با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اقتصاد در یک درس

دانلود و خرید کتاب اقتصاد در یک درس

۴٫۶ از ۸ نظر
۴٫۶ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اقتصاد در یک درس  نوشته  هنری هازلیت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب اقتصاد در یک درس

«اقتصاد در یک درس» نوشته هنری هازلیت(۱۹۹۳-۱۸۹۴)، نویسنده و روزنامه‌نگار اقتصادی آمریکایی است. وی این کتاب را در سال ۱۹۴۶ نوشت و با زبانی ساده به تشریح مسائل اساسی و کلاسیک اقتصادی پرداخت. دغدغه اصلی نویسنده در این کتاب، برطرف کردن برداشت‌های نادرست در حوزه‌های اقتصادی و نتایج زیانبار آنها است. در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم: «هر چند هر گروهی منافع اقتصادی مشخصی دارد که با منافع گروه‌های دیگر یکسان است، اما تمام آن‌ها منافع دیگری هم دارند که در تعارض با علایق سایر گروه‌ها قرار می‌گیرد. اگر چه برخی سیاست‌های عمومی در بلندمدت به نفع همه هستند، اما سایر سیاست‌ها به یک گروه و تنها به بهای زیان تمام گروه‌های دیگر نفع می‌رسانند. گروهی که از این دست سیاست‌ها سود می‌برد و چنین نفع مستقیمی در آن‌ها دارد، منطقا به دفاع از آن‌ها برمی‌خیزد. این گروه بهترین اذهان خریدنی را به استخدام خود درمی‌آورد تا همه وقت‌شان را به دفاع از این سیاست‌ها اختصاص دهند. و دست آخر یا عامه مردم را قانع می‌کند که دلایلش منطقی است یا این بحث را چنان به آشفتگی می‌کشاند که تفکر روشن و واضح درباره آن تقریبا غیرممکن می‌شود. عامل مهم دیگری هم وجود دارد که هر روزه وهم و خیال‌های تازه‌ای را مثل قارچ در زمین باورهای اقتصادی می‌رویاند. این عامل، گرایش دائمی انسان‌ها به توجه صرف به اثرات بی‌درنگ یک سیاست مشخص یا تمرکزِ تنها بر اثرات آن بر یک گروه خاص و غفلت از پرس‌و‌جو درباره این نکته است که این سیاست در بلندمدت چه اثراتی را نه تنها بر آن گروه خاص، بلکه بر تمام گروه‌ها به جا خواهد گذاشت. اقتصاددان بد تنها چیزی را می‌بیند که فورا چشم را می‌زند، اما اقتصاددان خوب به فراتر از آن هم می‌نگرد. اقتصاددان بد فقط پیامدهای مستقیم یک روند پیشنهادشده را می‌بیند، در حالی که اقتصاددان خوب به پیامدهای غیرمستقیم و طولانی‌تر آن هم چشم می‌دوزد.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
Amin D
۱۳۹۶/۱۱/۰۴

احساسات ضد و نقیضی درباره این کتاب داشتم. به طور خلاصه در سه نکته که در ادامه این متن به شرح تفصیلی شان می پردازم، می توانم این تضاد ها را توضیح دهم یک - بجای اینکه کتاب آموزش دانش اقتصاد

