامانی و خودتحقق‌بخشی -یعنی درست، آمیزه‌ای ازدرون‌مایه‌های عرصه نظریه انتقاد سنتی- توجه دارد، پرثمر بودن مقوله به خاطر آن است که دوگانگی‌های مسلط بر بحث‌های فلسفی معاصر را زیر سوال می‌برد و آن ابعادی از پدیده‌های اجتماعی را هویدا می‌سازد که در غیر این صورت در تیرگی ابهام می‌ماندند. و دقیقا همین نکته است که کشف ظرفیت آن سنت‌های متمایل به مقوله ازخودبیگانگی را جذاب می‌کند. کتاب شامل سه بخش عمده است: در بخش یکم، «رابطه بی‌رابطگی»، مسئله مربوط به ازخودبیگانگی از چشم‌انداز تاریخی-سیستماتیک بررسی می‌شود. با پرداختن به کاربردهای روزمره و فلسفیِ مقوله، علاوه بر کشف محتوا، درباره مسائل مورد اشاره آن بحث می‌شود. درباره چگونگی بازسازی مقوله نیز پیشنهادهای اولیه‌ام را ارائه می‌دهم. در بخش دوم، «زندگی خود را به‌مثابه زندگی بیگانه پیش‌بردن»، پیشنهادهای بازسازی در پرتو مفهوم ازخودبیگانگی بحث و بررسی می‌شود. هر چهار فصل این بخش بر پایه توصیف یک موقعیت مشخص و به یاری ابعاد گوناگون ازخودبیگانگی، با ذکر مثال‌ها توضیح و تحلیل می‌شود. هدف از آوردن این مثال‌ها که می‌توان آنها را نوعی پدیدارشناسی ازخودبیگانگی (یا تحلیل‌های خُرد از پدیده ازخودبیگانگی) قلمداد کرد، زمینه‌سازی نقطه آغاز بازسازی مقوله ازخودبیگانگی است. در بخش سوم، «ازخودبیگانگی به‌مثابه یک تملک مختلل شده خود و جهان» به دلالت‌های نظام‌مند این تحلیل‌ها پرداخته می‌شود و با برقرار کردن رابطه‌شان با مقوله‌هایی مثل آزادی، رهایی، خودتحقق‌بخشی و خودسامانی، آنها را در یک طرح جامع ادغام می‌کنم و در گام نهایی، به‌تفصیل رابطه میان ازخودبیگانگی با بیگانگی اجتماعی را مورد بحث قرار خواهم داد.»
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
وقتی نقش‌های اجتماعی وادارمان می‌کنند رفتاری داشته باشیم که به ما احساس ناراحتی دست بدهد، وقتی به‌ناگهان متوجه می‌شویم کاری که می‌کنیم تنها تلاشی برای تامین خواست‌های دیگران است یا وقتی عاجزانه در معرض واکنش‌های عاطفی معینی قرار می‌گیریم، آری، در چنان مواردی می‌توان گفت ما خودمان نیستیم. از خود بیگانه‌ایم. وقتی در کمال حیرت، ویراستار تازه‌کار امروزی را می‌بینیم که با حرارت و تعصب سخنان بی‌مایه اما مودبانه رییس خود را تقلید می‌کند، متوجه بی‌اصالتی او می‌شویم. با حیرتی کمتر، بحران وجودیِ فردی آشنا را شاهدیم که زندگی‌اش دیگر «تحت تسلط» او نیست یا باور دارد که زندگی‌اش شکست خورده است. کسی که از خودش بیگانه شده و (به شیوه توصیف روان‌شناختی بیمار بالینی) رابطه‌اش را با احساسات، آرزوها و تجربه‌هایش از دست داده و حتی تا نقطه سرگشتگی مکانی-زمانی پیش رفته و نمی‌تواند اینها را با شیوه تجربیات زندگی خویش ادغام کند. این فرد خود را از آنچه می‌خواهد و انجام می‌دهد بیگانه می‌بیند و چون نمی‌تواند خود را در مقام تجربه‌کنندۀ نیرویی فعال و ساختاردهنده قرار دهد، در میزان تاثیرگذاری بر آنچه برایش روی می‌دهد، احساس ناتوانی می‌کند و چنان رویدادهایی را چیزی بیگانه می‌بیند.
esrafil aslani

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۴۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۶/۰۱
شابک‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۸۰۰۴-۸۶-۸
دسته بندی
تعداد صفحات۳۴۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۶/۰۱
شابک‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۸۰۰۴-۸۶-۸