- بیشتر
فرشید
۱۳۹۵/۰۶/۲۲

ممنون از شما دوستان طاقچه،دستتون درد نکنه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۳)
به این ترتیب به این نتیجه می‌رسیم که اتحادیه‌ها هر چند ممکن است برای مدتی بتوانند افزایشی را در دستمزد‌ پولی اعضای خود، تا اندازه‌ای به بهای ضرر کار‌فرمایان و بیشتر به قیمت ضرر کار‌گران غیر‌اتحادیه‌ای ایجاد کنند، اما به هیچ رو نمی‌توانند دستمزد‌های واقعی را در بلند‌مدت و برای تمام کار‌گران بالا ببرند.
sheikh
اشتغال کامل - اشتغال بسیار کامل؛ اشتغال طولانی‌مدت، خسته‌کننده و کمر‌شکن - دقیقا مشخصه آن دسته از کشورهایی است که به لحاظ صنعتی از همه عقب‌افتاده‌ترند. جایی که اشتغال کامل برقرار باشد، ماشین‌ها، نوآوری‌ها و اکتشافات جدید نمی‌توانند اشتغال بیشتری به همراه آورند - مگر اینکه وقت کافی برای افزایش جمعیت وجود داشته باشد.
sheikh
هنر اقتصاد، صرفا توجه به تاثیرات بلا‌فصل هر اقدام یا سیاست نیست، بلکه توجه به آثار بلند‌مدت آن و ترسیم پیامد‌های آن سیاست نه تنها بر یک گروه، بلکه بر همه گروه‌ها است.
sheikh
تعرفه را ابزاری برای سود‌ رساندن به تولید‌کننده به بهای ضرر مصرف‌کننده توصیف کرده‌اند. طرفداران اعمال آن تنها به منافع تولید‌کنندگانی فکر می‌کنند که بلافاصله از عوارض وضع‌شده سود می‌برند. این افراد منافع مصرف‌کنندگانی را که مجبور به پرداخت این مالیات‌ها می‌شوند و بدین طریق به شکلی بلافصل آسیب می‌بینند، از یاد می‌برند.
sheikh
تمام علم اقتصاد را به یک درس و آن درس را به یک جمله فرو‌کاست: هنر اقتصاد، صرفا توجه به تاثیرات بلا‌فصل هر اقدام یا سیاست نیست، بلکه توجه به آثار بلند‌مدت آن و ترسیم پیامد‌های آن سیاست نه تنها بر یک گروه، بلکه بر همه گروه‌ها است.
کاربر ۱۶۴۲۲۲۵
تولید، هدف است و اشتغال، صرفا ابزار دستیابی به آن. نمی‌توان همواره کامل‌ترین تولید را داشت، بی‌آنکه اشتغال کامل برقرار باشد. اما به راحتی می‌توان اشتغال کامل را بی‌تولید کامل داشت.
amir ka
برخی اوقات باید از «کمک» دولت به بنگاه‌ها به اندازه دشمنی‌اش هراسان بود. این گفته همان قدر که درباره وام‌های دولت صدق می‌کند، درباره یارانه‌های آن نیز درست است. دولت هیچ‌گاه چیزی را که پس نگیرد، به بنگاه‌ها قرض نمی‌دهد یا اعطا نمی‌کند. غالبا می‌شنویم که طراحان برنامه نیودیل و دیگر دولت‌گرایان در آمریکا به این می‌نازند که دولت با تاسیس شرکت تامین مالی بازسازی، شرکت وام مالکان خانه و دیگر بنگاه‌های دولتی در سال ۱۹۳۲ و پس از آن، «کسب‌و‌کار را نجات داده است» . اما دولت نمی‌تواند هیچ کمک مالی به بنگاه‌ها کند، مگر آنکه در ابتدای امر یا در نهایت، این کمک را از آنان ‌پس‌ بگیرد.
رضا عابدیان
این روند تا زمانی ادامه می‌یافت که بازار سیاه عملا به بازار تبدیل می‌شد. اما با وجود این، سیاستمداران در قدرت می‌کوشیدند با حفظ سقف‌های قیمتی نشان دهند که اگر نه تیم‌های اجرایی‌شان، اما لا‌اقل دل‌هایشان پاک و مهربان است.
hieverybody1
پیامد وضع یارانه تنها این نیست که ثروت یا درآمد از یک صنعت به صنعتی دیگر منتقل شده یا صنایع دیگر در کل به همان اندازه که صنعت X گسترش یافته، کوچک‌تر شده‌اند. این نتیجه نیز پدید آمده که سرمایه و نیروی کار از صنایعی که در آن‌ها با کارآیی بیشتری به کار گرفته می‌شوند، بیرون رفته‌اند و به صنعتی رانده شده‌اند که کارایی کمتری در آن خواهند داشت (و این همان جایی است که کشور به عنوان یک کل واحد، به طور خالص ضرر می‌کند) .
sheikh
این روند تا زمانی ادامه می‌یافت که بازار سیاه عملا به بازار تبدیل می‌شد. اما با وجود این، سیاستمداران در قدرت می‌کوشیدند با حفظ سقف‌های قیمتی نشان دهند که اگر نه تیم‌های اجرایی‌شان، اما لا‌اقل دل‌هایشان پاک و مهربان است.
hieverybody1

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۲۹۰۵-۴-۳
دسته بندی
تعداد صفحات۲۵۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۲۹۰۵-۴-۳